ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce

Ocena: 6 (1 głosów)

Trudno ci się skupić na jednym zadaniu, robisz sto rzeczy naraz i masz problem z dotrzymaniem deadline'ów? To nie musi być lenistwo ani prokrastynacja. To może być ADHD. Dawniej sądzono, że z tego zaburzenia stopniowo się wyrasta. Najnowsze badania wskazują jednak na to, że może się ono utrzymywać przez całe życie.

Dorośli z ADHD uchodzą często za ludzi impulsywnych, leniwych, niecierpliwych, nerwowych, mających trudności z koncentracją i utrzymaniem porządku. Jednak Kristina Leer, lekarka psychiatrii ze zdiagnozowanym ADHD, przekonuje, że zaburzenie to nie musi być wyrokiem - to może być twoja supermoc!

Osoby z ADHD mają tak zwany mózg łowcy, cechują się kreatywnością i spontanicznością, a także emanują pozytywną energią, którą potrafią zarażać innych. Mają zdolność do osiągania niezwykłego stanu hiperskupienia i potrafią przyswoić niezwykłą ilość wiedzy w bardzo krótkim czasie.

Autorka książki pokazuje ADHD z nowej perspektywy, sięga do współczesnych badań i teorii oraz proponuje techniki i strategie radzenia sobie z tym zaburzeniem w dorosłym życiu, a także omawia zalety posiadania nieneurotypowego mózgu.

Poznaj swoją supermoc i żyj lepiej z ADHD!

Kristin Leer to doświadczona norweska lekarka psychiatrii, u której w wieku 44 zdiagnozowano ADHD, a także mama dwójki dzieci, w tym jednego z tym samym zaburzeniem.

Informacje dodatkowe o ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788324077632
Liczba stron: 320

Tagi: Rodzina i zdrowie

więcej

Kup książkę ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce - opinie o książce

Mozart, Leonardo da Vinci, Albert Einstein...

Są książki, które czyta się z wypiekami na policzkach, ponieważ co jakiś czas trafiają się zaskakujące fragmenty, albo zdania sprawiające, że adresat intensywnie rozważa czy aby nie czyta o sobie samym... "ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce" Kristin Leer to książka wydana przez Znak Literanova (można się natknąć na stwierdzenia, że jest to zespół ludzi, którzy mają oczy i uszy szeroko otwarte na to, co ważne we współczesnym świecie i muszę przyznać, że ta publikacja jest tego najlepszym dowodem).

Autorka jest lekarką z ukończoną specjalizacją psychiatryczną. Sama otrzymała diagnozę dotyczącą ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej), mając 44 lata i dwójkę dzieci. Dopiero wtedy uświadomiła sobie, dlaczego niektóre codzienne czynności (np. dotrzymywanie terminów zajęć, płacenie rachunków, konieczność pamiętania kiedy i skąd odebrać dzieci) sprawiają jej tak duże trudności. Jednocześnie zmobilizowało ją to do opracowania rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie.

Co ciekawe, Kristin w swojej książce pokazuje, że pomimo wielu problemów i zmartwień zarówno w szkole, pracy, jak i w życiu osobistym, ADHD ma swoje zaskakująco pozytywne strony - duża motywacja potrafi np. wyzwolić u danej osoby supermoce do realizacji zadań - "rodzaj hiperskupienia owocującego ogromną wydajnością i kreatywnością". Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na odniesienia do wybitnych osób takich jak: Mozart, Leonardo da Vinci, Albert Einstein.

Pomimo tego, że autorka przedstawia głównie procedury funkcjonujące w Norwegii, w książce znajdują się również odnośniki do sytuacji, jaka ma miejsce u nas.

Język, jakim jest napisana książka sprawia, że nie można się od niej oderwać. Czytając, ma się wrażenie, że sporo nas łączy z osobami, u których zdiagnozowano ADHD (przynajmniej ja tak miałam), choć da się jednocześnie zauważyć brak niektórych bardzo charakterystycznych objawów. Wszystko to sprawia, że lektura nie nudzi - od początku do końca angażuje odbiorcę do licznych analiz, skłania do uważności i w niesamowity sposób rozbudza zainteresowanie omawianymi zagadnieniami.

Dzięki lekturze mamy o wiele większą świadomość, jak funkcjonują osoby z ADHD, z jakimi problemami się mierzą na co dzień i przede wszystkim, że są sposoby, by w znacznym stopniu poprawić jakość życia tych ludzi. Po przeczytaniu tej książki nawet osoby, których nie dotyczy bezpośrednio opisywany problem, mogą sporo skorzystać w życiu codziennym, a to dzięki praktycznym wskazówkom - m.in. jak sobie radzić w wybranych sytuacjach, by mieć lepszą kontrolę nad tym, co się robi.

"ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce" Kristin Leer powinni przeczytać przede wszystkim lekarze, nauczyciele oraz rodzice, którzy często zwyczajnie nie mają wystarczającej wiedzy na ten temat. To z kolei sprawia, że wiele dzieci a nawet dorosłych nie jest odpowiednio wcześnie diagnozowana, co może mieć odzwierciedlenie w problemach z uzależnieniami czy depresją.


"Im mniejsza jest twoja wiedza na temat diagnozy ADHD (...) tym większe ryzyko, że rozwinie się u ciebie depresja."

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy