ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce

Trudno ci się skupić na jednym zadaniu, robisz sto rzeczy naraz i masz problem z dotrzymaniem deadline'ów? To nie musi być lenistwo ani prokrastynacja. To może być ADHD. Dawniej sądzono, że z tego zaburzenia stopniowo się wyrasta. Najnowsze badania wskazują jednak na to, że może się ono utrzymywać przez całe życie.

Dorośli z ADHD uchodzą często za ludzi impulsywnych, leniwych, niecierpliwych, nerwowych, mających trudności z koncentracją i utrzymaniem porządku. Jednak Kristina Leer, lekarka psychiatrii ze zdiagnozowanym ADHD, przekonuje, że zaburzenie to nie musi być wyrokiem - to może być twoja supermoc!

Osoby z ADHD mają tak zwany mózg łowcy, cechują się kreatywnością i spontanicznością, a także emanują pozytywną energią, którą potrafią zarażać innych. Mają zdolność do osiągania niezwykłego stanu hiperskupienia i potrafią przyswoić niezwykłą ilość wiedzy w bardzo krótkim czasie.

Autorka książki pokazuje ADHD z nowej perspektywy, sięga do współczesnych badań i teorii oraz proponuje techniki i strategie radzenia sobie z tym zaburzeniem w dorosłym życiu, a także omawia zalety posiadania nieneurotypowego mózgu.

Poznaj swoją supermoc i żyj lepiej z ADHD!

Kristin Leer to doświadczona norweska lekarka psychiatrii, u której w wieku 44 zdiagnozowano ADHD, a także mama dwójki dzieci, w tym jednego z tym samym zaburzeniem.

Informacje dodatkowe o ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-09-07
Kategoria: Medycyna i zdrowie

Tagi: Rodzina i zdrowie

Kup książkę ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce

ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce - opinie o książce

Mozart, Leonardo da Vinci, Albert Einstein...

Są książki, które czyta się z wypiekami na policzkach, ponieważ co jakiś czas trafiają się zaskakujące fragmenty, albo zdania sprawiające, że adresat intensywnie rozważa czy aby nie czyta o sobie samym... "ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce" Kristin Leer to książka wydana przez Znak Literanova (można się natknąć na stwierdzenia, że jest to zespół ludzi, którzy mają oczy i uszy szeroko otwarte na to, co ważne we współczesnym świecie i muszę przyznać, że ta publikacja jest tego najlepszym dowodem).

Autorka jest lekarką z ukończoną specjalizacją psychiatryczną. Sama otrzymała diagnozę dotyczącą ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej), mając 44 lata i dwójkę dzieci. Dopiero wtedy uświadomiła sobie, dlaczego niektóre codzienne czynności (np. dotrzymywanie terminów zajęć, płacenie rachunków, konieczność pamiętania kiedy i skąd odebrać dzieci) sprawiają jej tak duże trudności. Jednocześnie zmobilizowało ją to do opracowania rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie.

Co ciekawe, Kristin w swojej książce pokazuje, że pomimo wielu problemów i zmartwień zarówno w szkole, pracy, jak i w życiu osobistym, ADHD ma swoje zaskakująco pozytywne strony - duża motywacja potrafi np. wyzwolić u danej osoby supermoce do realizacji zadań - "rodzaj hiperskupienia owocującego ogromną wydajnością i kreatywnością". Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na odniesienia do wybitnych osób takich jak: Mozart, Leonardo da Vinci, Albert Einstein.

Pomimo tego, że autorka przedstawia głównie procedury funkcjonujące w Norwegii, w książce znajdują się również odnośniki do sytuacji, jaka ma miejsce u nas.

Język, jakim jest napisana książka sprawia, że nie można się od niej oderwać. Czytając, ma się wrażenie, że sporo nas łączy z osobami, u których zdiagnozowano ADHD (przynajmniej ja tak miałam), choć da się jednocześnie zauważyć brak niektórych bardzo charakterystycznych objawów. Wszystko to sprawia, że lektura nie nudzi - od początku do końca angażuje odbiorcę do licznych analiz, skłania do uważności i w niesamowity sposób rozbudza zainteresowanie omawianymi zagadnieniami.

Dzięki lekturze mamy o wiele większą świadomość, jak funkcjonują osoby z ADHD, z jakimi problemami się mierzą na co dzień i przede wszystkim, że są sposoby, by w znacznym stopniu poprawić jakość życia tych ludzi. Po przeczytaniu tej książki nawet osoby, których nie dotyczy bezpośrednio opisywany problem, mogą sporo skorzystać w życiu codziennym, a to dzięki praktycznym wskazówkom - m.in. jak sobie radzić w wybranych sytuacjach, by mieć lepszą kontrolę nad tym, co się robi.

"ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce" Kristin Leer powinni przeczytać przede wszystkim lekarze, nauczyciele oraz rodzice, którzy często zwyczajnie nie mają wystarczającej wiedzy na ten temat. To z kolei sprawia, że wiele dzieci a nawet dorosłych nie jest odpowiednio wcześnie diagnozowana, co może mieć odzwierciedlenie w problemach z uzależnieniami czy depresją.

"Im mniejsza jest twoja wiedza na temat diagnozy ADHD (...) tym większe ryzyko, że rozwinie się u ciebie depresja."