Alkoholowe dzieje Polski. Czasy PRL-u

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-11-03
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788382023756

Alkohol i ludzie uwikłani w trudną rzeczywistość - alkoholowe dzieje Polski w czasach PRL-u

Na konferencji w Jałcie w lutym 1945 roku ,,wielka trójka" - prezydent Delano Roosevelt, premier Winston Churchill i generalissimus Józef Stalin - ustaliła ład powojenny, w tym w Polsce. Strony zobowiązały się, że Rzeczpospolita będzie krajem niepodległym i demokratycznym, a wyłoniony Rząd Tymczasowy miał przeprowadzić wolne wybory. Ale dla Stalina ustalenia jałtańskie były jedynie przystankiem do realizacji własnych planów - uzależnienia Polski od ZSSR i stopniowej komunizacji. Tak nadchodziły czasy PRL-u.

Niniejszy tom odmalowuje przejawy pijanego życia w Polsce Ludowej. Z jednej strony wyżyny władzy, gdzie od Bieruta przez Gomułkę po Jaruzelskiego rządzili abstynenci albo ludzie świadomi skutków działania alkoholu, z drugiej - picie na umór wśród robotników rolnych w PGR-ach czy chłoporobotników. Alkohol okazuje się świetnym budulcem do opowieści o PRL-u, zarówno w wymiarze politycznym, społecznym, jak i kulturowym.

Tagi: bóg

Kup książkę Alkoholowe dzieje Polski. Czasy PRL-u

Opinie o książce - Alkoholowe dzieje Polski. Czasy PRL-u

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka

Okładka jest bardzo wymowna, sam temat ciężki i trudny, ale też ważny. Problem alkoholowy- szczególnie u Polaków- był obecny zawsze, jednak jak to wyglądało w czasach PRL? Jak sobie ludzie radzili z nałogami? Bardzo ciekawy temat, wcześniej się z nim nie spotkałam.

IG: Czytomanka

👉Alkohol i ludzie uwikłani w trudną rzeczywistość – alkoholowe dzieje Polski w czasach PRL-u. Nie jestem wybitną fanką historii, jednak tę książkę pochłonęłam w 2 dni! Jest dość obszerna, a to nie przeszkodziło w jej szybkim przeczytaniu. Problemy alkoholowe w czasach PRL były naprawdę częste, a nawet z opowiadań dziadków nie często się o tym słyszało. Nie byłam tego świadoma jak duży to był problem.

👉Każdy z nas zna osiedlowego pijaczka, który siedzi przed sklepem i prosi o złotówkę na piwo, a jak to wyglądało w tamtych czasach? Książka w sposób fenomenalny pokazuje naszą polską mentalność i wbrew pozorom jak niewiele się zmieniło od tamtego czasu.. Zdecydowanie polecam przeczytać!

❗Ocena: 8/10

Jerzy Besala0
Okładka ksiązki - Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn tom V: Od romantyzmu do ponowoczesności

Każda epoka kreuje własną wizję miłości, niekiedy czyniąc tak wbrew samej naturze tego uczucia i pragnieniu dobrostanu, do którego zmierza człowiek. ...

Awantury o kobiety w Polsce szlacheckiej
Jerzy Besala0
Okładka ksiązki - Awantury o kobiety w Polsce szlacheckiej

Uprowadzenia kobiet sięgają czasów mitycznych, o czym świadczą romantyczne i tragiczne dzieje Heleny Trojańskiej. Odbywały się także w Rzeczypospolitej...