Zdjęcie - Małgorzata Musierowicz

Małgorzata Musierowicz

Data urodzenia: 1945-01-09
Data śmierci: nadal

Polska pisarka, uwielbiana przez czytelników przede wszystkim za sprawą popularnego cyklu Jeżycjada, opowiadającego o losach mieszkającej w poznańskich Jeżycach (stąd tytuł cyklu) rodziny Borejków. 

Gatunki literackie: Dla młodzieży, Dla dzieci, Kuchnia, Biografie, wspomnienia, listy

Małgorzata Musierowicz - popularne książki: Chucherko, Noelka, Małomówny i rodzina, Język Trolli, Imieniny,

Małgorzata Musierowicz - najnowsze książki: Jeżycjada (Tom 4). Ida sierpniowa, Jeżycjada (Tom 0). Małomówny i rodzina, Jeżycjada (Tom 12). Imieniny, Jeżycjada (Tom 5). Opium w rosole, Jeżycjada (Tom 17). Czarna polewka,

Średnia ocena książek Małgorzata Musierowicz: 4.71/6

764 osób przeczytało książki autora

376 osób chce przeczytać książki autora

Małgorzata Musierowicz - biografia, życie i twórczość

Małgorzata Musierowicz urodziła się pod koniec II wojny światowej w Poznaniu. Kilka lat później przyszedł na świat jej brat.

Małgorzata Musierowicz - dzieciństwo

Późniejsza pisarka często opiekowała się bratem. Jej dzieciństwo mimo powojennej biedy było pełne radości i fantazji. Kiedy mały Staś miał cztery lata, postanowiła nauczyć go czytać za pomocą długich, tłustych, różowych dżdżownic. Nadawała im patyczkiem kształt liter i w ten sposób nauczyła brata całego alfabetu. Nie przepadała natomiast za szkołą. Na lekcjach nudziła się, więc czytała pod ławką książki. Buntowała się i wszystko widziała w czarnych kolorach. Jednym z powodów była jej wielka niechęć do nauk ścisłych i absolutny brak zdolności w tym kierunku. Sukcesy odnosiła na lekcjach: łaciny, polskiego, śpiewu i rosyjskiego. Uważano ją za lenia, ale nim nie była, wręcz przeciwnie: zapisywała całe zeszyty poezją i prozą, bardzo dużo czytała, a nawet tłumaczyła wierszem poematy z łaciny. Jej zdolności docenili profesor Węgrzynowicz - jej wychowawca (zwany przez uczniów Dziadkiem), a także profesor Latawiec - nauczyciel polskiego.

Na początku XI klasy wzięła udział i zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim quizie polonistycznym.

Profesor Węgrzynowicz zrozumiał, że Małgosia jest stracona dla nauk ścisłych i pomógł jej na ustnej maturze z matematyki mówiąc: Są ludzie, którzy umieją liczyć i są ludzie, którzy nie umieją liczyć. To dziecko nie umie. Ale umie za to wiele innych rzeczy. Zasługuje na świadectwo dojrzałości.

Po maturze wraz ze swoimi dwiema przyjaciółkami uroczyście spaliła podręczniki od znienawidzonych przedmiotów.

Małgorzata Musierowicz - studia i debiut

Rozpoczęła studia na wydziale malarstwa i rysunku na poznańskiej PWSSP (Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych). Po dyplomie wyszła za mąż za Bolesława Musierowicza - kolegę z wydziału architektury. Niedługo potem na świat przyszedł syn Andrzej, a potem córka - Zosia. Dwa lata po jej urodzeniu trafiła na ogłoszenie w "Kulturze" o konkursie na książkę dla młodzieży. I tak powstał Małomówny i rodzina. Nagrody nie otrzymała, ale w 1975 roku książka ukazała się drukiem. Za pierwsze honorarium kupiła maszynę do pisania, bo Małomównego pisała na pożyczonej. I tak rozpoczęła się jej kariera literacka.

Małgorzata Musierowicz - Jeżycjada

Szósta klepka to powieść, do której napisania namówił panią Małgosię młodszy brat Stanisław Barańczak, (który już wtedy był znanym poetą). To pierwsza książka z cyklu Jeżycjada - którego nazwa utworzona została od miejsca w którym mieszkają bohaterowie książek - Jeżyce to dzielnica Poznania. Jej kontynuacją jest Kłamczucha. Rodzina Borejków, której członkowie są głównymi bohaterami cyklu, pojawia się dopiero w trzecim tomie, zatytułowanym Kwiat Kalafiora.

Jeżycjada zmieniła się w wielką sagę rodzinną ciągnącą się przez lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte, dziewięćdziesiąte i wchodzi z nami w XXI wiek. W międzyczasie powiększyła się także rodzina Małgorzaty Musierowicz. Na świat przyszła jeszcze dwójka dzieci: Emilia, dziś ilustratorka, i Bolo.

Miłośnikami jej książek są nie tylko nastoletnie dziewczęta, ale także dorośli, m. in. Czesław Miłosz, Maria Janion, Marian Stala, Jacek Kuroń i wielu innych.

Poznań Małgorzaty Musierowicz

Jeżycjadę można czytać z mapą Poznania w ręku. Zgadzają się wszystkie szczegóły. Te zgodności sprawdziły dziesiątki czytelniczek, które odwiedzają Poznań, aby przejść się po ulicy Roosevelta, po Moście Teatralnym, pójść na Rynek Jeżycki i zajrzeć w jeszcze inne miejsca ukazane w książkach Małgorzaty Musierowicz. Można odbyć spacer po tych uliczkach, stanąć przed domem na ulicy Słowackiego, gdzie mieszka pisarka, a tam wśród wizytówek lokatorów znaleźć nazwisko Musierowicz. 

Czytaj również: Małgorzata Musierowicz - cytaty

W 1992 roku Poznań urządził Małgorzacie Musierowicz wielką fetę w Pałacu Kultury - Idy Majowe. Profesor Jan Skuratowicz opowiadał o architekturze Jeżyc, prezydent miasta udzielał korepetycji z fizyki; w bufecie podawano murzynka Gabrysi i rosołek Mamy Borejko, a w kontuarach można było oglądać rekwizyty z Jeżycjady, m. in. kożuszek Aureli i poplamione rajstopki, kartki na mięso i cukier, żółtą sukienkę Gabrysi zrobioną z zasłonki, podręcznik z zadaniami z fizyki, których nie umiała rozwiązać Bebe i inne.

Rok później biorąc przykład z Noelki mieszkańcy Poznania zaczęli organizować wigilie pod gołym niebem dla bezdomnych i biednych.

Małgorzata Musierowicz - nowe książki

Książki Małgorzaty Musierowicz zostały przetłumaczone na wiele języków, m. in. japoński. Pisywała felietony w "Tygodniku Powszechnym", jest nazywana Polską L. M. Montgomery, Kornelem Makuszyńskim w spódnicy, a także Homerem Jeżyc.

Najnowsza książka Małgorzaty Musierowicz to Ciotka Zgryzotka. Wydana w 2018 roku książka to ostatnia jak dotąd odsłona Jeżycjady.

Miłośnicy sagi czekają na nową książkę Małgorzaty Musierowicz. Chucherko otworzyć ma cykl Bukoliada. Pisarka zapowiedziała ją jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. Później podkreślała, że potrzebuje spokoju, by pracować nad książką. 

Małgorzata Musierowicz - twórczość

Okładka - Jeżycjada (Tom 4). Ida sierpniowa
Jeżycjada (Tom 4). Ida sierpniowa

Powszechnie wiadomo, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, a w przypadku rodziny Borejków nawet to nie jest pewne. Nie ma jednak wątpliwości, że spędzenie z nimi wakacji przekracza możliwości przeciętnej...czytaj dalej

Okładka - Jeżycjada (Tom 0). Małomówny i rodzina
Jeżycjada (Tom 0). Małomówny i rodzina

Po śmierci ojca rodzina Ptaszkowskich, czyli Maria, Munio, Tunio, Rzodkiewka i Franciszek Małomówny uratowany wprost z rosołu, przeprowadza się do niewielkiego Śmietankowa, które wita je tajemnicą i zagadką...czytaj dalej

Okładka - Jeżycjada (Tom 14). Kalamburka
Jeżycjada (Tom 14). Kalamburka

Wyjątkowa część Jeżycjady, w której przedstawiona historia, zamiast się rozwijać, cofa się wraz z bohaterką, ukazując losy Mili (Melanii) Borejko, która przez większość cyklu była "mamą Borejko", a następnie...czytaj dalej

Okładka - Złota gwiazdka
Złota gwiazdka

Zbliżają się święta, które Antek spędzi u cioci i wujka. Podczas gdy rodzina wpada w wir przedświątecznych przygotowań, chłopiec czuje się odsunięty na boczny tor, tym bardziej że uwaga wszystkich skupia...czytaj dalej

Okładka - Srebrny dzwoneczek
Srebrny dzwoneczek

Jesienią Marysię czekają spore zmiany – pójdzie do pierwszej klasy, urodzi się jej też braciszek. Na razie dziewczynka spędza lato u cioci i zastanawia się, czy poradzi sobie w roli uczennicy i...czytaj dalej

Okładka - Chucherko
Chucherko

Kim jest Chucherko o fiołkowych oczach i na czym polega jego urok? Dlaczego znika w niewyjaśnionych okolicznościach i pojawia się w równie zagadkowy sposób? I jak Jędrzej Rojek, syn Natalii,...czytaj dalej

Okładka - Chucherko
Chucherko

Kim jest Chucherko o fiołkowych oczach i na czym polega jego urok? Dlaczego znika w niewyjaśnionych okolicznościach i pojawia się w równie zagadkowy sposób? I jak Jędrzej Rojek, syn Natalii,...czytaj dalej

Okładka - Miedziany listek
Miedziany listek

Kontynuacja "Srebrnego dzwoneczka" i "Złotej gwiazdki". Tereska bardzo chce mieć przyjaciółkę. I bardzo chce mieć rodzeństwo. Co robić, kiedy nie ma się ani jednego, ani drugiego? "Miedziany listek"...czytaj dalej

Małgorzata Musierowicz - wiadomości

Małgorzata Musierowicz - publicystyka

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
czytanie_z_przyj 2020-10-04 10:21:52
2023-03-11 08:21:14
Cytaty Autora

-Nie umiem sobie znaleźć miejsca na świecie -wyznała Natalia. - Mam dwadzieścia pięć lat, dyplom zrobiłam na piątkę, jestem wykształcona. I nadal nic nie rozumiem. Nie wiem, czego naprawdę chcę. [...] Co jest najważniejsze? Jak mam żyć, żeby to było dobre życie? Wciąż próbuję postępować właściwie - i wciąż popełniam błędy, mylę tropy. Kiedy to się skończy?


Więcej

Tak, nie wszyscy dorośli są dorosłymi naprawdę. Najczęściej są to po prostu dzieci, przeniesione w czasie o pewien odcinek.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy