A miało być tak pięknie!

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2019-05-15

Życie trzeba umieć doprawić, a Mika jest w tym mistrzynią!

Pełna energii i optymizmu opowieść o odwadze i przeciwnościach losu, które niespodziewanie otwierają drogę do szczęścia i spełnienia!

Dominika, dla przyjaciół Mika, wszystko, co robi, robi na 100%. Kocha na zabój, żyje na pełnych obrotach, wszelkie życiowe dramaty też przeżywa tak, jakby świat miał się właśnie zawalić. Młoda, przebojowa, pełna ideałów, szuka kolorów w szarej rzeczywistości początku lat 90.

Wychodzi za mąż za młodu i zostaje matką. Z marzeń wyrywa ją proza życia. Wielka miłość się kończy. A kiedy świat Miki rozpada się na kawałki, z pomocą przychodzą rodzina i przyjaciele. Dziewczyna bierze się w garść, kontynuuje wymarzone studia i rozpoczyna pracę w telewizji. Świat srebrnego ekranu wciąga ją na dobre i na złe.

Ale kiedy w życiu Miki robi się spokojniej, jej wewnętrzna wariatka zaciera ręce. Następne zmiany przychodzą wraz z pojawieniem się na horyzoncie nowej miłości. Mika widzi, że droga na prostą wiedzie krętymi ścieżkami. Poza tym czym byłoby życie bez lekkiego szaleństwa i odrobiny prowokacji, czym byłby sukces bez marzeń i ciężkiej pracy?

W tle modny, nonszalancki i pociągający świat gwiazd lat 90. Mika odkrywa kulisy telewizji czasu wielkich przemian i galopującego kapitalizmu. Zagląda na korytarze i do pokojów ówczesnej TVP.

Dwie Kalicińskie to dobrany duet.

Katarzyna Kalicińska, producentka seriali i programów telewizyjnych, autorka sukcesu serialu Dom nad rozlewiskiem. Jak mało kto zna świat telewizji i polskiego show-biznesu. Opisała go wnikliwie i z humorem, inspirując się własnym zawodowo-towarzyskim doświadczeniem.

Małgorzata Kalicińska, autorka bestsellerowych powieści: serii Rozlewisko, Zwyczajny facet, Trzymaj się, Mańka!, Marianna na walizkach. Ciocia Katarzyny.

Razem stworzyły inspirującą i podnoszącą na duchu powieść, w której udowadniają, że nigdy nie wolno się poddawać, ale czasami warto zwolnić, by nabrać dystansu i nie zwariować. Opowiadają o trudnych życiowych sytuacjach i kobiecych rozterkach: jak pogodzić role żony i matki z marzeniami o zawodowym sukcesie, jak być dobrą siostrą i przyjaciółką, jak na nowo rozpalić żar w długoletnim związku. A że podobno to życie pisze najciekawsze historie, czasami wystarczy tylko obejrzeć się za siebie...

Kup książkę A miało być tak pięknie!

Opinie o książce - A miało być tak pięknie!

"Porcelanę da się skleić. Miłość rzadko...".

Nietrudno odgadnąć, kim są główni bohaterowie tej książki, oraz ile ukazanych w niej wydarzeń miało miejsce w rzeczywistości. Wystarczy nieco pogrzebać w życiorysie jednej z autorek i przedstawiona historia nabiera zupełnie nowego wydźwięku. Dlaczego jednak, książka ta kończy się w takim momencie. Tak się po prostu nie robi!

Małgorzata Kalicińska to znana autorka bestsellerowych powieści dla kobiet. Ukończyła SGGW-AR w Warszawie, pracowała w agencji reklamowej, w telewizji oraz prowadziła ośrodek konferencyjny na Mazurach. Katarzyna Kalicińska to bratanica pisarki, zawodowo związana z telewizją. Jest producentką seriali i programów telewizyjnych.

Początek lat dziewięćdziesiątych. Dominika, nazywana przez wszystkich Miką, w młodym wieku poślubia Janka i rodzi syna. Wielka miłość szybko ulega wypaleniu, a bohaterka musi zmierzyć się z prozą dnia codziennego. Kończy studia i zaczyna pracę w telewizji, która pozwala rozwinąć skrzydła jej własnej kreatywności. Kręte ścieżki życia Dominiki to zawodowe spełnienie oraz rozterki uczuciowe, pełne rozczarowań.

"A miało być tak pięknie!" to książka, którą można czytać dwutorowo. Po pierwsze, jako zwykłą powieść obyczajową z szeroko zarysowanym tłem szalonych lat dziewięćdziesiątych. Po drugie, jako książkę w dużej mierze autobiograficzną, na kartach której odnaleźć można zakamuflowane nazwiska z polskiego show biznesu. Mnie oczywiście mocniej pociągał ten drugi wymiar, więc oprócz zgłębiania życiowych perypetii Miki, starałam się także odnaleźć w gąszczu ukazanych postaci i wydarzeń, które jak się okazuje, fikcyjne nie są. Muszę przyznać, że było to niezwykle intrygujące – poczuć się jak detektyw, odgadując kolejne elementy łamigłówki przygotowanej przez Katarzynę Kalicińską.

Niezwykle interesującą warstwą fabularną tej powieści jest oczywiście zupełnie inny od dzisiejszego, świat telewizji w latach 90. XX wieku. Autorki zabierają bowiem czytelnika w wir rodzącego się wówczas środowiska show biznesu i wielkich gwiazd, które obecnie świecą z pierwszych stron plotkarskich magazynów. Ukazanie ówczesnych ideałów wykonywania tej profesji, codzienności na korytarzach TVP, czy też zawiązywania telewizyjnych przyjaźni oraz kulisów różnych układów to niewątpliwie najbardziej gorący smaczek tej książki. Nie można jednak przy tym nie zauważyć widocznych refleksji wywołanych porównaniem pracy w telewizji kiedyś i teraz. Refleksji dość gorzkich z dystansem i powagą na czele.

Wiem od Małgorzaty Kalicińskiej, że proces pisania tej książki przebiegał w ten sposób, iż jej bratanica pisała, a ciotka przerabiała tekst na "dostępny dla czytelnika". Dlatego też podczas lektury tej powieści nie znalazłam nierówności, czy też widocznych partii tekstu jednaj bądź drugiej autorki, co przecież jest dość częste w książkach pisanych w duecie. Obie Kalicińskie podzieliły się rolami, wykorzystując swoje najlepsze strony – jedna własnym życiem, a druga doświadczeniem pisarskim. I takie połączenie wyszło im znakomicie.

"A miało być tak pięknie!" to książka, która będzie miała swój ciąg dalszy, gdyż jej otwarte zakończenie, może wywołać u czytelnika wybuch niecenzuralnych słów. Ta powieść potwierdza sprawdzoną prawdę, że to właśnie życie pisze najbardziej zaskakujące scenariusze. Polecam więc zabawić się w detektywa i odnaleźć na jej łamach znane wam nazwiska i wydarzenia. To niezwykle wciągające zajęcie.

Avatar użytkownika - ewia101
ewia101