A gdy obejrzysz się za siebie

Pomyślał, że wspomnienia są niewidzialne jak światło, i tak jak dym sprawia, że światło staje się widoczne, powinien istnieć sposób, żeby uwidocznić wspomnienia.

W październiku 2016 roku kolumbijski reżyser Sergio Cabrera uczestniczy w retrospektywie swojej twórczości w Barcelonie. To trudny moment: właśnie umarł jego ojciec, Fausto Cabrera, jego małżeństwo przechodzi kryzys, a jego kraj odrzucił porozumienia pokojowe, które mogłyby zakończyć toczącą się w nim od ponad pięćdziesięciu lat wojnę domową.

W trakcie tych pełnych refleksji dni Sergio wspomina wydarzenia, które naznaczyły życie jego i jego ojca: od hiszpańskiej wojny domowej, przez emigrację do Ameryki Łacińskiej, po Chiny z czasów Rewolucji Kulturalnej i partyzantkę lat sześćdziesiątych.

Po siedmiu latach pracy Vasquez po raz kolejny bierze do ręki fakty i układa z nich poruszający portret rodziny, której historia wpłynęła na losy całego świata.

Laureat Premio Bienal De Novela Mario Vargas Llosa

Vásquez zastąpił Gabriela Garcíe Márqueza jako wielkiego mistrza literatury kolumbijskiej.

"The New York Review of Books"

Jedna z wielkich powieści napisanych po hiszpańsku.

Mario Vargas Llosa, "El País"

Kłuje, uderza, boli, błyszczy. Ta literatura walczy, by stać się życiem i walczy o życie, by opowiedzieć. Cóż za wspaniała książka!

Manuel Rivas

Juan Gabriel Vásquez - Kolumbijski pisarz, dziennikarz i tłumacz urodzony w 1973 roku w Bogocie. Studiował na paryskiej Sorbonie, przez ponad dziesięć lat mieszkał w Barcelonie. Międzynarodową sławę przyniosła mu obsypana nagrodami powieść Hałas spadających rzeczy. Jego książki przetłumaczono na dwadzieścia osiem języków i wydano w czterdziestu krajach. Jest laureatem licznych wyróżnień literackich, m.in. English Pen Award 2012, nagrody Hiszpańskiej Akademii Królewskiej czy nagrody Rogera Caillois za całokształt twórczości, którą wcześniej otrzymał m.in. Mario Vargas Llosa. W 2019 roku Kształt ruin znalazł się w ścisłym finale Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Informacje dodatkowe o A gdy obejrzysz się za siebie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-09-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788382520569
Tytuł oryginału: Volver la vista atrás

Kup książkę A gdy obejrzysz się za siebie

A gdy obejrzysz się za siebie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023,

Życie niektórych ludzi obfituje w niezwykłą ilość wydarzeń, tak że można by obdzielić nimi parę innych żyć. A jest jeszcze bardziej fascynujące, że bohaterami są prawdziwe postacie. Bo Cabrerowie i Crookowie naprawdę to przeżyli. Mamy więc do czynienia z bardzo ciekawą mieszanką reportażu, biografii i fabularyzowanej opowieści będącej nie tylko pełną emocjonujących wydarzeń historią, ale też refleksją nad kosztami, jakie ponoszą dzieci podporządkowane ideologii wyznawanej przez ojca. Świetnie został przedstawiony mechanizm zaszczepiania w młode umysły bezrefleksyjnego fanatyzmu. Bardzo mi było szkoda Sergia i Marianelli. To cud, że przeżyli i się z tego otrząsnęli (mam nadzieję).

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2022-11-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Juan Gabriel Vásquez to kolumbijski pisarz, który w 2019 był w ścisłej czołówce finalistów do Nagrody Bookera. Ja właśnie wtedy zwróciłam na niego uwagę, choć dopiero trzy lata później tak faktycznie udało mi się sięgnąć po jego prozę. Zaczęłam powieścią ,,A gdy obejrzysz się za siebie", książką, dla której czas przyszedł wraz z nadejściem pandemii. Wtedy nabrała kształtu historia, której autor przysłuchiwał się od jakiego czasu - historia rodziny Sergia Cabrery, kolumbijskiego filmowca, który w latach dziecięcych i młodzieńczych brał aktywny udział w komunistycznej rewolucji. I choć Vásquez przedstawia ją z reporterską precyzją, to jednak niesie nią więcej, historia prawdziwa jest tu celem do refleksji uniwersalnych nad wagą jednostki na tle społeczności, walką o ideały, zderzeniu ideałów z rzeczywistością, o wychowaniu i ojcostwie. O potrzebie sprostania wymaganiom, które od początku nie powinny być wymagane. Książka, mimo że zaczyna się w czasach współczesnych, jest tak naprawdę retrospekcją, która zabiera czytelnika w podróż po historii komunizmu. Przyglądamy się wojnie domowej w Hiszpanii na chwilę przed II wojną światową, początkach rewolucji w Kolumbii, rewolucji w Chinach za czasów Mao. Wszystko to zdaje się historią za szeroką, by zmieściła się w jednym życiu. A jednak, to tylko 20 pierwszych lat Sergia... Historia jest niesamowita, ciekawa i wstrząsająca, napisana świetnym, rytmicznym stylem. Z początku wydaje się trochę sucha, jednak z czasem nabiera rumieńców, niesie emocje i niezgodę czytelnika na los dzieci - Sergia i jego siostry. Nie spodziewałam się takiej historii, jestem pod jej dużym wrażeniem! To naprawdę było bardzo dobre! Polecam nie tylko fanom historii - sama się do nich nie zaliczam, a jednak wrażenia z lektury były dla mnie naprawdę przejmujące.

Hałas spadających rzeczy
Juan Gabriel Vasquez0
Okładka ksiązki - Hałas spadających rzeczy

Hałas spadających rzeczy to opowieść o przerwanej przyjaźni. Ale także historia o miłości w niewłaściwych czasach oraz portret pokolenia sparaliżowanego...

Kształt ruin
Juan Gabriel Vásquez0
Okładka ksiązki - Kształt ruin

Nominowana do Bookera powieść uznanego kolumbijskiego pisarza. Mistrzowska historia spisku, obsesji politycznej i literackiego śledztwa. Kiedy w muzeum...