Aktorki. Odkrycia

Portrety niezwykłych, wyjątkowych, silnych kobiet.
Szczere rozmowy Łukasza Maciejewskiego z najważniejszymi polskimi aktorkami, które po raz pierwszy tak otwarcie opowiadają o swoich najszczęśliwszych i najtrudniejszych doświadczeniach.

18 historii o tym, jak nieprzewidywalne potrafi być życie.
A zwłaszcza życie gwiazd.

Co w karierze aktora przesądza o spełnieniu? Talent, determinacja, a może szczęście?
Jak pozostać sobą, gdy jest się nieustannie ocenianym przez innych?

Aktorki. Odkrycia to zbiór opowieści o kluczowych momentach w życiu bohaterek. O wydarzeniach, od których wszystko się zaczęło.

Życie aktorów jest podobne do naszego, ale wszystko w nim wydaje się intensywniejsze. Radości i splendor większe, stres i lęk przed porażką silniejsze, a los bywa jeszcze bardziej kapryśny.

Informacje dodatkowe o Aktorki. Odkrycia:

Aktorki. Odkrycia - opinie o książce

Avatar użytkownika - ksiazkanonstop
ksiazkanonstop
Przeczytane:2019-03-10,

Aktorzy mniej lub bardziej znani. Aktorzy serialowi, filmowi, występujący na deskach teatru. Każdy inny, niepowtarzalny, wyróżniający się, posiadający cechę, która nadaje mu wyjątkowości. Mniej lub bardziej oddany swojej pracy. Praca w zawodzie aktora jest dla niego tylko zajęciem, z którego czerpie potrzebne do życia środki a może przede wszystkim satysfakcję. Podejmuje się każdej roli bądź doszedł do momentu, kiedy pozwala sobie na występowanie tylko tam gdzie na prawdę chce. Zajmują dużo miejsca w prasie, zwłaszcza tej pełnej plotek. Ich obraz jaki mamy w myśli, często nie jest przychylnym. Nic dziwnego. Żądni wrażeń dziennikarze prowadzą wyścigi kto pierwszy zdobędzie pikantniejszą informację o celebrycie. Jednak gdy zastanowimy się nad tym i zajrzymy niejako w głąb, szybko dojdziemy do wniosku, że aktorzy to ludzie posiadający takie same problemy, troski, radości. Przeżywają wszystko to, co my a ponadto muszą borykać się z licznymi trudami takimi jak brak prywatności, intymności. Aby obalić szereg stereotypów, jakie mogły się na tworzyć w naszych głowach, Łukasz Maciejewski kolejny już raz pochyla się nad sylwetkami kobiet, które trudnią się w zawodzie aktora i ukazuje je w innym świetle.

Błęcka-Kolska, Bohosiewicz, Budnik, Dancewicz, Gniewkowska, Grabowska, Gruszka, Hajewska-Krzysztofik, Kolak, Kulig, Kożuchowska, Kulesza, Kuna, Muskała, Nieradkiewicz, Ostaszewska, Preis, Trzepiecińska. To właśnie te panie w szczerych wywiadach opowiedziały Łukaszowi Maciejewskiemu o sobie. Poznajemy je od innej strony. Po domowemu. Od kuchni. Mówią o tym, czego doświadczyły, z czym musiały się zmierzyć w życiu. Mam wrażenie, że autor nieprzypadkowo wybrał te nazwiska. Jego rozmowy świadczą o tym, iż nie potrafi być do końca obiektywnym, co przywodzi na myśl, że jest z tymi kobietami związany, bardzo je ceni. Bystry czytelnik prócz poznania aktorek, znajdzie w tej książce też dużą dawkę mądrości, jaką bohaterki wplatają w swoje wypowiedzi.

Moje odczucia przy tej lekturze były od początku pozytywne. Książkę czyta się przyjemnie. Zawiera dużo interesujących zagadnień. To, co istotne, autor nie był nachalny podczas zadawania pytań, nie narzucał niczego. Prowadzi rozmowę naturalnie, zadaje interesujące pytania. Największą radość miałam wtedy, gdy czytałam o aktorkach, które znam i w jakiś sposób cenię. Polecam tę pozycję każdemu, kto ma dosyć obrazu gwiazd, jaki wykreowali mimowolnie w naszych umysłach dziennikarze. Ta pozycja otworzy oczy na prawdę w szerokim tego słowa znaczeniu.

Avatar użytkownika - barbadoks
barbadoks
Przeczytane:2019-03-10,

Aktorki. Odkrycia” Łukasza Maciejewskiego to niesamowita podróż do życia aktorek, zarówno znanych z desek teatru, jaki i wielkiego kina. Książka pomimo swojego gabarytu maleje ekspresowo podczas czytania. Nie ukrywam, że pomimo uwielbienia do sztuki kinowej, nigdy nie zagłębiałam się w prywatne życie moich bohaterek. Tym bardziej się cieszę, że Wydawnictwo Znak Literanova dało mi możliwość zapoznania się z wyjątkowymi postaciami. Podróż w jaką zabrał mnie autor, ukazała mi prawdziwe i naturalne oblicze opisywanych bohaterek. Tak naprawdę poza sławą i rozpoznawalnością są to normalne kobiety, mamy, sąsiadki, koleżanki ze szkolnej ławki. W swobodny sposób, bez zbędnego wywyższania się, opowiadają swoje historie, często nawiązują do okresu studenckiego, a więc pierwszego kroku w dorosłość, nie tylko artystyczną. Aby spełnić swoje marzenia podejmowały się najróżniejszych prac, tak jak np. Renata Dancewicz, która przez krótki okres pracowała jako listonoszka. Historii jest tak wiele, jak i różnorodne są nasze bohaterki. Początki wielkiej kariery nie dla wszystkich były łatwe. Niektóre z nich nawet nie zdawały sobie sprawy, że sytuacje i miejsca w jakich się znajdą nie raz, czasem zupełnie przypadkowo, zaprowadzą je na polską scenę teatralną. Wszystkie panie są do siebie bardzo podobne, ale i też niesamowicie różne, co czyni je właśnie tak wyjątkowymi. Można to zauważyć, obserwując ich osiągnięcia na szklanym ekranie. Może nam się wydawać, że ich życie jest usłane różami, że jest pasmem wielu sukcesów i bajecznego życia. Może i tak jest teraz. Początki bowiem bywały różne i nie dla wszystkich droga była prosta, o czym dowiadujemy się czytając kartka po kartce. Bohaterki często były i niektóre nadal są postrzegane przez pryzmat wyglądu, kobiecych kształtów i wciąż walczą ze stereotypami. Jednak są to kobiety o silnych charakterach, z niesamowitą wiedzą i pasją do sztuki. Wierzą w miłość i prawdziwą przyjaźń nawet w gronie aktorskiego świata. Zwyczajne kobiety i gospodynie ceniące swoje przysłowiowe cztery ściany.
Książka przeznaczona jest tak naprawdę dla każdego sympatyka polskiego kina. Na uwagę zasługuje również okładka, która nie ukazuje w całości twarzy kobiety/aktorki, przez co czyni książkę tajemniczą. Zdjęcia aktorek są wstępem do ich tajemnicy, stanowią rodzaj zaproszenia do ich życia. „Aktorki. Odkrycia” jest lekturą godną polecenia.

Avatar użytkownika - sulii
sulii
Przeczytane:2017-11-14, Ocena: 4, Przeczytałam,

Świat filmu, świat teatru wydaje się miejscem bardzo egzotycznym. Aktor (a w tym wypadku aktorka) wciela się w inne postacie, po to by pokazać nam nowy świat, by nas poruszyć, wywołać emocje. Nie zawsze wiemy ile wysiłku i pracy trzeba włożyć by stworzyć wspaniałą rolę, by przekonać publiczność, by dojść do punktu, w którym nazywają Cię doskonałą aktorką.

"Aktorki. Odkrycia." to książka , która wiele w tym temacie wyjaśnia. Autor za pomocą osiemnastu historii ukazuje, te pierwsze i jak i te najważniejsze momenty w życiu opisywanych kobiet, które zadecydowały o ich karierze. Poznajemy przypadki, ale też ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na postrzeganie pracy aktora, na przygotowywanie się do ról. I tak odkrywamy historię Agaty Kuleszy, Małgorzaty Kożuchowskiej, Joanny Kulig, Renaty Dancewicz, Urszuli Grabowskiej, Soni Bohosiewicz... i wielu innych czołowych aktorek.

Najbardziej podobało mi się rzetelne podejście do bohaterek książki. Ich opowieści nie mają charakteru plotkarskiego czy sensacyjnego. Owszem wiele historii zaskakuje i porusza, pokazuje jak nieprzewidywalne potrafi być życie. Ale sednem wszystkiego jest ciężka praca zwykłych kobiet w trochę niezwykłych warunkach.

Każdy z rozdziałów czyta się bardzo lekko i szybko. Nie trzeba zachowywać kolejności. Dzięki temu ta lektura pozwala na swobodne sięganie do niej w każdym momencie. Tym, których interesuje świat toczący się za kurtyną w teatrze, czy też na planie filmowym, powinni również zyskać ogromną wiedzę. Autor nie prowadzi zwykłych wywiadów, on przeprowadza poważne rozmowy, będąc do niech na prawdę dobrze przygotowanym.

Bardzo ciekawa pozycja, nie tylko dla fanów poszczególnych aktorek.

Polecam !!

Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com Zapraszam!

Aktorki. Portrety
Łukasz Maciejewski0
Okładka ksiązki - Aktorki. Portrety

Niezapomniane spotkania z wielkimi gwiazdami sceny i ekranu. W rozmowach z Łukaszem Maciejewskim najwybitniejsze polskie aktorki zdradzają kulisy swojej...

Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu
Łukasz Maciejewski0
Okładka ksiązki - Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu

Przygoda myśli to zbiór dwudziestu siedmiu rozmów Łukasza Maciejewskiego z wybitnymi postaciami polskiego kina i teatru. Bohaterami tomu są m.in.: Izabella...