Imieniny

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2000 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-60773-19-2
Język oryginału: Polski
Ilustracje: Małgorzata Musierowicz

Tom 12 cyklu Jeżycjada

Nowe wydanie. Akcja powieści rozpoczyna się w dniu świętego Walentego, kiedy to Borejkowie świętują nieco spóźnione imieniny dwóch Grzegorzy, męża i syna Gabrysi, kończy się zaś w dniu imienin Róży Pyziakówny, na których jednak solenizantka nie pojawia się, zajęta bez reszty swoim bujnym życiem uczuciowym. Pomiędzy tymi dwiema datami czytelnik jest świadkiem uroczystości na cześć kilku innych osób, wśród których szczególnie wyróżnia się sposób świętowania imienin przez Gabrielę.

Kup książkę Imieniny

Opinie o książce - Imieniny

Avatar użytkownika - zakrecona8
zakrecona8
Przeczytane:2017-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytane, 26 książek 2017,
Zapraszam na: zksiazkawdloni8.blogspot.com "Słabość jest rzeczą ludzką. Lecz pokonywanie słabości jest rzeczą ludzką godną podziwu." "Imieniny" sporo namieszały w życiu wielu bohaterów Jeżycjady. W tej części możemy obserwować, w mniejszym lub większym stopniu, trudy dojrzewania obu Pyziakówien. Największe zmiany zaszły jednak w życiu najstarszej córki Gabrysi, Pyzy. Kolejna część serii nie rozczarowuje, lektura nadal jest naturalna i prawdziwa. Zarówno Tygrys, jak i Róża przeżywają swoje pierwsze miłości. Laura jednakże nieodwzajemnioną, za to Pyza spotyka się z ogromnym zainteresowaniem ze strony młodych mężczyzn - trzech braci Lelujków (młodsi bracia Jacka Lelujki znanego nam z lektury "Opium w rosole") oraz klasowego prymusa Fryderyka Schoppe, który przez długi czas zwyczajnie działa Róży na nerwy. Cała akcja dzieje się w okresie od spóźnionych imienin książkowych Grzegorzów, aż do imienin Róży, która swoją drogą w ogóle się na nich nie pojawia... Zostawię Was w niepewności, który z mniej lub bardziej przystojnych kawalerów zdobył serce starszej Pyziakówny. Mimo wszystko była to miłość zapisana w gwiazdach. ;) Historia kończy się z pewnością nieoczekiwanie. Warto dotrwać do końca, by poznać piękną miłosną opowieść, której ciąg dalszy będzie na pewno jednym z wątków kolejnych tomów Jeżycjady. Reasumując, "Imieniny" według mnie to przede wszystkim piękna historia pierwszej miłości, która rozkwita dość szybko, ale czy ten pośpiech dobrze jej wróży dowiemy się w kolejnych tomach. Przeplatana jest wątkami o zupełnie odmiennym wydźwięku, dzięki czemu autorka ukazała życie takim, jakie ono jest, życie osób obok nas, a nie fikcyjnych bohaterów przeżywających tak niemożliwie cukierkową, że aż przesłodzoną pierwszą miłość, co stanowi ogromny plus tej pozycji. Dajcie się ponieść prawdziwemu uczuciu i zagłębiajcie się w tę lekturę, gdyż gorąco ją polecam. Moja ocena: 9/10
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2015-08-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Świetna powieść, wielu bohaterów i dużo się dzieje. Kilka osób obchodzi imieniny, co prowadzi do różnych perypetii. Bardzo dobrze się czyta.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Wspaniała Róża i buńczuczny Tygrys. Uwielbiam wszystkie jeżycjadowe pozycje M.Musierowicz.
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Bardzo sympatyczna i zabawna powieśc. Pani Małgorzata Musierowicz doskonale potrafi dotrzec do młodzieży. Jej książki są pełne humoru, miłośi, przyjaźni.
Avatar użytkownika - MagdaMc
Przeczytane:2015-11-24, Ocena: 5, Przeczytałam, do kupienia, gimnazjum,
Noelka
Małgorzata Musierowicz0
Okładka ksiązki - Noelka

Akcja powieści rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia, a jej główna bohaterka Elka, rozpieszczona przez ojca, dziadka i wuja, w wieku siedemnastu...

Całuski pani Darling
Małgorzata Musierowicz0
Okładka ksiązki - Całuski pani Darling

Są to przysmaki i frykasy pełne fantazji, wdzięku oraz kulturalnych podtekstów. Przepisy na te smakołyki - zaczerpnięte z kolekcji własnych moich ksiąg...