Anatomia pęknięcia

Pierwsza w Polsce książka o naszej przyszłości po izolacji.

Anatomia pęknięcia Michała Protasiuka jest jak literacka odsłona brytyjskiego serialu Black Mirror. Zanurzamy się w rzeczywistość zdominowaną przez nowe technologie. Podzielony internet, rządzące nami algorytmy i bańki filtrujące - to tematy, wokół których Protasiuk buduje fabułę trzymającą w napięciu jak znakomity thriller. Ta literatura, osadzona w mrocznych, często skandynawskich klimatach, opowiadająca o zdegradowanym środowisku naturalnym, odbierającej nam wolność sztucznej inteligencji czy zjawisku deep fake, jest dla nas - odgrodzonych od świata ekranem telefonu i komputera - niepokojąco aktualna i znajoma. Diagnozuje nasze lęki o przyszłość

Jesteśmy plikami w bazach danych. Profilami w mediach społecznościowych. Jeśli ciekawi nas jutro - powinniśmy czytać Protasiuka.

WOJCIECH ORLIŃSKI, ,,Duży Format":

,,Nasza bliska przyszłość. Książka Protasiuka jest jak Black Mirror w polskich realiach, ale zdecydowanie bardziej na serio od strony naukowej. Polecam!"

KAROLINA GŁOWACKA, TOK FM, autorka podcastu Radio Naukowe

,,Ogromna wiedza o technologiach pozwala Protasiukowi swobodnie rysować wiarygodne światy. Autor daje nam mocne fabularnie opowieści i publicystkę w jednym. Zaangażowane, ostrzegawcze metafory. Anatomia pęknięcia to nie jest krzywe zwierciadło. To lustro obraz wyostrzające. Lepiej przestańmy scrollować nasze newsfeedy, a czujniej przyjrzyjmy się realowi i wirtualowi".

JAN STRADOWSKI, ,,Focus":

,,Koncepcje naukowe i wizje technologiczne bywają trudne do zrozumienia. Anatomia pęknięcia to znakomity przykład, jak można je przybliżyć dobrze napisaną fikcją. Jej osadzenie w bliskim nam świecie - wypalonym upałami Poznaniu czy wśród warszawskiego prekariatu - potęguje wrażenie realności. Michał Protasiuk pokazuje, że nawet zaawansowana technologia nie uczyni ludzi mądrzejszymi - wciąż ulegają gwałtownym emocjom, są podatni na błędy rozumowania. Opowieści Protasiuka to wiarygodne ostrzeżenie przed dystopijną przyszłością, którą wciąż jeszcze mamy szansę zmienić".

Informacje dodatkowe o Anatomia pęknięcia:

Wydawnictwo: powergraph
Data wydania: 2021-03-26

Tagi: Fantastyka naukowa - niedaleka przyszłość bóg

Kup książkę Anatomia pęknięcia

Anatomia pęknięcia - opinie o książce

Święto rewolucji
Michał Protasiuk0
Okładka ksiązki - Święto rewolucji

Pierwszy polski thriller postglobalizacyjny Marcin, pracownik firmy konsultingowej, przyjeżdża do Poznania na targi, podczas których ma zaprezentować...

Gamification. Jak wygrać zaangażowanie respondenta
Michał Protasiuk0
Okładka ksiązki - Gamification. Jak wygrać zaangażowanie respondenta

Bitwa współczesnego marketingu toczy się przede wszystkim o uwagę konsumenta. Do opisu nowej rzeczywistości stworzono pojęcie ,,attention economy", zakładające...