Adresat nieznany

"Adresat nieznany" to wielopoziomowa opowieść o okresie Zagłady. Rozpoczyna ją wspomnienie Janka Gelbarta, opisujące świat, którego już nie ma, ocalenie i życiowe wybory. Następnie prezentowanych jest 70 listów i kartek pocztowych (wraz z komentarzami) wysyłanych z getta warszawskiego przez rodzinę Gelbartów do ich dzieci, Berka i Jakuba (Janka), którzy w 1939 roku przedostali się do Rumunii - obaj przeżyli wojnę. Równolegle do listów przedstawiamy - w wybranych zapiskach z dzienników, pamiętników i innych dokumentów - obraz codziennego życia w gettcie spisany przez ówczesnych kronikarzy. Całości dopełniają zdjęcia, niektóre publikowane po raz pierwszy.
"Adresat nieznany" to obowiązkowa lektura dla interesujących się nawet w niewielkim stopniu tym, co się wtedy wydarzyło.

Informacje dodatkowe o Adresat nieznany :

Wydawnictwo: Baobab
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Getto warszawskie

Kup książkę Adresat nieznany

Pierwsze mrozy dały już o sobie znać i ludzie dygocą z zimna. Najstraszniejsze to marznące dzieci, dzieci o bosych nóżkach, gołych kolanach, w postrzępionej odzieży, które stoją milczące i płaczą.

Musimy jednak stwierdzić, stając twarzą w twarz z dzisiejszą tragiczną rzeczywistością, z najrozmaitszymi szykanami i ograniczeniami, których jedynym celem jest całkowita eksterminacja mas żydowskich przez niemieckich władców, że owe dawne prześladowania, wygnania i getta bledną w porównaniu z wyczynami hitlerowców w 20-ym wieku.  Getto otwiera tragiczny rozdział głodu, zarazy i śmierci w niesłychanych rozmiarach, niespotykanych w żadnym okresie historii żydowskiej.

Adresat nieznany - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-03-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Holokaust , 80 książek w 2021, Getto, Żydzi,

Książka zawierająca wspomnienia żydowskiego już dorosłego mężczyzny, który jako młody człowiek przedostał się do Rumunii podczas II wojny światowej. Towarzyszył mu brat i inne osoby. Ucieczka uchroniła ich przed Zagładą. Pozostali członkowie rodziny pozostali w getcie warszawskim, skąd wysyłali listy do braci Gelbartów.

Książka zawiera wszystkie listy, które dotarły do Rumunii i które zachował Janek.

Wspomnienia i listy bardzo wzruszające, pozostają na długo w pamięci. Warto przeczytać. Polecam zwłaszcza interesującym się II wojną światową.