Alfred Hitchcock

Biografia napisana przez Petera Ackroyda ukazuje mroczne prawdy, które kryją się za twórczością Alfreda Hitchcocka, jednego z najsłynniejszych dwudziestowiecznych reżyserów filmowych.

Alfred Hitchcock był dziwnym dzieckiem: samotny tłuścioch, karmiący się żarliwymi trwogami i niemniej gorącymi ambicjami żył w izolacji od rówieśników. Wyobraźnia jednak nie dawała się zamknąć w ścianach domu, więc planował wielkie podróże wzdłuż i wszerz Europy, do czego wykorzystywał kolejowe rozkłady jazdy. Jak więc do tego doszło, iż ten płochliwy malec stał się jednym z najbardziej szanowanych i cenionych reżyserów filmowych w historii?

W wieku dorosłym Hitchcock bardzo starannie kontrolował to, jaki jego portret kreśli prasa i niektóre wydarzenia ze swego dzieciństwa bardzo rozbudowywał i upiększał, podczas gdy inne spychał w cień. Peter Ackroyd jednak sięga głębiej i pokazuje nam skutki: oto dumny ze swych sytuacyjnych żartów człowiek, który nawet w chwilach wesołości w głębi ducha pozostawał ponury i który codziennie tłukł jedną filiżankę, aby nieustannie przypominać sobie o kruchości życia.

W książce Ackroyda na chwilę migają wielkie gwiazdy kinowe, trochę na wzór słynnych cameo, pojawiających się w jednym, góra kilku kadrach filmu samego reżysera: widzimy Grace Kelly, Careya Granta czy Jamesa Stewarta, jak są zdegustowani jego pełnym dystansu stylem reżyserowania. Że była w tym pewna bezwzględność, o tym w sposób może najbardziej przekonujący świadczy fakt, iż w trakcie zdjęć do Ptaków Tippi Hedren została posiniaczona i pokaleczona przez najprawdziwsze, przerażone ptaki.

W swojej znakomitej książce Peter Ackroyd stara się dotrzeć do sedna naznaczonego okrucieństwem i pragnieniem dominacji życia i twórczości Alfreda Hitchcocka, jednego z najsłynniejszych dwudziestowiecznych reżyserów filmowych, który w przeciągu ponad pięćdziesięciu lat nakręcił ponad pięćdziesiąt filmów, z których wiele portretuje psychotycznych morderców.

Informacje dodatkowe o Alfred Hitchcock:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2016 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Alfred Hitchcock

Kup książkę Alfred Hitchcock

Alfred Hitchcock - opinie o książce

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2017-07-15, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam,
Dobra biografia słynnego reżysera: "lękliwego neurotyka", który bał się wszystkiego i zawsze przewidywał najgorsze rozwiązania. Peter Ackroyd rysuje postać Hitchcocka - "artysty trwogi" żyjącego z nieustannym poczuciem zagrożenia. Biografia o tyle ciekawa, że pokazuje mroczną stronę Hitchcocka, który przynosił swoje lęki do filmów. "Dobrze znał to instynktowne, niedające się opanować przerażenie, które potrafi znienacka dopaść człowieka, obejmujący całemu światu realność. Ta wiedza przepełnia jego filmy".
Śmierć króla Artura
Peter Ackroyd0
Okładka ksiązki - Śmierć króla Artura

ZZamek Camelot, miecz Ekskalibur, Artur, Merlin, Lancelot, Ginewra, Galahad - któż nie zna tych nazw i imion ze świata mitu? Choć o królu Arturze i rycerzach...

Sprzysiężenie Dominus
Peter Ackroyd0
Okładka ksiązki - Sprzysiężenie Dominus

Akcja powieści dzieje się w 1399 roku w Londynie. Czternasty wiek dobiega końca i ludzie mówią o apokalipsie. Na tronie zasiada najdziwniejszy i najbardziej...