13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych

Trzynaście bajek z królestwa Lailonii (plus jedna zdjęta pierwotnie przez cenzurę) to naprawdę bajki „dla dużych i małych” - przedziwne, zaskakujące historyjki podane z niezwykłym humorem. Fascynują i bawią, a mówią w istocie o sprawach ważnych i budzą różnorakie pytania i refleksje. Z kolei tytułowe „inne bajki” przedstawiają, w zabawnej, kpiącej formie, filozoficzne dyskusje i modne teorie.

„Kiedy w Lailonii wybuchł wielki głód, arcykapłan tego kraju kończył właśnie śniadanie. Depesza z tą wiadomością zdenerwowała go do tego stopnia, że połknął jajko na miękko razem ze skorupką, wskutek czego był później przekonany, że podano mu jajko na twardo. Dlatego najpierw zwymyślał kucharza, który bronił się jak mógł, jednakże wszystkie dyskusje kucharzy z arcykapłanem kończyły się w Lailonii bez większych wyników. Rozprawiwszy się z kucharzem, arcykapłan kazał wezwać do siebie czterech strażaków i zapytał surowym głosem: – Czy umiecie ugasić głód? Strażacy wprawdzie nie umieli, nie chcieli jednak się do tego przyznać, bali się bowiem arcykapłana. Odpowiedzieli więc chórem: – Oczywiście, umiemy. W szkole strażackiej nauczono nas tego dokładnie”.
(fragment bajki „Wielki głód”)

Informacje dodatkowe o 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych :

13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych - opinie o książce

Avatar użytkownika - wandar
wandar
Przeczytane:2015-02-18, Ocena: 6, Przeczytałem,
Leszek Kołakowski w przystępny i przyjemny sposób przedstawia swoim czytelnikom zagadnienia i problemy filozoficzne. Dzięki temu można się przekonać, że filozofia nie jest taka straszna, jak się może wydawać. Znakomicie napisana książka, po którą sięga się z samą przyjemnością.
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2015-02-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
„13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki” autorstwa Leszka Kołakowskiego to, jak sam wyczerpujący tytuł wskazuje, zbiór bajek, które powinny przemówić i do dorosłych, i do dzieci. Pierwsza część to tak naprawdę reedycja 14 bajek, z których jedna kiedyś nie została dopuszczona przez cenzurę (jest opowieść kpiąca z idiotyzmów władzy). Oprócz tego mamy też bajki bardziej egzotyczne oraz dwa teksty ironicznie podchodzące do napuszonych filozoficznych tez. Czyta się to wspaniale, książka jest ciekawa, pełna dowcipu, ale i motywów do refleksji i rozmyślań.
Avatar użytkownika - Madeleine7
Madeleine7
Przeczytane:2015-02-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Świetne połączenie bajek z folozofią. Książka Leszka Kołakowskiego może stać się inspiracją do bliższego poznania zagadnień filozoficznych. Znakomita. Polecam
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2015-02-08, Ocena: 6, Przeczytałem,
Sięgając po zbiór bajek Kołakowskiego, bałam się, że każda z nich będzie dotyczyć jakiegoś zagadnienia filozoficznego i niczego nie będę rozumiała. Może i taka była intencja autora (zbiór bajek przygotowała pośmiertnie jego krewna), ja zaś, zupełnie nie rozpoznając większości nawiązań filozoficznych, bawiłam się doskonale w warstwie rzeczywiście bajkowej. Kiedy wszystko jest możliwe, gdzie każda historia ma morał, a narracja jest staranna i przepełniona pięknymi, acz kąśliwymi uwagami. Podsumowując, polecam książkę każdemu. Niech nikt nie zniechęca się profesja profesora, który zresztą znany był z tego, ze mówił w jasny sposób i rozumieli go niemal wszyscy. Jego bajki są cudowne i na wiele razy. (Serduszko)
Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 3, Przeczytałam,
Filozofia to jednak nie moja bajka.. :)
Avatar użytkownika - Bas1992
Bas1992
Przeczytane:2015-02-11, Przeczytałam,
Horror metaphysicus
Leszek Kołakowski0
Okładka ksiązki - Horror metaphysicus

"A oto na czym ów horror polega: jeśli nic prawdziwie poza Absolutem nie istnieje, Absolut jest niczym jeśli nic prawdziwie nie istnieje poza mną...

Czy Pan Bóg jest szczęśliwy i inne pytania
Leszek Kołakowski0
Okładka ksiązki - Czy Pan Bóg jest szczęśliwy i inne pytania

Ostatni własnoręcznie przygotowany przez profesora Leszka Kołakowskiego zbiór jego tekstów! Czy Pan Bóg jest szczęśliwy? Czy Prawda ma jeszcze jakąś przyszłość...