Atak rozpaczy

Wydawnictwo: Annapurna
Data wydania: 2012-11-14
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-61968-11-5
Liczba stron: 256

Ocena: 5 (3 głosów)

"Atak rozpaczy" to książka, która opisuje barwny światek polskiego himalaizmu w latach 80. XX wieku – okresie największej chwały, gdy nasi wspinacze stanowili ścisłą czołówkę światową, niejednokrotnie wyznaczając nowe trendy. Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki czy Wojtek Kurtyka to tylko niektórzy partnerzy górscy Hajzera opisani w tej książce. Swobodna narracja, pogłębiona analiza trendów w himalaizmie oraz humor autora sprawiają, że książkę tę czyta się z wypiekami na twarzy.

Kup książkę Atak rozpaczy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2013-06-02, Ocena: 6, Przeczytałem,
Zdobywać szczytyWysokie góry to dla mnie miejsca niedostępne. Nie te lata, nie te umiejętności, nie ta energia i ambicje. Góry uwielbiam, ale jako miejsce raczej spokojnych (niekoniecznie niemęczących) wędrówek, pięknych widoków, a nie dokonywania sportowych wyczynów. Nie przeszkadza mi, że idę tam, gdzie już ktoś był i do tego zdążam oznakowanym szlakiem.   Nie oznacza to, że zupełnie nie interesują mnie naprawdę wysokie góry i ich zdobywcy. Od dawna próbuję zrozumieć, co kieruje himalaistami, co sprawia, że ryzykują zdrowiem, życiem by osiągnąć więcej, szybciej, lepiej. Książka Artura Hajzera Atak rozpaczy mocno przybliża do odpowiedzi na tak postawione pytania. Jest udaną próbą, z natury swojej subiektywną, opowiedzenia o fascynacji górami i realizowaniu swoich marzeń. To już drugie wydanie książki, jak zaznaczono we wstępie niezmienione, jedynie poddane dodatkowej obróbce redaktorsko-korektorskiej i uzupełnione o wstęp oraz zakończenie autora. Od czasu pierwszego wydania w 1993 roku zmieniły się bowiem zasady polskiej ortografii i interpunkcji, co znalazło odzwierciedlenie w książce.Atak rozpaczy to bardzo dobrze napisana, fascynująca lektura. Opis pewnego okresu życia himalaisty Artura Hajzera. To spojrzenie wstecz na kolejne wyprawy, na towarzyszące im osiągnięcia i porażki. Na ludzi, z którymi autor wyruszał w góry jako młody ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Atak rozpaczy

To zaskakujące jak wiele można znaleźć w tej w gruncie rzeczy niezbyt grubej pozycji. Tekst Ataku rozpaczy można sklasyfikować jako zestaw wspomnień spisanych niechronologicznie. Robią wrażenie gorących, jakby przekazywane były na bieżąco. Czytając tę książkę czułam, jakbym uczestniczyła w spotkaniu autorskim i słuchała poszczególnych relacji, podczas gdy w tle ukazuje się fotorelacja. Dostałam zaproszenie do poznania tego niezwykle hermetycznego światka wspinaczy. Więcej nawet, dostałam dostęp do ich życia codziennego, a także poznałam kulisy, techniki, emocje.

Atak rozpaczy nie może być uznawany za kompendium wiedzy w swojej dziedzinie. Sam autor też by tego o niej na pewno nie powiedział. Ale jest takim mini przewodnikiem po dekadzie, która miała swoje cele, wyznaczniki, ambicje, plany i przede wszystkim osiągnięcia. Czytelnik wraz z autorem może zabrać udział w dyskusji na temat emocji towarzyszącym kolejnym górskim graczom.

cały tekst recenzji pod linkiem
http://swiatwslowachiobrazach.pl/index.php/2019/02/14/atak-rozpaczy-hajzer-recenzja/

Link do opinii
Avatar użytkownika - Minevra
Minevra
Przeczytane:2013-07-06, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Korona Ziemi. Nie-poradnik zdobywcy
Artur Hajzer0
Okładka ksiązki - Korona Ziemi. Nie-poradnik zdobywcy

Historia zdobywania najwyższych szczytów kontynentów opowiedziana inaczej – z punktu widzenia człowieka, dla którego są...

Zobacz wszystkie książki tego autora