Popiół i diament


Ocena: 0.00 (0 głosów)

Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Andrzej Wajda
Gatunek: Dramat/Dramat społeczny
Produkcja: Polska
Muzyka: Filip Nowak, Jan Krenz,
Zdjecia: Jerzy Wójcik
Premiera: 1958-10-03
Obsada: Zbigniew Cybulski, Ewa Krzyżewska, Wacław Zastrzeżyński, Adam Pawlikowski
Film oparty na książce Popiół i diament

Powered by JustWatch

Popiół i diament to polski film z 1958 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, prezentujący adaptację powieści Jerzego Andrzejewskiego, prezentującego dylematy jednego z żołnierzy Armii Krajowej w maju 1945 roku.

Dzień po oficjalnym zakończeniu drugiej wojny światowej, młody żołnierz AK: Maciej Chełmicki z kolegami otrzymują od dowództwa rozkaz zlikwidowania sekretarza PPR, niejakiego Szczuki. Zaplanowana wcześniej pułapka, okazuje się gigantyczną porażką, a ofiarami zostają jedynie przypadkowi ludzie.

Wkrótce w lokalnym hotelu odbędzie się bal, zorganizowany w ramach świętowania zakończenia zmagań wojennych. Chełmicki na miejscu poznaje barmankę Krystynę. Większość czasu spędza z Andrzejem, wspominając swoich poległych przyjaciół.

Przyjaciel przekazuje mu kolejny rozkaz eliminacji celu. Oboje uznają to za absurd. Obowiązek oraz przysięga jednak zwyciężają, a Maciek rozpoczyna niebawem nowe przygotowania. W ich trakcie zjawia się Krysia, której obiecuje zerwanie pracy konspiracyjnej. Ma z nią rozpocząć zwykłe życie, po dopadnięciu i ukaraniu Szczuki.

Tagi:

POPIÓŁ I DIAMENT - ZWIASTUN

Zobacz także

REKLAMA

OPINIE O FILMIE - POPIÓŁ I DIAMENT

Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Obejrzane: 2022-01-24,

Oceń ten film:

Chcę zobaczyć
Cytaty z filmu

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tego filmu.


Na podstawie książki Popiół i diament
Reklamy