Archiwum Stiega Larssona

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2018-11-07
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Stieg Larssons arkiv. Nyckeln till Palmemordet

Dziesięć lat po śmierci Stiega Larssona, autora Millenium, po raz pierwszy otworzono jego prywatne archiwa, w których zgromadził m.in. materiały związane z jego pracą w magazynie ,,Expo". Wyłączny dostęp do archiwum zyskał reporter Jan Stocklassa. W dwudziestu kartonowych pudłach odkrył nieznany życiowy projekt Stiega Larssona: śledztwo dziennikarskie dotyczące śmierci premiera Szwecji Olofa Palmego - jednego z najbardziej znanych i zarazem kontrowersyjnych polityków ówczesnej Europy - który zginął zastrzelony na ulicy w Sztokholmie, a okoliczności tego morderstwa do dziś nie zostały wyjaśnione. Zebrane materiały układają się w przekonującą teorię dotyczącą tego, w jaki sposób zaplanowano to zabójstwo i kto za nie odpowiada. Jest to fascynująca opowieść o śledztwie Stiega Larssona, o tym, jak pracował on nad rozwiązaniem zagadki, z którą nie poradziła sobie policja. Jan Stocklassa analizuje materiały bogatego śledztwa Larssona i teoria śmierci Palmego znów układa się w spójną całość, a Stocklassa podąża jej tropem. Finał będzie zaskakujący.

Kup książkę Archiwum Stiega Larssona

Opinie o książce - Archiwum Stiega Larssona

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-06-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Bardzo chciałam tę książkę przeczytać, ze względu na pamięć o Stiegu Larssona, autora bestsellerowej trylogii Millenium. Miałam dużo obaw w związku z tą książką, obawiałam się, że będzie nudna i zbyt polityczna ale bardzo się pomyliłam. Książkę czyta się naprawdę przyjemnie a dodatkowo ogromnym plusem jest to, że jest oparta na faktach. Połowa książki to próba oddania życia Stiega, jego prób rozwiązania sprawy morderstwa Olofa Palmego, jego małżeństwa, pracy i dzieciństwa  u dziadka, które wpłynęło na jego zainteresowanie grupami ekstremicznymi. 10 lat po jego śmierci autor książki, reporter Jan Stocklassa, zainteresowany sprawą Palmego, trafia do archiwum Stiega, byłam pod ogromnym wrażeniem umiejętności researchu Stiega w czasach gdy nie było dostępnego Internetu jak teraz oraz możliwości. Stocklassa na podstawie własnych badań oraz materiałów z archiwum Stiega prowadzi własne  śledztwo oraz próbę rozwiązania zagadki morderstwa Palmego. Świetny i ciekawy reportaż szpiegowski.

Dzieci, których nie ma
Renata Piątkowska;