Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej

Wśród świstu kul i w gwarze kawiarni - alkoholowe dzieje Polski od Wielkiej Wojny po wrzesień 1939 roku.

Po trudach wojennych Legionów, powstaniach i zwycięskiej walce z bolszewikami w 1920 roku Polska odzyskała i ugruntowała swą niepodległość. Odrodziła się jako II Rzeczpospolita, a radość, podniecana potężnymi dawkami alkoholu, była widoczna szczególnie w miastach. Uwidoczniło się to między innymi w rozkwicie dancingów z grającymi głośno jazzbandami, gdzie bawiono się do upadłego w restauracjach i kawiarniach. Nie wszyscy jednak korzystali z tych dobrodziejstw. Mit II Rzeczypospolitej jako oazy szczęścia ugruntowały elity, a nie szary człowiek borykający się z trudami codziennego życia.

Jerzy Besala plastycznie opisuje wszelkie wątki alkoholowe z tych czasów wśród różnych klas, warstw i grup społecznych: od wojska, społeczeństwa miejskiego i wiejskiego poczynając, na elitach dyplomatycznych i artystycznych kończąc. I znów - jak zwykle przy okazji alkoholowych opowieści i losów ludzi uwikłanych w pijaństwo i alkoholizm - dramat i tragedia przeplatają się z komizmem sytuacyjnym.

Informacje dodatkowe o Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej :

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2018-11-26
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej

Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej - opinie o książce

Krwawiące sąsiedztwo Polacy, Moskale i Kozacy
Jerzy Besala0
Okładka ksiązki - Krwawiące sąsiedztwo Polacy, Moskale i Kozacy

Książka ta jest opowieścią o trudnych relacjach między Polską i Litwą a państwem moskiewskim i Kozakami do czasów rozbiorów Rzeczypospolitej. Novum tej...

Tyrani i błaźni
Jerzy Besala0
Okładka ksiązki - Tyrani i błaźni

Skąd się biorą tyrani od cezarów rzymskich i Henryka VIII Tudora do Stalina i Hitlera Rola błazna w historii Sprawy życia duchowego Podejrzane teorie...