Amur. Między Rosją a Chinami

Rzeka Amur oddziela Rosję od Chin. Ta ponoć najmocniej ufortyfikowana granica świata naznaczona jest zadawnioną nieufnością, której nie potrafi przełamać udawana serdeczność przywódców obu państw. Wzdłuż brzegu chowają się zapomniane przez świat wioski, starożytne grobowce, mongolskie świątynie, ruiny sowieckich instalacji - a wśród nich, w cieniu wielkiej historii, próbują przetrwać ludzie. Należą do różnych narodów i kultur, mówią wieloma językami i pielęgnują odmienne wspomnienia o przeszłości tych ziem. Niektórzy walczyli zajadle, żeby pozostać w swoich domach, inni znaleźli się tu wbrew własnej woli. Dżyngis-chan, Stalin, Putin - wszyscy oni odcisnęli bolesne piętno na życiu mieszkańców tych terenów, tak odległych od centrum wielkich imperiów.

Colin Thubron, który przemierza świat już od ponad pół wieku, jest wymarzonym przewodnikiem w tej literackiej podróży przez azjatyckie bezkresy i przed bezdroża dziejów.

,,Niektóre rzeki to coś więcej niż woda. ,,Święta matka Onon" - mówią o Amurze buriaccy Mongołowie. Ale nawet jeśli nie bóstwo, to granica światów, bo na jednym jej brzegu Chiny, na drugim Rosja. Krajobraz starszy niż geopolityka i on, osiemdziesięcioletni piechur od ponad pół wieku w podróży. Tej książki nie mógł napisać nikt inny, bo nikt nie pisze jak Thubron." Adam Robiński

,,Thubron jest nostalgicznym przewodnikiem prowadzącym nas śladem rzeki, której znaczna część biegnie wzdłuż granicy między dwoma mocarstwami, jest bystrym obserwatorem w czasach gwałtownej geopolitycznej rekonfiguracji, ale przede wszystkim nieustraszonym podróżnikiem. Wysmakowana, melancholijna i chwytająca za serce lektura." ,,Washington Post"

,,Podróż od świętego źródła rzeki, która stanowi granicę między rywalizującymi ze sobą imperiami. Brytyjski mistrz podróżopisarstwa znalazł ukojenie w Amurze, którego surowe piękno zachwyca, a historia nie pozwala o sobie zapomnieć." ,,Wall Street Journal"

,,Weteran pisarstwa podróżniczego wędruje przez stepy, mokradła i lasy, spotyka Mongołów, Rosjan i Chińczyków, by zaraz potem zauważyć, że w przeciwieństwie do takich rzek jak Missisipi czy Nil Amur jest źródłem podziałów, a niepokój i nieufność można dostrzec na obu jego brzegach." ,,The New Yorker"

,,Zapierająca dech w piersiach opowieść o pięknie i surowości długiej na prawie tysiąc dwieście kilometrów rzeki, która wyznacza granicę między Rosją a Chinami. Thubron dokumentuje wzajemne oddziaływanie polityki i historii oraz ukazuje kontrast pomiędzy ,,stonowanym fatalizmem" Rosjan mieszkających w dorzeczu a żywym optymizmem Chińczyków, których rozświetlone restauracje i migoczące targi maskują oznaki niezadowolenia. Znakomity dziennik podróży." ,,Publishers Weekly"

,,,,Amur" pokazuje nam Thubrona w szczytowej formie, potwierdzając jego pozycję jednego z największych brytyjskich prozaików. Jego najnowsza książka jest nie tylko piękna - jest to również dzieło o wielkim znaczeniu. Autor używa rzeki jako metafory, by opowiedzieć o relacjach pomiędzy dwoma krajami, które przez wielu postrzegane są za największe zagrożenie dla Zachodu [...]." ,,Daily Telegraph"

Informacje dodatkowe o Amur. Między Rosją a Chinami:

Amur. Między Rosją a Chinami - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-09-04,

... Amur jest nieuchwytny... Nawet nazwa nie ma swego źródła...
Amur to rzeka we wschodniej Azji. Dorzecze Amuru leży na terytoriach Rosji, Mongolii i Chin.
Amur oddziela Rosję od Chin.
Wzdłuż brzegu można zobaczyć zapomniane przez świat wioski, starożytne grobowce, mongolskie świątynie, ruiny sowieckich instalacji.
W cieniu historii żyją tu ludzie z różnych kultur i narodów , którzy próbują przetrwać. Niektórzy są tu z własnej woli, a inni zostali do tego zmuszeni.
Autor przedstawia nam historie ludzi, których bolesne piętno odcisnęły Putin, Stalin czy Czyngis-chan.
Autor jest najbardziej znanym i utytułowanym brytyjskim pisarzem podróżnikiem.
Za "Amur" otrzymał nagrodę najlepszej książki podróżniczej.
Cenię takie publikacje ponieważ wiem, że nie będą suchym reportażem, ale przygodą w nieznane, do świata, który jest mi obcy i gdyby nie ta książka nadal taki by pozostał.
To się tak dobrze czytało😍
Autor zabrał mnie w piękną podróż, pełną przygód, opisaną pięknym językiem, cudnymi opisami miejsc, ludzi.
Wyobraźnia miała duże pole do popisu,a to wszystko okraszona ogromem wiedzy.
Gorąco polecam.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2023-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Po Syberii
Colin Thubron 0
Okładka ksiązki - Po Syberii

Syberia opisana przez Thubrona okazuje się kwintesencją Rosji ? na powierzchni resztki obozowych baraków sprzed 50 lat, a pod lodem mamuty zachowane...

Falling
Colin Thubron0
Okładka ksiązki - Falling

From the crowd below a journalist watches, as a circus girl performs her strangely daring trapeze act, and is captivated by her beauty, outrageous costumes...