Anna O

Anna Ogilvy nie otworzyła oczu od czterech lat. Od czasu nocy na Farmie, kiedy znaleziono ją pogrążoną w głębokim śnie, w zakrwawionym ubraniu i z nożem kuchennym w dłoni, tuż obok ciał jej dwojga najserdeczniejszych przyjaciół. Popełniła zbrodnię stulecia, lecz nikt nie jest w stanie wybudzić jej z sennego koszmaru. Dla doktora Benedicta Prince'a, psychologa sądowego pracującego w klinice snu przy londyńskiej Harley Street, przebudzenie Anny O to sprawa, która może zadecydować o jego karierze. Jako ekspert od snu wie wszystko o najciemniejszych zakamarkach umysłu i sekretach ukrytych w podświadomości. Rozpoczynając leczenie Anny O - badając sny swojej pacjentki, przeczesując jej wspomnienia, odwiedzając miejsce, w którym doszło do tragicznego zdarzenia - doktor Prince dotyka znacznie głębszej i mroczniejszej tajemnicy. Przebudzenie Anny O to nie koniec historii, to dopiero jej początek. * Wierzący w jej niewinność mówią o niej Anna O. Ci, którzy są przekonani o winie, nazywają ją Śpiącą Królewną. Ale ani jedni, ani drudzy nie mogą oderwać wzroku od jej historii...

CYTAT 1 - A jeśli nie uda mi się jej obudzić? - pytam. - Jeżeli moja teoria się nie sprawdzi? Donnelly kończy zapinać płaszcz. Wzdycha, przytłoczony wydarze!niami całego dnia. Patrzy na mnie zimnymi, szarozielonymi oczami. - Wtedy, prędzej czy później, Anna Ogilvy będzie mogła znowu za!bijać - mówi sucho.

CYTAT 2 Nagie fakty przypadku Anny O są stosunkowo nieskomplikowane. Przy!puszczam, że właśnie dlatego jej sprawa utkwiła w pamięci ogółu. W ich surowej prostocie jest coś szokującego. Trzydziestego sierpnia 2019 roku o 3.10 w nocy Annę Ogilvy, dwu!dziestopięcioletnią córkę pani minister gabinetu cieni i założycielkę czasopisma ,,Elementary", odnaleziono śpiącą w chatce na farmie w Oxfordshire z dwudziestocentymetrowym nożem kuchennym w ręce. W sąsiedniej chatce znajdowały się ciała jej najserdeczniejszych przyjaciół: dwudziestosześcioletniego Douglasa Bute'a oraz Indiry Shar!my, lat dwadzieścia pięć. Sekcja zwłok wykazała dziesięć ran kłutych na obu ofiarach. Na nożu znaleziono odciski palców Anny, a na jej ubraniu ślady krwi. Analizy kryminalistyczne wykazały zgodność śladów na jej ubraniu z krwią obu ofiar. Równocześnie dział kryminalistyki cyfrowej odnalazł w komuni!katorze WhatsApp na telefonie Anny wiadomość wysłaną przed zapad!nięciem w głęboki sen, w której po części przyznaje się ona do winy. Na podstawie stężenia pośmiertnego stwierdzono, że zgon nastą!pił kilka godzin wcześniej. Żadnej z ofiar nie dałoby się uratować; za!dane ciosy były śmiertelne. [...] Wyniki wszystkich badań były w normie. Kobieta żyła. Jej organizm funkcjonował. Tajemnicza choroba powodująca głęboki sen wymykała się wszelkim diagnozom. Od tamtej pory Anna O nie otworzyła oczu.

Informacje dodatkowe o Anna O:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2024-06-05
Tytuł oryginału: Anna O

Tagi: Thrillery i suspens Thrillery psychologiczne Kryminały detektywistyczno-policyjne Literatura kryminalna i detektywistyczna Interest age: from c 15 years

Kup książkę Anna O

Anna O - opinie o książce

Avatar użytkownika - Euka
Euka
Przeczytane:2024-05-06, Ocena: 5, Przeczytałem,

Wiesz co robisz kiedy śpisz? Myślisz, że wiesz, ale czy na pewno ?

Są ludzie, którzy lunatykują, czyli chodzą podczas snu, inni prowadzą samochody, a niektórzy nawet zabijają.

Benedict Prince jest psychologiem sądowym, ale przede wszystkim jest ekspertem od snu, bada ludzi, którzy popełniają przestępstwa kiedy śpią. Jednym z takich przypadków jest Anna O., ktora przebywa w londyńskiej klinice. Kobieta jest w śpiączce od czterech lat, kiedy to doszło do podwójnego morderstwa, a ona sama jest główną podejrzaną. Prince ma wybudzić Annę, dla niego to może być najważniejsza sprawa w jego karierze, dla niej to może być początek końca. Sprawa nie jest oczywista, podzieliła ludzi na tych, którzy twierdzą że Anna jest winna zbrodni, oraz na tych którzy wierzą w jej niewinność. Jaka jest prawda? Czy na powierzchnię wypłyną sekrety, które nie chcą umrzeć. Co jeśli przeszłość jest jedyną drogą do uleczenia teraźniejszości, i co z grzechami , za które trzeba zapłacić. Co naprawdę wydarzyło się cztery lata temu?

Sam pomysł na fabułę uważam za bardzo interesujący, nie wiem czy ktoś już wykorzystał wczesniej taki motyw. W trakcie czytania targały mną różne emocje, chociaż od początku opowiedziałam się po jednej stronie i cokolwiek się działo, trwałam na swoim stanowisku. Po której stronie stałam i czy słusznie tego nie powiem, ale książka będzie miała wkrótce polską premierę, więc będziecie mogli sprawdzić sami. Jedno wiem na pewno, książka namiesza na rynku, podzieli czytelników, jednych zachwyci, innych przeciwnie.

Polecam.

Siemowit Zagubiony