Anna Karenina

Ocena: 5.09 (70 g³osów)
Anna Karenina wiedzie dostatnie, stabilne i nieco nudne ¿ycie u boku du¿o starszego mê¿a. Piêkna m³oda kobieta spe³nia siê jako matka, ale nie stroni te¿ od przyjêæ, jest uwielbiana na petersburskich salonach.

Spokój znika wraz z pojawieniem siê hrabiego Wroñskiego, który wprowadza w ¿ycie Anny namiêtno¶æ, jakiej nigdy nie zazna³a. I zniszczenie, którego nie da siê cofn±æ. To ponadczasowa powie¶æ o uczuciu, które od pocz±tku by³o skazane na potêpienie. Uczuciu, dla którego Anna po¶wiêci³a wszystko.

Powie¶æ To³stoja po raz kolejny inspiruje Hollywood. Re¿yser Joe Wright tworzy pe³en rozmachu pejza¿ rosyjskich elit. Keira Knightley jako Anna Karenina i Jude Law w roli jej mê¿a - megagwiazdorska obsada pozwala na nowo odkryæ najpiêkniejsz± rosyjsk± historiê mi³osn±.

Informacje dodatkowe o Anna Karenina:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-10-15
Kategoria: Literatura piêkna
ISBN: 978-83-240-2215-1

wiêcej

Kup ksi±¿kê Anna Karenina

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Anna Karenina - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - sarasam
sarasam
Przeczytane:2017-04-06, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam, romantyczne chwile,
Romans Wszech-czasów Lew To³stoj stworzy³ wielow±tkowe arcydzie³o odzwierciedlaj±ce mozaikê spo³eczn± wspó³czesnej mu Rosji. Ona piêkna, niestety zamê¿na Anna Karenin(tak Karenin - w tytule Anna Karenina, bo przynale¿na mu - Kareninowi- na zawsze), On wolny duch, przystojny Aleksy Wroñski i ten stoj±cy na drodze do szczê¶cia m±¿, odpychaj±cy i wiecznie moralizuj±cy niezachwiany autorytet i m±¿ stanu Aleksy Karenin. Co ludzie powiedz±? Anna Karenina jest powie¶ci± spo³eczno-psychologiczn±. To³stoj szczegó³owo opisuje stany emocjonalne bohaterów. Ka¿dy z nich jest targany w³asnymi pragnieniami i d±¿eniami. Niew±tpliwie autor wyk³ada w ten sposób w³asne spojrzenie na religiê i spo³eczeñstwo. W ka¿dym spo³eczeñstwie i epoce cz³owiek ma swoje powinno¶ci od których próbuje uciec, a cz³owiek pragn±cy byæ uczciwy i prawy cierpi katusze, je¶li osi±ga szczê¶cie drog± nieakceptowan± spo³ecznie. Kobiety? To³stoj wiele uwagi po¶wiêca kobietom. Opisuje ich rozwa¿ania. Zagl±da w dusze. Czy trafnie niech czytelnik oceni sam. Có¿ nale¿y pamiêtaæ, ¿e pierwszym redaktorem i sekretarzem To³stoja by³a jego ¿ona. Za geniuszem mê¿czyzny stoi kobieta? Kto to wie, ile pracy w ksi±¿ce tej jest pisarza, a ile redaktora? Kreator ¶wiata We wspó³czesnych powie¶ciach na ka¿dej stronicy czytelnika dopadaj± schematy i skróty. Akcja musi mieæ tempo, a opisy zdawkowe s± w dobrym gu¶cie. U To³stoja spotykamy prawdziwy ¶wiat opisany, tak jak ¶wiat powinien byæ przedstawiony czytelnikowi, by móg³ byæ zrozumiany i w ca³o¶ci odebrany. Szczegó³y uwypuklaj± charaktery postaci, nadaj± charakter miejscom, w których toczy siê akcja, tworz± klimat powie¶ci. Wspania³a ksi±¿ka warta przeczytania, nawet je¶li kto¶ widzia³ ekranizacjê.
Avatar u¿ytkownika - ledenika
ledenika
Ocena: 5, Czytam,
Nie lubiê romansów, ale bardzo mnie zaciekawi³a... Przez ni± pó¼no chodzê spaæ.
Avatar u¿ytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2015-11-24,
To³stoj by³ niesamowicie wnikliwym obserwatorem ludzkiej natury. S³ów brak na jego znajomo¶æ z³o¿ono¶ci psychiki i motywacji cz³owieka. Chylê czo³a.
Avatar u¿ytkownika - StillChangeable
StillChangeable
Przeczytane:2015-08-30, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2015,

Przyszed³ czas bym w koñcu siêgnê³a po klasykê literatury ¶wiatowej. Muszê przyznaæ, ¿e mam z ni± pewnego rodzaju problem. Z jednej strony te ksi±¿ki niezwykle mnie przyci±gaj±, lecz z drugiej strony, gdy zaczynam z nimi swoj± przygodê, w g³owie powstaje jaka¶ blokada wewnêtrzna sprawiaj±ca, ¿e czytanie idzie mi niezwykle wolno. Jednak postanowi³am siê prze³amaæ i tym samym ponownie siêgnê³am po klasykê. Wybór mia³am do¶æ spory, ale zwa¿ywszy na wcze¶niejsze dobre wspomnienia zwi±zane z ksi±¿kami rosyjskich pisarzy (m.in. autorstwa Dostojewskiego czy te¿ Bu³hakowa), zdecydowa³am siê siêgn±æ po "Annê Kareninê", któr± napisa³ Lew To³stoj. Nie ¿a³ujê jednak siêgniêcia po tê ksi±¿kê, bo rzeczywi¶cie jest to klasyka i to bardzo dobra.

Gdyby pokrótce opisaæ o czym opowiada dzie³o stworzone przez To³stoja i tak trzeba by by³o skupiæ siê na sporej ilo¶ci bohaterów, którzy to wystêpuj± w tej ksi±¿ce, bo uwierzcie, ale jest ich niemiara i ka¿dy ma istotne znaczenie dla ca³ej tej historii. Opowie¶æ zaczyna siê od momentu, gdy Daria Ob³oñska odkrywa, ¿e jej m±¿ - Stiepan Ob³oñski od pewnego czasu ma romans z by³± guwernantk± ich dzieci. Za³amana kobieta grozi, ¿e wyprowadzi siê do matki, do czego mimo wszystko nie chce dopu¶ciæ jej m±¿. Nie wiedz±c co zrobiæ by odzyskaæ przebaczenie swojej ¿ony, zwraca siê z pro¶b± do siostry - tytu³owej Anny Kareniny. Ona sama jest ¿on± Aleksieja Karenina, z którym nie czuje, ¿e ³±czy j± prawdziwa mi³o¶æ, a mimo wszystko jest szczê¶liwa, g³ównie za spraw± o¶mioletniego synka - Siero¿y. Wyruszaj±c wiêc w podró¿ nie zdaje sobie ona sprawy, ¿e jej losy niebawem mog± ca³kowicie siê zmieniæ, bowiem w poci±gu poznaje hrabiego Wroñskiego. Co ciekawsze, ten sam mê¿czyzna jest jednym z adoratorów siostry Darii Ob³oñskiej - Kitty, która jest w nim ca³kowicie zakochana, przez co odrzuca zarêczyny innego mê¿czyzny - Lewina. Jednak jego spotkanie z Ann± Karenin± wyzwala w obojgu uczucia, jakich do tej pory nie znali... Jak potocz± siê zatem losy tytu³owej bohaterki, która jest ju¿ przecie¿ mê¿atk±? Czy pozwoli sobie na romans z Wroñskim? Co stanie siê z Kitty, zakochan± na zabój w mê¿czy¼nie? I czy Daria Ob³oñska wybaczy swojemu mê¿owi zdradê? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytañ, znajdziecie oczywi¶cie, je¶li sami siêgniecie po ksi±¿kê "Anna Karenina".

Co tutaj du¿o mówiæ - jest to w koñcu klasyka, bêd±ca powie¶ci± zdecydowanie wielowymiarow± i wielow±tkow±. Relacja jaka tworzy siê pomiêdzy tytu³ow± bohaterk± i Wroñskim wbrew pozorom nie jest g³ównym w±tkiem ca³ej tej historii. Autor w swojej ksi±¿ce chcia³ przedstawiæ obraz spo³eczeñstwa rosyjskiego XIX wieku, zarówno ukazuj±c arystokracjê, narzucaj±c± nie raz wszelkie swoje zasady, które z³amane, prowadzi³y nawet do wykluczenia z tego ¶rodowiska, ale tak¿e pokazaæ ¿ycie na wsi - system feudalny, który wielokrotnie by³ krytykowany. Niezwykle trudno jest mi zatem oceniaæ tê ksi±¿kê, bo jest ona naprawdê bardzo dobra, lecz momentami równie nu¿±ca sprawiaj±c, ¿e ta moja blokada wewnêtrzna odno¶nie klasyki zaczyna³a siê powiêkszaæ. To na pewno ciekawa lektura je¶li chodzi o ukazanie spo³eczeñstwa wieku XIX, nieco ró¿nego od wspó³czesnych czasów. To równie¿ ca³kiem ciekawa ksi±¿ka bior±c pod uwagê w±tek mi³osny, chocia¿ i tutaj te wszelkie zdrady, jakie wystêpowa³y w tej historii nie do koñca do mnie przemawia³y. Dlatego mam mieszane uczucia i chocia¿ wiem, ze jest to klasyka, która i wed³ug mnie, zdecydowanie zas³uguje na to miano, to jednak mo¿e ze wzglêdu na fakt, ¿e jestem przesycona wspó³czesnym jêzykiem, to nie by³o mi ³atwo przez ni± przebrn±æ.

Je¶li z kolei chodzi o bohaterów, mam podobnie mieszane odczucia. Tytu³owa bohaterka - Anna Karenina - z pewno¶ci± jest postaci± intryguj±c±, dlatego nie dziwiê siê, ¿e jest chyba jedn± z bardziej rozpoznawalnych bohaterek kobiecych w literaturze. Jednak swoim zachowaniem zbyt czêsto mnie irytowa³a. Nieco porywcza, sama nie widz±ca czego chce - chocia¿ z jednej strony zdaje sobie sprawê, ¿e to, co czuje do Wroñskiego nie jest do koñca dobre zwa¿ywszy na to, i¿ jest mê¿atk±, to z drugiej strony ca³y czas co¶ j± do tego mê¿czyzny przyci±ga. Z kolei Wroñski jest bohaterem, którego od pocz±tku nie by³am w stanie polubiæ. Kojarzy mi siê z takim typowym kochasiem, jaki to rozbudza serca kobiet, a pó¼niej znika, pozostawiaj±c po sobie jedynie smutek. Ca³kiem zabawny by³ Lewin - a¿ za bardzo nie¶mia³y, nieco lêkliwy, ale jednocze¶nie to cz³owiek naprawdê dobrego serca. Chocia¿ i jego duchowe rozterki sprawia³y, ¿e momentami ksi±¿ka robi³a siê nu¿±ca. Sporo by tych bohaterów jeszcze opisywaæ, jednak fakt faktem, i¿ ka¿dy z nich zosta³ ca³kiem ciekawie wykreowany, mimo ¿e nie wszystkich da³o siê polubiæ.

St±d, podsumowuj±c tê ksi±¿kê, zdecydowanie jest dobra i widaæ, ¿e autor w³o¿y³ w ni± sporo pracy - w koñcu nie tak ³atwo napisaæ tylu stronicow± opowie¶æ. Co wiêcej, jest wielow±tkowa, przez co nie pozostaje jedynie tkliw± histori± mi³osn±, a pokazuje co¶ wiêcej i momentami zdecydowanie sk³ania do przemy¶leñ. Chocia¿ wydarzenia te maj± miejsce w wieku XIX, to jednak niektóre ludzkie zachowania wydaj± siê mi byæ zdecydowanie uniwersalne i widocznie równie¿ we wspó³czesnym ¶wiecie. Jednak momentami niestety ksi±¿ka by³a nu¿±ca, a bohaterowie nie zawsze dzia³ali na jej korzy¶æ, jak chocia¿by Wroñski i sama tytu³owa postaæ Anny Kareniny.

Tak czy siak, z takiej klasyki, nie sposób by³oby nie wynie¶æ kilka ciekawych fragmentów, dlatego te¿ przedstawiam kilka z nich, jakie szczególnie zwróci³y moj± uwagê:

"Wszystkie szczê¶liwe rodziny s± do siebie podobne, ka¿da nieszczê¶liwa rodzina jest nieszczê¶liwa na swój sposób." "Szacunek wymy¶lono po to, by zas³aniaæ to puste miejsce, gdzie winna siê znajdowaæ mi³o¶æ." "Mo¿e dlatego wydajê ci siê szczê¶liwy, poniewa¿ cieszê siê tym, co mam, a nie têskniê za tym, czego nie mam." "Najlepiej poznaje siê mi³o¶æ, gdy siê najpierw pope³ni omy³kê, a potem j± naprawi." "Kobieta to ¶ruba, która wszystkim obraca."

Tym oto akcentem przechodzê do koñca tej recenzji. My¶lê, ¿e do siêgniêcia po "Annê Kareninê" nie muszê Was szczególnie zachêcaæ. W koñcu to klasyka, która mimo wszelkich ma³ych minusów, jakich siê dopatrzy³am, jest napisana naprawdê dobrze.

Wiêcej recenzji na: Chaos my¶li

Avatar u¿ytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2015-07-01, Ocena: 3, Przeczyta³am, 52 (327) ksi±¿ek w 2015 roku, Audiobooki, Mam,
Klasyka rosyjskiej literatury. Trochê czasu zajê³o mi zabranie siê za ni± i przeczytanie, ale w koñcu temu podo³a³am. Historia romansu piêknej Anny i Wroñskiego to nie tylko literatura dla pañ. Obok zmagañ z losem g³ównych bohaterów, na marginesie, wielce nieszczê¶liwym, To³stoj doskonale opisa³ tak¿e sytuacjê w XIX - wiecznej Rosji. Zycie dopiero co wyzwolonych ch³opów, stosunek dziedziców do nich. Pojawia siê tak¿e motyw bêd±cej ówcze¶nie w rosyjskim zaborze Polski. Du¿o miejsca zawieraj± tak¿e rozwa¿ania duchowe postaci na temat wiary i ¶mierci, zw³aszcza pod koniec ksi±¿ki, co wed³ug mnie niepotrzebnie j± wyd³u¿a i dla mnie czynie nudn±.
Jestem pe³na podziwu nad giêtkim jêzykiem To³stoja. Ksi±¿kê czyta siê p³ynnie, jakby napisanie podobnego dzie³a by³o drobnostk±, chocia¿ wiem, ¿e musia³a zaj±æ wiele czasu, my¶li i potrzebowa³a jeszcze wiêcej wysi³ku. Ka¿da wykreowana przez niego postaæ wnosi co¶ do powie¶ci. Jest to jednocze¶nie ksi±¿ka o zwi±zkach, po¶wiêceniach, filozofii, gospodarce, wojnie... Mog³abym wyliczaæ jeszcze i jeszcze, a nie by³oby temu koñca. To³stoj przedstawi³ obraz spo³eczeñstwa rosyjskiego drugiej po³owy XIX wieku, razem z ca³ym tym blichtrem, szykiem i tragedi±. Odmalowa³ u³udê, zak³amanie elit, rz±dzê pieni±dza i ciê¿kie, wiejskie ¿ycie przeciêtnego ch³opa z prowincji. Mamy tutaj Annê i Wroñskiego - zwi±zek oparty na wielkiej namiêtno¶ci, jednak toksyczny, pe³en zazdro¶ci, niedomówieñ i przede wszystkim chory z powodu braku szczerej rozmowy, zbudowany na cudzym nie szczê¶ciu i co za tym idzie, ju¿ na starcie skazany na zag³adê. Mamy Lewina i Kitty - zwi±zek, którego nikt nie pogania³, szczer± mi³o¶æ, rozmowê, sielankê na spokojnych peryferiach, ludzi którzy poznali co to k³ótnia kochanków, ale potrafili sobie wszystko wyja¶niæ. Mamy tak¿e Ob³oñskiego - brata Anny - i Dolly - siostrê Kitty - ,którzy szczê¶cie ju¿ dawno maj± za sob±, wygl±da na to ¿e ich mi³o¶æ siê wypali³a, piêkno przeminê³o, pozosta³y ju¿ tylko dzieci, d³ugi i zdrady... W koñcu obserwujemy te¿ zwi±zek Anny i Karenina, którzy wydawali siê bardzo zgodnym ma³¿eñstwem, wzorem dla innych, ale z powodu ró¿nicy wieku i nudy w ma³¿eñstwie jedno z nich zaczê³o szukaæ szczê¶cia gdzie¶ indziej. Nie potrafi± ju¿ sobie wybaczyæ. Nie czujê siê na si³ach, ¿eby kogokolwiek oceniaæ. Przyznam siê równie¿, ¿e nie jestem w stanie zrozumieæ uczuæ Anny, gdy¿ nigdy nikogo nie zdradzi³am... Jej zachowanie mnie dra¿ni³o, stara³am siê j± polubiæ, ale jako¶ nie mog³am. W pewnym momencie widzia³am w niej ju¿ tylko uzale¿nion± od opium, zazdrosn± wariatkê, której ob³êd, przewra¿liwienie i paranoja skoñczy³y siê tragicznie nie tylko dla niej samej, ale te¿ dla innych. By³a samolubna, ma³o empatyczna, zapatrzona w siebie, o czym zreszt± ¶wiadcz± jej w³asne monologi. Jest to jednak powie¶æ bardzo realistyczna, wci±¿ aktualna. ¦wiat pozorów nadal siê utrzymuje, dbamy o to, co powiedz± inni. Wszêdzie pe³no zdrad, nienawi¶ci i upokorzeñ. Ta powie¶æ to wiele obrazów: rodzinnych, mi³osnych, spo³ecznych. Trudno o niej zapomnieæ i dlatego jest godna polecenia.
Avatar u¿ytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2014-11-12, Ocena: 4, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek -2014,
Ostatnie rozdzia³y tej ksi±¿ki to prawdziwe mistrzostwo. Gonitwa my¶li w g³owie Anny i namacalne wrzenie emocji mocno mnie oszo³omi³y i sprawi³y, ¿e wpad³am w czytelniczy trans. Mo¿e i jest parê w±tków, które nie przetrwa³y próby czasu, w wielu miejscach To³stoj za bardzo siê rozwleka³ i nader chêtnie pozwala³ sobie na ¶wiatopogl±dowe prywaty, ale jedno trzeba mu przyznaæ - mia³ dar przenikania do kobiecego umys³u i duszy, a sposób w jaki je odmalowa³ przera¿a sw± prawdziwo¶ci± i wnikliwo¶ci±. By³am pod wra¿eniem.
Piêkna i zdumiewaj±ca. Nie jest ckliw± powie¶ci± o mi³o¶ci, ale bardzo dobr± pozycj± psychologiczn±. Czytaj±c j±, mo¿emy prze¿ywaæ uczucia razem z bohaterami, oraz oceniaæ ich postêpowanie (g³ównie oczywi¶cie samej Kareniny) wed³ug w³asnych zasad i wyznawanych warto¶ci. Dobra, aby zastanowiæ siê te¿ nad sob±, nad tym co jest dla nas wa¿ne ("co ja bym zrobi³/a w takiej sytuacji?").
Avatar u¿ytkownika - Grojda
Grojda
Przeczytane:2014-08-13, Ocena: 4, Przeczyta³am, Przeczytanie i polecane,
Powie¶æ przenosi nas w czasie na tereny Rosji sprzed I wojny ¦wiatowej. Mi³o¶æ, zazdro¶æ, tragizm jednostki wynikaj±cy z ówczesnych obyczajów, braku mi³o¶ci a mo¿e z wewnêtrznego rozdarcia, nieszczê¶cia i zagubienia. Wszystkie te wydarzenia dziej± siê na dwóch p³aszczyznach,wiejskiej i miejskiej, miêdzy bywaniem na salonach a prac± na polu. Anna Karenina to opowie¶æ o nieszczê¶liwej mi³o¶ci, choæ w po³owie drugiego tomu lektura dosyæ cie¿ka do czytania.
Avatar u¿ytkownika - TrzebaPrzeczytac
TrzebaPrzeczytac
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 5, Przeczyta³am, Mam, Przeczytane, 2014 , 52 ksi±¿ki 2014 ,
Powie¶æ ta zalicza siê do klasyki literatury ¶wiatowej. Opowiada ona o ¿yciu wy¿szych sfer rosyjskich w XIX wieku. Nie jest to tylko romans, jest to tak¿e powie¶æ polityczna, z w±tkami dotycz±cymi ¿ycia na wsi, a tak¿e arystokracji w Moskwie i Petersburgu. W¶ród ksi±¿±t i hrabiów trudno szukaæ szczê¶cia - romanse, skandale, brak funduszy, jednak s± te¿ momenty, w których mo¿na oderwaæ siê od problemów - bale, wyj¶cia do opery, spotkania towarzyskie. Anna Karenina wbrew tytu³owi raczej nie jest g³ówn± bohaterk±. Równie wa¿nymi postaciami s± Wroñski, Lewin, Kitty, Karenin. Troszkê mniejsz± rolê, ale równie¿ wa¿n± odgrywa Ob³oñski z ¿on± Dolly. Ksi±¿ka ta nazywana jest romansem, w rzeczywisto¶ci jest powie¶ci± wielow±tkow±, cechuje j± znaczna ilo¶æ dobrze nakre¶lonych postaci. Autor po¶wiêca du¿o miejsca wykreowanym bohaterom - poznajemy ich cechy, przemy¶lenia, pogl±dy, wrêcz ,,wchodzimy im w g³owê". Tytu³owa Anna Karenina raczej nie daje siê lubiæ - naiwna, porywcza, czêsto niezrównowa¿ona. Bêd±c w odwiedzinach u swojego brata w Moskwie poznaje Wroñskiego i jest to mi³o¶æ od pierwszego wejrzenia, jednak ¿eby nie by³o zbyt prosto i za piêknie - Anna jest mê¿atk±, za¶ Wroñski ubiega siê o rêkê Kitty i robi³ to tak efektownie, ¿e m³odziutka Katarzyna odrzuca o¶wiadczyny Lewina. Robi to dlatego, bo jest przekonana, ¿e nied³ugo zostanie ¿on± m³odego hrabi - Wroñskiego. Ten jednak, gdy na balu zauwa¿a Annê od razu zapomina, o dziewczynie któr± w ostatnim czasie adorowa³ tak wytrwale. Tytu³owa bohaterka szybko orientuje siê, ¿e to co dzieje siê miêdzy ni± a Wroñskim, pomimo ¿e piêkne i emocjonuj±ce - dobre nie jest. Chc±c pozostaæ wiern± ¿on± na drugi dzieñ po balu wraca do Moskwy - nie chc±c kusiæ losu. Anna nie przewidzia³a jednak, ¿e m³ody wielbiciel ju¿ po tak krótkiej znajomo¶ci nie bêdzie móg³ bez niej ¿yæ i pojedzie do Petersburga. Tym samym Wroñski ³amie serce biednej Kitty, która nie mo¿e sobie wybaczyæ, tego ¿e odrzuci³a mi³o¶æ Lewina. Anny i Wroñskiego nie da siê lubiæ - ani osobno, ani jako pary. Autor wydawaæ by siê mog³o, ¿e celowo tak przedstawia te dwie postaci, aby¶my mogli poczuæ siê niczym arystokracja rosyjska - zgorszeni skandalem, który wywo³ali, a tak¿e pe³ni wspó³czucia dla opuszczonego Karenina, Karenina, który pope³ni³ jeden b³±d - nie potrafi³ kochaæ ¿ony. Moimi faworytami zdecydowanie s± Kitty i Lewin - to im ,,kibicowa³am", to oni swoj± s³odk± mi³o¶ci± wzbudzili moj± sympatiê. ,,Anna Karenina" to powie¶æ zmuszaj±ca do my¶lenia, trudna do czytania - jednak daje wiele w zamian - piêkn± historiê, wielow±tkowo¶æ, dobry styl, doskonale zarysowane postaci. Jedna rzecz tylko mi przeszkadza³a - dialogi po francusku - utrudnia³o to dodatkowo czytanie i wybija³o z rytmu. Nie by³y to nic nie znacz±ce wstawki, trzeba by³o wielokrotnie spogl±daæ na dó³ strony, aby w pe³ni zrozumieæ dialogi. Jednak pomimo tego mankamentu trzeba przeczytaæ, my¶lê, ¿e ka¿dy kto siêgnie po to dzie³o bêdzie, jakby to okre¶li³ To³stoj ,,kontent".
Avatar u¿ytkownika - Dizzy
Dizzy
Ocena: 5, Przeczyta³am,
Mimo, ¿e nie przepadam za "babskimi ksi±¿kami o mi³o¶ci" ta powie¶æ ujê³a mnie w ca³o¶ci! To³stoj w magiczny sposób oczarowa³ mnie i bez w±tpienia siêgnê po pozosta³e jego powie¶ci. :)

Przeczytane:2013-07-30, Posiadam!, Klasyczne.,
Wszyscy dziwili siê dlaczego podejmujê siê desperackiej próby przeczytania dzie³a tego rosyjskiego powie¶ciopisarza. Ja sama te¿ siê zastanawia³am co sk³oni³o mnie do przeczytania "Anny Kareniny". Nie by³ to film, znajomi, czy wystawa w ksiêgarni. Ot tak po prostu pewnego dnia spojrza³am na pó³kê ze swoimi ksi±¿kami i by³a tam. Sta³a, w dwutomowej, zniszczonej ok³adce. Ju¿ sam pocz±tek zachêca i napawa niepokojem. "Wszystkie szczê¶liwe rodziny s± do siebie podobne, ka¿da nieszczê¶liwa rodzina jest nieszczê¶liwa na swój sposób" I w ten sposób poznajemy rodzinê Anny. Mê¿a Aleksieja, który zajmuje wysokie stanowisko polityczne, brata Stiwê, lekkoducha wyj±tkowo lubuj±cego siê w ró¿nych rozrywkach, Dolly - jego staraj±c± siê byæ idealn± ¿onê i Kitty, jedn± z m³odszych bohaterek ksi±¿ki, zupe³nie niewinn± marz±c± o kochaj±cym partnerze na ca³e ¿ycie. Ale jak kochaæ postaæ Anny, która dos³ownie oszala³a z mi³o¶ci? Ciê¿ko jest zrozumieæ tak± postaæ nie bêd±c nigdy, choæ przez chwilê zakochanym. Jakie jest wiêc nasze prawo do szczê¶cia? Anna bêd±ca mê¿atk±, która zakochuje siê w wojskowym ³amie wszelki zasady, buntuje siê przeciwko konwencjonalnemu ¿yciu panuj±cemu w ówczesnej Rosji i w ten sposób sama skazuje siebie na potêpienie, które na koñcu zostaje dosadnie ukarane. Jednak moim ulubionym bohaterem i przyk³adem osobistego szczê¶cia staje siê Lewin. Ot, dobry, prosty ziemski gospodarz, zakochuj±cy siê w Kitty i znajduj±cy u jej boku spokojn± rado¶æ ¿ycia. Anna jest bohaterk±, któr± albo siê kocha, albo nienawidzi, albo wspiera, albo potêpia. Jej wielka mi³o¶æ do Wroñskiego zachwyca lub przera¿a. Zastanawiaj±cy jest fakt jak mo¿na kogo¶ kochaæ tak mocn±, a jednocze¶nie tak przeklêt± mi³o¶ci±, która prowadzi do ¶mierci? Bohaterka w tej powie¶ci udaje siê w podró¿ swojego ¿ycia, poszukuj±c szczê¶cia, którego nie zazna³a. A czy wspó³czesny cz³owiek ma szansê z³apaæ tego rodzaju, nieskrêpowane szczê¶cie? To ju¿ osobna historia, któr± ka¿dy kre¶li sobie osobno.
Avatar u¿ytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-05-14, Ocena: 6, Przeczyta³am,
piêkna, wzruszaj±ca, taka bliska-niebliska nam kobietom historia piêknej kobiety... cudna... polecam
Z jednej strony spodziewa³am siê czego¶ gorszego, z drugiej natomiast lepszego - to dziwne zdanie, które pierwsze przychodzi mi do g³owy po przeczytaniu pierwszego tomu "Anny Kareniny" jest chyba kwintesencj± samej ksi±¿ki... Dziwnej ksi±¿ki. Z jednej strony uroczej i wci±gaj±cej, z drugiej za¶ niedopracowanej, nudnawej i archaicznej (co z kolei zarzutem nie jest, bo to zupe³nie naturalne). Mam wra¿enie, ¿e To³stoj próbuje nieco na si³ê wprowadziæ do akcji ksi±¿ki ówczesne (w³asne?) pogl±dy na politykê, gospodarkê i spo³eczeñstwo. Szczerze powiedziawszy, zmêczy³a mnie ta ksi±¿ka, ale po drugi tom siêgnê. I to nie ze wzglêdu na tytu³ow± bohaterkê, której zachowanie pocz±tkowo naturalne i ciekawe, potem za¶ teatralizowane, wkurza mnie jak ma³o kogo. Siêgnê po ni±, bo wci±¿ jeszcze nie mogê siê zdecydowaæ, czy lubiê styl To³stoja i chcia³abym siê o tym, przekonaæ.
Avatar u¿ytkownika - edith013
edith013
Przeczytane:2013-06-04,
Piêkne arcydzie³o - poznajemy ówczesn± Rosjê, ówczesne ¿ycie, z jednej strony miejskie, z drugiej wiejskie. A przede wszystkim losy Anny, która wpad³a w sid³a mi³o¶ci. Bardzo dobra powie¶c spo³eczno-obyczajowa.

Przeczytane:2013-03-24,
Moim postanowieniem noworocznym jest przeczytanie przynajmniej piêciu ksi±¿ek z klasyki. Podczas przegl±dania prywatnego zbioru od razu rzuci³ siê w oczy tytu³ i grubo¶æ ksi±¿ki. Po przeczytaniu opisu postanowi³em zaznajomiæ siê z t± powie¶ci±. Na pocz±tku by³o nudno, ale pó¼niej by³o coraz lepiej. Jaki by³ jednak ostateczny wynik spotkania? Czy ,,Anna Karenina" zas³uguje na miano historii mi³osnej wszech czasów? O tym dowiecie siê czytaj±c poni¿szy tekst. W skrócie. Ksi±¿ka opowiada o trzech rodzinach szlacheckich: Ob³oñskich, Kareninów i Lewina. Pomiêdzy Dolly a Ob³oñskim dochodzi do sprzeczki spowodowanej jego romansem. Potem Anna rzuca Karenina, zakochuje siê w Wroñskim i z nim zostaje, ale nie dosta³a jeszcze rozwodu. I tak ca³y czas, wiêkszo¶æ scen siê powtarza (zdrada, ci±¿a, zdrada, ci±¿a, itd.). Miejscami zaczyna³o robiæ siê nudno, ale dla urozmaicenia powie¶ci autor... Nie chcê pisaæ co zrobi³ To³stoj, by nie zepsuæ niespodzianki. A teraz trochê o jednej z g³ównych bohaterów powie¶ci. Anna Karenina to wierna ¿ona Aleksego Karenina oraz matka Siero¿y. Przy swoim mê¿u czuje siê opuszczona. Gdy na stacji kolejowej spotyka Wroñskiego i zakochuje siê w nim bez pamiêci. I tak zaczyna siê ich namiêtny romans. Anna postanawia zrobiæ wszystko dla kochanka i rzuca mê¿a oraz syna. Jêzyk powie¶ci nie by³ taki ³atwy, jak w innych powie¶ciach, ale trudno siê dziwiæ skoro autor ¿y³ w XIX wieku. Na szczê¶cie wspania³omy¶lni wydawcy wyt³umaczyli wiele trudnych zwrotów, upraszczaj±c w ten sposób zrozumienie tre¶ci powie¶ci. Autor wykaza³ siê tak¿e znajomo¶ci± jêzyków obcych m.in. angielskiego i francuskiego, wtaczaj±c te zwroty w wypowiedzi bohaterów. Podsumowuj±c. Ksi±¿ka jest naprawdê warta polecenia i osoby lubi±ce romanse na pewno polubi± tê powie¶æ. Og³aszam równie¿, ¿e powie¶æ "Anna Karenina" zas³uguje na miano historii mi³osnej wszech czasów. Polecam j± osob± lubi±ce i chc±ce zapoznaæ siê z twórczo¶ci± Lwa To³stoja oraz osobom, które uwielbiaj± wzruszaj±ce do ³ez historie. Gor±co polecam!
Avatar u¿ytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-03-05, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam, czytam regularnie w 2013 roku:),
Wspania³a powie¶æ o tragicznych losach Anny Kareniny - kobiety, która wysz³a za m±¿ bez mi³o¶ci, nie maj±c z mê¿em nic wspólnego. Pewnego dnia poznaje mi³o¶æ swojego ¿ycia, d³ugo ukrywa swój romans, ostatecznie podejmuj±c decyzjê o opuszczeniu mê¿a i ukochanego syna... Po¶wiêca wszystko dla mi³o¶ci... traci wielu przyjació³, jest wykluczana z grona znajomych, tylko nieliczni j± odwiedzaj±... gdy wydaje siê ju¿ ¿e ¿ycie zaczyna jej siê uk³adaæ staje siê zazdrosna o Wroñskiego, zazdro¶æ ta staje siê przyczyn± tragedii ...

Przeczytane:2013-01-06, 52 ksi±¿ki 2013,
Avatar u¿ytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-04-26,
Wielka powie¶æ literatury rosyjskiej, ale tak¿e arcydzie³o na miarê literatury ¶wiatowej. Pogmatwane losy Anny Kareniny ale tak¿e obraz ówczesnego rosyjskiego spo³eczeñstwa.

Piêknie napisana powie¶æ. Bardzo dobrze opisane ¿ycie w Rosji w dawnych czasach. Ale.. No w³a¶nie musi byæ ,,ale". Mia³ byæ romans, a dla mnie jako¶ go nie by³o. I dlaczego Autor zdecydowa³ siê na taki tytu³? Tytu³owa Anna to jedna z bardzo wielu postaci. A jej romans z Wroñskim nie jest jak dla mnie g³ównym w±tkiem. Ksi±¿kê czyta³am baaardzo d³ugo. Pomimo tego, ¿e fascynuje mnie tamtejsza historia, zwyczaje i styl ¿ycia, to jako¶ nie mog³am jej skoñczyæ. Du¿o dok³adnych opisów. Dla mnie mog³oby byæ mniej.

Ciê¿ko mi siê do tej pozycji jakkolwiek ustosunkowaæ z racji na to, ¿e to potê¿na i bardzo z³o¿ona powie¶æ. W³a¶ciwie mamy tu do czynienia z kilkoma powie¶ciami obyczajowymi w jednej. Nie powiem, by historia samej Anny by³a najciekawsz± z nich, ale uk³ony w stronê autora za umiejêtne sportretowanie kobiety, która pod±¿aj±c za mi³o¶ci± ostatecznie popada w ob³êd. Jak to w powie¶ci rosyjskiej w±tki spo³eczno ekonomiczne omija³am szerokim ³ukiem, ale za to szczególnie pokocha³am historiê Lewina i Kitty.

Mo¿na powiedzieæ, ¿e z "Ann± Karenin±" jak z ¿yciem - czasem pasjonuj±ca, a czasem ¶miertelnie nu¿y. Na szczê¶cie jêzyk jest w miarê przejrzysty i czytanie tych setek stron nie jest literack± drog± przez mêkê. Klasycznie z klasyk± literatury mam problem, co o niej s±dziæ, ale w tym wypadku uwa¿am, ¿e spotkanie z klasyk± by³o mimo wszystko bardzo udane. Polecam.

Avatar u¿ytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2020-11-15, Ocena: 5, Przeczyta³am, Mam, 52 ksi±¿ki 2020,

Bardzo d³ugo czyta³am tê ksi±¿kê i ciê¿ko by³o mi przez ni± przebrn±æ, ale nie zmienia to faktu, ¿e jest arcydzie³o literatury i ka¿dy powinien siê z tym dzie³em zmierzyæ.
Zaskakuj±ce by³o dla mnie, ¿e historia Anny Karenin, jej mê¿a i Wroñskiego to zaledwie u³amek powie¶ci. Zamiast tego autor uraczy³ nas szczegó³ami na temat prowadzenia gospodarstwa, opisem polowania przez kilka rozdzia³ów, b±d¼ rozwodzeniem siê na tematy egzystencjonalne przez jednego z bohaterów.
Dodatkowy minus to plejada postaci tej powie¶ci (praktycznie ca³± rosyjsk± arystokracjê autor ukaza³ w niekorzystnym ¶wietle), z których wiêkszo¶ci nie polubi³am. Jedynie Lewin, Kitty i Wroñski wzbudzili we mnie jakie¶ cieplejsze uczucia, natomiast Anna to chyba jedna z najbardziej irytuj±cych bohaterek w literaturze.
Ka¿dy powinien siê zaznajomiæ z tym monumentalnym dzie³em, choæ nie jest to ³atwa i przyjemna lektura.

Avatar u¿ytkownika - Ewelina26
Ewelina26
Przeczytane:2019-06-22, Ocena: 5, Przeczyta³am, Mam, 52 ksi±¿ki 2019,

Historia mi³osna, która tym razem rozgrywa siê w krêgach arystokracji. Anna, która jest piêkn± kobieta,  m³odo wysz³a za m±¿, i to raczej nie z mi³o¶ci. I chocia¿ wydaje siê na pozór, ¿e jej ma³¿eñstwo jest idealne, to jednak bardzo szybko mo¿na dostrzec, ¿e para ma³¿onków skrywa wiele sekretów, równie¿ tych zwi±zanych z tym, jak s± postrzegani przez otoczenie.

Wszystko zmienia siê kiedy na jednym z przyjêæ m³oda kobieta, poznaje przystojnego hrabiego, który odmiena jej ¿ycie. Mê¿czyzna pokazuje jej nie tylko nowy ¶wiat, i na czym polega ¿ycie, ale tak¿e wprowadza w ¶wiat erotyki i seksu, który jak dotychczas pozostawa³ dla mê¿atki niemal¿e nieznany.

Pocz±tkowa fascynacja Anny i hrabiega Wroñskiego przeradza siê w gor±cy romans, którego owocem jest dzieckco. Pomimo tego, ¿e jest to moment, w którym wszystko siê komplikuje, a decyzja o rozwodzie nie mie¶ci siê w g³owie, to jednak mi³o¶æ zdaje siê pokonywaæ kolejne trudno¶æi.

Autor pokazuje bardzo dobrze, ¿e i dzi¶ we wspó³czesnych nam czasach, niektóre zachowania nie s± spo³eczne akceptowane, i zamiast z prób± zrozumienia, spotykaj± siê ze spo³ecznym potêpieniem i naznaczeniem. To histroia, która przez kolejne lata nie traci na swojej aktualno¶ci, chocia¿ dzi¶ mo¿e siê wydawaæ, ¿e arystokracja nale¿y ju¿ do przesz³o¶ci, i o niektórych problemach mo¿na by zapomnieæ.

Avatar u¿ytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2019-03-18, Ocena: 4, Przeczyta³am, Mam, 52 ksi±¿ki 2019, 12 ksi±¿ek 2019,

Nie zbyt przypad³o mi do gustu to dzie³o. Im bli¿ej koñca ksi±¿ki tym bardziej dra¿nili mnie bohaterowie, ale s± to postacie z³o¿one, w których ca³y czas zachodz± zmiany. My¶lê ¿e warto zapoznaæ siê z t± pozycj±.

Inne ksi±¿ki autora
Szczê¶cie rodzinne
Lew To³stoj0
Ok³adka ksi±zki - Szczê¶cie rodzinne

W tomie znajduj± siê dwa opowiadania To³stoja: "Dwaj huzarzy" i "Szczê¶cie rodzinne". Akcja pierwszego rozgrywa siê w pierwszej po³owie XIX w. w rosyjskim...

Wojna i pokój t. I i II/t. III i IV
Lew To³stoj0
Ok³adka ksi±zki - Wojna i pokój t. I i II/t. III i IV

Arcydzie³o rosyjskiego mistrza Imponuj±ce dzie³o To³stoja to ksi±¿ka, do której ci±gle siê wraca. Ta wielow±tkowa rosyjska epopeja narodowa opowiada losy...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa