555 zagadek o Bieszczadach

Bieszczady ze swoją historią, przyrodą i niezwykłymi mieszkańcami od lat stanowią natchnienie dla pisarzy, poetów i artystów. Położone w południowo-wschodnim krańcu naszego kraju góry przez lata były mekką dla wszelkiej maści miłośników wolności. Także dziś wiele osób marzy o tym, by „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”. Może zabrzmi to banalnie, ale Bieszczady są moim miejscem na Ziemi. To w nich spędziłem dzieciństwo i lata szkolne, a teraz staram się pokazywać nasze góry przyjeżdżającym tu turystom.

Obok Tatr i Karkonoszy, Bieszczady należą do najbardziej popularnych gór w Polsce. Popularność ta przekłada się na liczne opowiadające o regionie opracowania książkowe, przewodniki turystyczne, artykuły prasowe, filmy fabularne i dokumentalne, których z roku na rok przybywa. Powstało również wiele bieszczadzkich piosenek. Bieszczady to pasjonująca, nieraz bardzo tragiczna historia. To także współczesny folklor opierający się o mit tzw. zakapiora, czyli wolnego człowieka, który porzucił cywilizację, nierzadko spalił za sobą wszystkie mosty i osiadł w tych górach.

Wśród prezentowanych zagadek są zarówno bardzo łatwe pytania, na które jest w stanie odpowiedzieć niemal każdy miłośnik Bieszczadów, jak i całkiem trudne, wymagające sięgnięcia po literaturę. Poszukiwanie odpowiedzi może być zatem inspiracją do lepszego poznania jedynego skrawka Karpat Wschodnich, jaki pozostał po II wojnie światowej w granicach Polski. Rozwiązywanie zagadek może stanowić urozmaicenie wieczorów podczas pobytu w Bieszczadach. A gdy wrócimy z gór do domu, książka ta będzie znakomitą okazją do wspominania naszych bieszczadzkich przeżyć. Na pytania można odpowiadać samemu lub w gronie znajomych czy rodziny.

Informacje dodatkowe o 555 zagadek o Bieszczadach:

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2021-11-30
Kategoria: Podróżnicze

Tagi: Bieszczady

Kup książkę 555 zagadek o Bieszczadach

555 zagadek o Bieszczadach - opinie o książce

Zapewne każdy z nas miał kiedyś taki dzień, że powiedział: "Mam dość dotychczasowego życia, pracy, otaczających mnie osób, rzucam wszystko i wyjeżdżam w Bieszczady".
Ja też nie raz tak mówiłam. Wydaje mi się, że to takie już dość "oklepane" stwierdzenie i swego rodzaju przenośnia. Bo przecież nie każdy by chciał akurat tam rozpoczynać nowe życie. To tak jak z powiedzeniem, że należy się jak psu buda, a mój pies budy akurat nie ma, bo śpi na łóżku :-)
Ale wróćmy do tematu Bieszczad.
W zeszłym roku byłam tam po raz pierwszy. Zakochałam się w tej przyrodzie, spokoju, dziczy. Spędziłam z mężem fantastyczne dni na zwiedzaniu wiosek, cerkwi, chodzeniu po szlakach. Jednak wszystko co dobre szybko się kończy. Tak było i z tym wyjazdem. Trzeba było wrócić do rzeczywistości i planować kolejny wyjazd.
Wiem, że na pewno tam wrócimy. Dlatego też zaopatrzyłam się w książkę Łukasza Bajdy "555 zagadek o Bieszczadach". Dzięki niej przygotuję się zdecydowanie lepiej do kolejnego wyjazdu.
Książka składa się z dwóch części.
Pierwsza to pytania. Podzielona jest na 51 rozdziałów, każdy zawiera krótki opis danego zagadnienia i 10 pytań bardzo szczegółowych. Dotyczą one geografii, geologii, historii, przyrody, miast, wsi, kościołów, granic itp.
Druga część to odpowiedzi na te pytania. Bardzo dokładne, przystępnie napisane.
A całość opatrzona przepięknymi zdjęciami, które ucieszą oko każdego miłośnika gór, przyrody i Bieszczad.
Ta książka to nie jest przewodnik turystyczny, nie ma tu map szlaków, adresów kawiarni i noclegów. To prawdziwa skarbnica wiedzy dla chcących dowiedzieć się więcej.
Polecam.