Artefakt umysłu

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2017-10-16
ISBN: 978-83-65684-26-4
Dodał/a książkę: Magdalena Galiczek-Krempa

Victor Moss jest majorem amerykańskiej armii, Novak zaś sierżantem i zaufanym człowiekiem majora. Łączą ich braterstwo broni i więzi przyjaźni. W czasie rutynowego patrolu na terenie Iraku dochodzi do incydentu, w wyniku którego w ręce sierżanta Novaka wpada stary notes. To zdarzenie zmienia ich życie. Victor podąża śladami notesu od Iraku, przez inne kraje, aż po Polskę. Poznanie prawdy staje się jego obsesją i jednocześnie misją, która doprowadza go do niesamowitego odkrycia. Czy nić setonu – anagram notesu – pokieruje losami bohaterów niczym złota nić Ariadny i pozwoli sięgnąć po tajemnice biblijnej Mezopotamii?

Pierwszy tom thrillera oparty na historycznych i starożytnych artefaktach, gdzie rzeczywistość przeplata się z fikcją, a intryga i tajemnice nie opuszczają Czytelnika, dając sporą dawkę emocji i zaskakujących zwrotów akcji.

W przygotowaniu dwa kolejne tomy: Niezabliźniona nić i Zatokowa dewiacja, które ukażą się w 2018 roku.

Marian A.Nocoń - z zawodu ekonomista. Mieszka w Katowicach. Baczny obserwator ludzkich relacji i emocji, które przenosi na strony pisanych książek. Fotografuje i uprawia turystykę górską, wędrując od Beskidów po Kilimandżaro. Debiutował powieścią "Wszystko się zmienia". Następnie wydał literaturę faktu "Czarna biel. Wspomnienia" (2016 ). Za tę ostatnią uzyskał Nagrodę Internautów serwisu czytelniczego Granice.pl - NAJLEPSZA KSIĄŻKA NA JESIEŃ 2016 - w kategorii „Z historią w tle” oraz NAJLEPSZA KSIĄŻKA ROKU 2016 w kategorii „Perły z lamusa”.

Kup książkę Artefakt umysłu

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2017-10-29, Przeczytałem,
Tajemnice starego notesu Życie Victora Mossa - amerykańskiego majora - zmienia się zupełnie pod wpływem jednego wydarzenia. Kiedy w ręce Novaka, jego podwładnego i zarazem przyjaciela, wpada w czasie patrolu stary notes, błahe z pozoru zaniedbanie przepisów przeradza się w ciąg wielce niekorzystnych, a chwilami niewiarygodnych zdarzeń. Po pierwsze: w czasie kolejnego patrolu znika sierżant Novak, a wraz z nim i notes. Amerykański wywiad wojskowy zdaje się mocno niezadowolony, że ktoś taki jak Moss miał w ręku i przeglądał owe dziwaczne zapiski. Część z nich wykonana została w dawnych językach, część została opatrzona całkiem nowymi adnotacjami. Ważne jest to, że trudno je zrozumieć. Mogą dotyczyć zarówno jakichś niebezpiecznych planów, jak i być czyjąś fantazją. Moss szybko przekonuje się, że prawdopodobnie - nie wiadomo, z jakiego powodu - nadepnął komuś ważnemu na odcisk i ów ktoś stara się w przemyślny sposób „wrobić” bohatera wojennego i usunąć go z wojska. Czyżby z powodu notesu? Wobec propozycji nie do odrzucenia major poddaje się w końcu i decyduje na tzw. dobrowolne odejście z armii. To jednak nie powoduje, że tajemniczy prześladowcy pozostawiają go w spokoju. Ktoś stale podąża jego śladem, nie szczędząc sił i środków. Moss, pragnąc wyjaśnić zagadkę zniknięcia Novaka, wyrusza w pełną niebezpieczeństw eskapadę po świecie, próbując odszukać sierżanta, a przy okazji ...

Opinie o książce - Artefakt umysłu

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2017-12-22, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,

"Ten, kto ma dostęp do algorytmu i potrafi odczytać prawdziwy sens zapisków z notesu, może znaleźć klucz do miejsca, które poszukiwane jest od stuleci".

Niektórzy potrafią w taki sposób napisać książkę, że od razu chciałoby się zobaczyć ją w filmowym wydaniu. Dokładnie tak jest w przypadku pierwszego tomu tryptyku "Seton", który zabiera czytelnika w wir niebezpiecznych wydarzeń. Uff, przy lekturze tej książki można poczuć się jak podczas jazdy rollercoasterem – jest szybko, jest niebezpiecznie i są turbulencje.

Marian Andrzej Nocoń, rocznik 1959 to z zawodu ekonomista. Autor mieszka w Katowicach, w 2010 r. wydał swoją debiutancką powieść pt. "Wszystko się zmienia", która stała się swoistą inspiracją do jego dalszych działań twórczych. W 2016 r. została wydana jego druga książka pt. "Czarna biel. Wspomnienia", oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Podczas rutynowego patrolu w irackiej wiosce, ginie mężczyzna. Znalezionym przy nim notesem z dziwnymi zapiskami, opiekują się major amerykańskiej armii Victor Moss oraz sierżant Novak. Gdy więc niespodziewanie Novak znika, Victor próbuje odnaleźć przyjaciela, podążając tropem notesu od Iraku poprzez inne kraje. Tymczasem, jego zawartością zaczyna interesować się coraz więcej osób.

"Artefakt umysłu" jest pierwszym tom tryptyku, który swoją fabułę i akcję skupia wokół tajemnic starożytności, jakie mnie osobiście zawsze przyprawiają o szybsze bicie serca. W książce pełnej tajemnic i niedomówień, autor umiejętnie dozuje elementy wątku przewodniego, jakim jest tajemnicza zawartość notesu. Summa summarum, czytelnik po lekturze pierwszego tomu posiada więcej pytań niż odpowiedzi, co niewątpliwie zaostrza apetyt na kolejną część w temacie starożytnych cywilizacji i czegoś, co dzisiaj nazywa się "zakazaną archeologią".

Marian Andrzej Nocoń skonstruował bardzo dynamiczną fabułę swojej powieści, przy której początkowo można poczuć małe zagubienie. Tempo akcji jest bowiem nad wyraz szybkie – główny bohater przemieszcza się z miejsca na miejsce, będąc stale ścigany i osaczany przez ludzi różnej maści. Ktoś chce go zabić, ktoś schwytać, a ktoś zniechęcić do sprawy, na której skupia swoje wszystkie siły. Są zwroty akcji i spore emocje, więc jak przystało na dobrą powieść sensacyjną i thriller, jest całkiem ciekawie.

Dwa kolejne tomy tego tryptyku pt. "Niezabliźniona nić" i "Zatokowa dewiacja" mają zostać wydane jeszcze w tym roku, więc nie będę musiała zbyt długo czekać na kontynuację prywatnego śledztwa Victora Mossa. Jestem bardzo ciekawa, czym okaże się nić setonu i jaką tajemnicę starożytności skrywają wielcy tego świata.

Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2017-12-07, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,

Podczas rutynowego patrolu przeprowadzanego w jednej z irackich wiosek przez zespół majora Victora Vossa, dochodzi do incydentu, w wyniku którego ginie przypadkowy mężczyzna. Znaleziony przy nim notes, zawierający dziwną mieszankę zarówno starych, jak i nowych zapisków, staje się powodem zniknięcia jednego z ludzi majora, sierżanta Novaka. Jako dowódca, oraz bliski przyjaciel sierżanta, Victor czuje się zobligowany do znalezienia swojego człowieka. Fascynuje go także zawartość notesu, którym zaczyna się interesować coraz więcej osób. Wkrótce Voss zostaje zmuszony do rezygnacji ze służby a jego życie staje się ucieczką przed szpiegami. Rozszyfrowanie zawartości notesu oraz poszukiwania Novaka, rzucają byłego majora w różne zakątki świata. Czy faktycznie treść zapisków może dotyczyć biblijnej Mezopotamii?

"Artefakt umysłu" to chyba pierwsza polska powieść szpiegowsko - przygodowa, jaką miałam okazję przeczytać. Początki z książką nie były łatwe. Wszystko wydawało mi się zbyt chaotyczne, miałam problem z nadążeniem za akcją, która ma tu zawrotne tempo. W miarę przyzwyczajania się do pióra autora czytanie stało się bardziej przyjazna, choć zdarzały się momenty, w których się gubiłam. Autor wrzuca naszego bohatera w wir wydarzeń, który przenosi go z kraju do kraju, wszędzie czyhają niebezpieczeństwa, ciągle ktoś go śledzi, goni, chce zabić. Victor próbuje znaleźć sens w rozgrywających się scenach, rozgryźć zapiski, znaleźć rozwiązanie. Fabuła jest mocno zakręcona, naszpikowana akcją i niedomówieniami. Osławiony notes zawiera w sobie tajemnicę sprzed lat, być może wartą tego, by dla niej zabijać.

Lubię książki, w których cały czas coś się dzieje, przy których można się zrelaksować i przeżyć nową przygodę. Marian A. Nocoń serwuje czytelnikowi niezłą jazdę, jednak znalazłam kilka rzeczy, które trochę psuły mi zabawę. Po pierwsze, wyczyny głównego bohatera są czasami tak karkołomne, tak nierealistyczne, że do lektury zaczęłam podchodzić z dużym przymrużeniem oka. Po drugie, zabrakło mi trochę głębszej charakterystyki bohaterów. Nie ma tu ani jednej osoby, z którą w jakikolwiek sposób można by się zżyć. No i ostatni zarzut, to dialogi pomiędzy Victorem a występującymi tu kobietami. Zdecydowanie najsłabszy punkt powieści to kontakty męsko żeńskie. Dialogi są sztuczne a zachowanie Vossa w obecności kobiet wręcz śmieszne.

Pomimo tych minusów muszę przyznać, że książkę czyta się dobrze. Nie idealnie, ale gdy podejść do lektury na luzie i oddać się tylko przygodzie, to jest nieźle.

Avatar użytkownika - nowaczek
nowaczek
Przeczytane:2017-10-31, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Powieść, w stylu Cobena, wciągała i trzymała w napięciu do końca. Sprawdziłem nawet kilka opisynanych sytuacji i zaskoczony, znalazłem ich potwierdzenie w rzeczywistości. Jedynym minusem,  jest to że się szybko skończyła i teraz muszę niecierpliwie czekać na 2 i 3 tom.

Czarna biel. Wspomnienia
Marian A. Nocoń0
Okładka ksiązki - Czarna biel. Wspomnienia

"Czarna biel" to pełna emocji i dramatyzmu literatura faktu. Bohaterka dzieli się z Czytelnikiem opowieścią o swoim życiu od odzyskania przez Polskę niepodległości...