Przez wojenną zawieruchę

Ten niezwykły pamiętnik stanowi wiarygodne świadectwo walki i dramatycznej śmierci milionów bezimiennych radzieckich żołnierzy\r\n\r\nUnikatowe wspomnienia żołnierza Armii Czerwonej, uznawane za rosyjski odpowiednik Zapomnianego żołnierza Guya Sajera, jednej z najsłynniejszych książek literatury wojennej. Gorbaczewski był uczestnikiem straszliwych, lecz zapomnianych walk na froncie wschodnim: wyczerpującej kampanii rżewskiej, krwawych bitew na Białorusi i w Prusach Wschodnich, gdzie czerwonoarmiści dali upust chęci zemsty i najniższym instynktom. Z żołnierską swadą i literackim talentem opowiada o szkoleniu, codziennym życiu w okopach, pracy jednostek medycznych, wojennej rzeczywistości w Moskwie, a także o powojennej okupacji Sudetów. Bez ogródek mówi o słynnym Rozkazie 227 Stalina \"Ani kroku w tył\", bezwzględnej działalności politruków wśród frontowych jednostek, dezercjach, bezsensownej strategii najwyższego dowództwa i atakach \"ludzkimi falami\", gdy stosy ciał poległych czerwonoarmistów zasypywały niemieckie okopy.\r\n\r\nAutor odtwarza rozmowy zwykłych żołnierzy, barwnie przedstawia kolegów i ich trudne wojenne relacje z najbliższymi, kreśli sylwetki dowódców i rozmaite epizody z frontowego życia, opisuje także swoją pracę komsorga. Dzięki temu jego wspomnienia są żywe, emocjonalne i rysują przed naszymi oczami wyraziste obrazy ludzi i wydarzeń, wyjątkowe w literaturze wspomnieniowej byłych żołnierzy Armii Czerwonej.\r\n\r\n\r\nBorys Gorbaczewski, były żołnierz 30. i 31. Armii, uczestnik walk o Rżew i wyzwolenie Białorusi, po wojnie przez czterdzieści lat pracował w Rosji jako dziennikarz i redaktor. W 1994 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Wcześniej wydawał rosyjskojęzyczny miesięcznik \"Wiestnik Rod Ailenda\" (\"Rod Island Herald\"). Swoje wspomnienia opublikował w Stanach Zjednoczonych (2008 r.), gdzie zyskały niezwykle pozytywne opinie historyków, m.in. jednego z najlepszych specjalistów od kwestii frontu wschodniego Davida Glantza.

Informacje dodatkowe o Przez wojenną zawieruchę:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011-10-07
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7510-641-1

Kup książkę Przez wojenną zawieruchę

Przez wojenną zawieruchę - opinie o książce