Amerykanka

Poruszająca opowieść o kobiecym losie, miłości i bałkańskim Auschwitz!

Jane Coulfield, studentka filozofii Uniwersytetu Harvarda, w 1936 roku udaje się do Niemiec, by poznać lepiej filozofię Martina Heideggera i zrozumieć naturę Rzeszy pod rządami Hitlera. Nawiązuje tam przelotny, jak wówczas myśli, romans z młodym Niemcem. Z czasem jej sytuacja komplikuje się i musi uciekać – jedzie do Francji, gdzie zaszywa się na kilka lat. Jednak po wybuchu wojny przeszłość nieoczekiwanie daje o sobie znać... W wyniku splotu różnych okoliczności Jane dociera do Jugosławii i trafia do piekła Jasenovaca, straszliwego obozu prowadzonego przez chorwackich ustaszy. Tam zmierzy się z uosobieniem zła – byłym księdzem, komendantem Miroslavem Filipoviciem-Majstoroviciem. Czy starczy jej siły, nie tylko fizycznej, by przetrwać?

Bohaterka spotyka na swojej drodze postaci historyczne, wśród nich jugosłowiańskiego komunistę i przyszłego prezydenta Josipa Broza-Titę, amerykańską powieściopisarkę Gertrude Stein czy niemiecką filozofkę Hannah Arendt. Jej niezwykłe losy toczą się na tle znanych z historii wydarzeń – akcja rozgrywa się m.in. na pokładzie statku „Andrea Doria”, który uległ katastrofie w 1956 roku.

Autor głośnej „Czerni i purpury” powraca do tematyki wojennej!

Dutka stworzył charakterystyczny dla swej twórczości kolaż gatunków: wstrząsającej powieści wojennej, romansu z wątkiem obyczajowym i traktatu filozoficznego. To poruszająca lektura, dzięki której czytelnicy, śledząc losy Jane, ważnego świadka zbrodni w bałkańskim Auschwitz, z całą mocą mogą poczuć, że II wojna światowa była w istocie piekłem. To zarazem uniwersalna powieść o nietuzinkowej kobiecie i jej dramatycznej walce o przetrwanie.

„Brawurowo napisana przez Wojciecha Dutkę, wstrząsająca i na wskroś prawdziwa opowieść o zanurzonej w wojnie Europie. Takie książki chcę czytać!”

Barbara Wysoczańska, pisarka, autorka m.in. „Narzeczonej nazisty”

Informacje dodatkowe o Amerykanka:

Amerykanka - opinie o książce

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2023-03-23, Ocena: 6, Chcę przeczytać, Mam,

AMERYKANKA to powieść, która wami wstrząśnie i wywoła burzę emocji, bowiem fabula została obsadzona w realiach powstania II Wojny Światowej wśród prawdziwych postaci historycznych.

Była to moja druga książka autora Wojciecha Dutki, lecz pierwsza z gatunku historycznego. I powiem wam, że nie jest to zwyczajna powieść o wojnie. O nie! Jest to brutalna w swojej prawdomówności, boleśnie okrutna powieść, w dodatku zawierająca ogrom wiedzy, której wcześniej nie znałam. Dzięki historii Jane, młodziutkiej amerykańskiej Żydówce, miałam możliwość zagłębić się w tajniki filozofii, wgryźć się w myślenie niemców, a także trafić do obozu Jasenovac powstałym w Niepodległym Państwie Chorwackim. W skutek tego poznałam okrutne wydarzenia ludobójstwa dokonane przez wojennego zbrodniarza Miroslava Filipović-Majstorović, byłego zakonnika zwanego przez więźniów Bratem Szatana.

To nie jest powieść przez która się płynie, ją czyta się pomału, najlepiej w ciszy i skupieniu aby w pełni docenić jej kunszt literacki. Historia fenomenalne łączy ze sobą fikcje i rzeczywistości, miesza prawdziwe postacie z tymi wymyślonymi. Prawda, fabuła monetami może przytłoczyć, bo dostajemy mnóstwo informacji do przyswojenia, co spowalnia akcję, ale i tak nie oderwiesz się lektury. To książka z gatunku tych, po których samodzielnie będziecie wyszukiwać informacje i poszerzać swoją wiedzę.

Kurier z Teheranu
Wojciech Dutka0
Okładka ksiązki - Kurier z Teheranu

Hrabiemu Antoniemu Mokrzyckiemu nie dane było ułożyć sobie życia u boku żony. Powołany do wojska w stopniu podporucznika otrzymuje rozkaz jako agent Dwójki:...

Bractwo mandylionu
Wojciech Dutka0
Okładka ksiązki - Bractwo mandylionu

Osadzony w mrokach średniowiecza thriller historyczny młodego polskiego pisarza, autora "Krwi faraonów" i "Tańca szarańczy". Anglia, rok 1170. Młody szlachcic...