Katarzyna Aragońska

Fascynujące osobowości i wydarzenia związane z życiem Katarzyny Aragońskiej w Anglii stały się tematem niniejszej powieści. Powieść historyczna jest przede wszystkim wydarzeniem literackim. Historia stanowi motyw, narzuca bieg wydarzeń, klimat epoki. Jednak w tym przypadku oba aspekty są jednakowo ważne. Trudno bowiem powiedzieć, czy dzięki literaturze życie małżeńskie Henryka VIII, a w szczególności jego pierwsze małżeństwo, stało się tak bardzo popularne, czy ówczesna rzeczywistość była tak bogata, że można ją wyrazić tylko w formie literackiej. Jean Plaidy dołożyła wszelkich starań, by książka jej nie odbiegała od autentycznych wydarzeń historycznych, oczywiście na ile pozwala konwencja literacka. Z pewnością bardzo interesujący jest wątek emocjonalny w małżeństwie Katarzyny i Henryka. Ale przecież królewska para stanowiła o losach kraju i polityce zagranicznej ówczesnej Anglii. Burzliwe losy polityczne tego związku i plejada satelitów dworu angielskiego wydają się nie mniej interesujące. Siłą książki jest pokazanie, jak namiętności możnych tego świata wpływały na koleje historii społeczeństw.

Informacje dodatkowe o Katarzyna Aragońska:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 1981 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Katharine of Aragon