Atramentowa ¶mieræ

Tom 3 cyklu Atramentowy ¦wiat
Ocena: 5.25 (16 g³osów)

Od czasu niezwyk³ych wydarzeñ opisanych w "Atramentowej krwi", kiedy to opowie¶æ "Atramentowe serce" w czarodziejski sposób wci±gnê³a Meggie, Mo i Smolipalucha na swoje karty, ¿ycie w Atramentowym ¦wiecie sta³o siê nie do zniesienia. Cieñ nadziei na odmianê z³ego losu pojawia siê dopiero wtedy, gdy Mo zawiera niebezpieczny uk³ad ze ¶mierci±.

Informacje dodatkowe o Atramentowa ¶mieræ:

T³umaczenie: Jan Ko¼bia³

wiêcej

Kup ksi±¿kê Atramentowa ¶mieræ

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Atramentowa ¶mieræ - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - byska1
byska1
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 5, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek - 2014 ,
Mo, wraz z Czarnym Ksiêciem i jego lud¼mi chroni± wioski przed ¿o³nierzami. Po tym jak wielu ludzi zginê³o wraz z Cosimem to w wioskach zosta³o niewielu mê¿czyzn, wiêkszo¶æ to kobiety i dzieci. Minê³y 3 miesi±ce a Orfeusz nawet nie próbowa³ o¿ywiæ Smolipalucha. Za pomoc± s³ów wyczarowa³ sobie tylko bogactwa, ¿eby staæ siê powa¿anym i bogatym mieszkañcem atramentowego ¶wiata. Mo ubrany w czarny strój introligatora uda³ siê do Ombry, chc±c zobaczyæ rysunki Balbulusa. Niestety na zamku zostaje rozpoznany jako Sójka i jest schwytany przez ¿o³nierzy. Zostaje zaprowadzony do krypty ksi±¿±t w której spoczywa cia³o Piêknego Cosima. W krypcie czeka na niego Wiolanta, która mu opowiada o tym ¿e jej ojciec powoli umiera, poniewa¿ ksi±¿ka, któr± stwo¿y³ Mo, która mia³a daæ nie¶miertelno¶æ ¯mijog³owemu zaczyna niszczeæ i gniæ. Wiolanta proponuje Mo sprzymierzenie siê z ni±, ¿eby razem pokonali ¯mijog³owego. Córka ¯mijog³owego pomaga Sójce uciec z zamku i daje mu 2 ksi±¿ki w prezencie. Resa bardzo chce wróciæ do swojego ¶wiata, do domu Elinor, poniewa¿ obawia siê o dziecko które w sobie nosi, ale Mo stwierdzi³ ¿e nie jest gotowy na powrót, ¿e chce jeszcze zostaæ w atramentowym ¶wiecie, czym bardzo zasmuci³ Rese. Resa prosi Fenoglia o napisanie s³ów, które ode¶l± j±, Mo i Meggie do ich ¶wiata, ale on im odmawia, boj±c siê przyznaæ ¿e s³owa go opu¶ci³y. Resa po odmowie Atramentowego Tkacz posz³a prosiæ Orfeusza o to samo, o co porosi³a Fenoglia. Orfeusz siê zgodzi³, ale tylko pod warunkiem ¿e Mo przywo³a Bia³e Damy, ale Resa siê na to nie zgodzi³a. Mo przys³a³ list Orfeuszowi, ¿e zgadza siê przywo³aæ Bia³e Damy w zamian za sprowadzenie Resy i Meggie do ich ¶wiata, a on sam chce jeszcze zostaæ w atramentowym ¶wiecie jako Sójka. Orfeusz chce przywróciæ do ¿ycia Smolipalucha, ale w zamian za niego Bia³ym Damom chce daæ Sójkê. Mo po wezwaniu bia³ych dam znika. Sójka trafia do Bia³ych Dam i tam rozmawia ze ¦mierci±. ¦mieræ chce aby Mo zabi³ ¯mijog³owego, bo jak tego nie zrobi do wiosny to zabierze jego i Meggie. Mo uprosi³ jeszcze ¦mieræ o przywrócenie do ¿ycia Smolipalucha, a ona siê zgodzi³a, mówi±c ¿e chce ¯mijog³owego, bo jak nie to na wiosnê zamierze Mo, Meggie i Smolipalucha. Po trzech dniach nieobecno¶ci Mo wróci³ do ¿ywych i przyprowadzi³ ze sob± Smolipalucha. Smolipaluch od razu swoje kroki skierowa³ do Roksany, a Sójka do obozu Czarnego Ksiêcia. Orfeusz jak dowiedzia³ siê o powrocie Smolipalucha, uwiêzi³ Farida w piwnicy, ¿eby ch³opiec do niego nie poszed³. Smolipaluch po dowiedzeniu siê od Brianny, swojej córki, która pracowa³a u Oreusza o tym ¿e Farid zosta³ uwiêziony, przyszed³ mu na pomoc i go uwolni³, zabieraj±c równie¿ ksi±¿kê i wszystkie s³owa które napisa³ Orfeusz. Piszcza³ka zorganizowa³ dla dzieci na rynku wystêp Kopcia, gdy dzieci ogl±da³y widowisko nadjechali ¿o³nierze, którzy otoczyli wszystkie dzieci i prowadzili je jak byd³o do zamku, dzieci które próbowa³y uciekaæ zginê³y stratowane przez konie. Piszcza³ka wyg³osi³ przemowê do matek ¿e daje im tydzieñ na wydanie Sójki, albo zabierze wszystkie dzieci do kopalñ ¯mijog³owego. Sójka postanowi³ oddaæ siê z rêce Wiolanty w zamian za to ¿e Piszcza³ka uwolni wszystkie uwiêzione dzieci. Elinor i Dariusz trafili do atramentowego ¶wiata, by znale¼æ w nim Mo, Resê i Meggie. Sójka oddal siê w rêce Wiolanty, a w zamian Piszcza³ka wypo¶ci³ uwiezione dzieci. Matki po odzyskaniu dzieci, zaczê³y je zaprowadzaæ do Czarnego Ksiêcia, ¿eby je ukry³ przed Piszcza³k± i ponownym ich porwaniem do kopalñ ¯mijog³owego. Wiolanta uwolni³a Mo z lochów na zamku w Ombrze i wraz ze swoimi rzo³nie¿ami zawioz³a go do zamku swojej matki, do Zamku na Jeziorze. Orfeusz zaoferowa³ swoje us³ugi ¯mijog³owemu i postanowi³ razem z nim wyruszyæ do Zamku na Jeziorze, a wszystko by odzyskaæ ksi±¿kê, któr± zabra³ mu Smolipaluch. Mortola przemieniona w Srokê zjawia siê w obozie Czarnego Ksiêcia i wrzuca mu do zupy zatrute jagody, podczas tego uczynku kuna rzuci³a siê na Srokê i wytr±ci³a jej jedna jagodê. Czarny Ksi±¿ê siê stru³ jagodami i wszyscy my¶leli ¿e umrze, ale Resa która zna³a t± truciznê, zna³a równie¿ odtrutkê. Roksana posz³a szukaæ kwietków które mia³y uratowaæ Czarnego Ksiêcia i dziêki s³owom Fenoglia uda³o jej siê je znale¼æ i uratowaæ Ksiêcia. Resa przebrana w mêskie uranie wykrad³a siê z obozu, by pod±¿yæ do Zamku na Jeziorze, by ostrzec Mo przed Drabem i jego kompanami którzy wyruszyli, aby zdobyæ Pust± Ksiêgê ¯mijog³owego i pozbyæ siê Mo. Razem z Res± wyruszy³ Si³acz. Sroka polecia³a do Orfeusza i ostrzeg³a go ¿e Drab ze swoimi kompanami chc± napa¶æ ¯mijog³owego. Orfeusz swoim g³osem wyczarowa³ nocnego mara i zdradzi³ Srokê ¯mijog³owemu. ¯o³nierze ¯mijog³owego zaatakowali Draba i jego zbójców, a razem z nimi nocny mar Orfeusza, znale¼li równie¿ Srokê, któr± przebili strza³± i ona umieraj±c przesta³a byæ ptakiem, zaczê³a zmieniaæ siê ponownie w star± kobietê i ostatnie co zobaczy³a to zdradziecki u¶miech Orfeusza. Szczapa ze swoimi psami wpad³ na ¶lad Czarnego Ksiêcia i dzieci ukrytych w jaskini, wiêc Fenoglio po przypomnieniu sobie fragmentu ksi±¿ki "Atramentowe serce" u¶wiadomi sobie ¿e w lesie znajduje siê olbrzymie drzewo z gniazdami, które zrobili kiedy¶ ludzie, by ochroniæ siê przed olbrzymami, które zabiera³y ich dzieci. Atramentowy tkacz zaprowadzi³ do tego drzewa Czarnego Ksiêcia z wszystkimi jego lud¼mi i z dzieæmi by tam ich ukryæ przed Szap± i jego pasami. Orfeusz z Piszcza³k± i jego lud¼mi dotarli na Zamek na Jeziorze, dostali siê do ¶rodka tajnym przej¶ciem którego nie zna³a nawet Wiolanta. Orfeusz znowu wypu¶ci³ nocnego marê, który zabi³ Smolipalucha. Mo zosta³ uwiêziony przez Piszcza³kê w klatce na ptaki, a cia³o Smolipalucha zosta³o rzucone pod klatkê w której by³ Sójka. Resa wraz z Si³aczem dotar³a do Zamku na Jeziorze, ale niestety zobaczyli ¿e ¯mijog³owy zd±¿y³ tam dotrzeæ przed nimi. Znale¼li w jaskini Tulia, s³u¿±zego Wiolanty, który im powiedzia³ co siê wydarzy³o na zamku. Resa za¿y³a 4 ziarenka które zabra³a z cia³a Sroki, licz±c na to ¿e zmieni postaæ i kaza³a Si³aczowi wróciæ do obozu i powiadomiæ o wszystkim Czarnego Ksiêcia. W tym samym czasie do gniast na drzewie dotra³ Szczapa ze swoimi lud¼mi, chc±c porwaæ znów dzieci i zabiæ Czarnego Ksiêcia. Fenoglio napisa³ ¿e na pomoc przyjdzie im olbrzym, a Meggie to przeczyta³a i rzeczywi¶cie tak siê sta³o. Przyszed³ olbrzym który przepêdzi³ Szapê i ¿o³nierzy, ale niestety czego nie przewidzia³ Atramentowy Tkacz, to tego ¿e Czarny Ksi±¿ê nie zostawi swojego nied¼wiedzia samego na ziemi, ¿eby uciec przed olbrzymem na drzewo. Olbrzym schwyta³ Czarnego Ksiêcia i potem go wyrzuci³ jak niepotrzebn± zabawkê, Ksi±¿ê run± na ziemiê i straci³ przytomno¶æ. Fenoglio patrz±c na to wszystko spad³ z drzewa i olbrzym go z³apa³, potem znów podniós³ Ksiêcia i odszed³ trzymaj±c w jednej rêce Fenoglia a drugiej nieprzytomnego Czarnego Ksiêcia. ¯mijog³owy chce ¿eby Mo zrobi³ mu now± ksiêê która daje nie¶miertelno¶æ, a do starej wisze imiê Mo ¿eby to jego cia³o gni³o, tak jak do tej pory gnije cia³o ¯mijog³owego. Resa przemieni³a siê w Jaskó³kê i polecia³a do Zamku na Jeziorze. Tam zobaczy³a cia³o Smolipalucha i do niego podlecia³a i nagle us³ysza³a jego g³os, powiedzia³ jej ¿e Bia³e Damy nauczy³y go tej sztuczki ¿e potrafi opu¶ciæ cia³o i byæ niewidzialnym. Na jej oczach Ognisty Tancerz znów o¿y³, a ona wypluwaj±c ziarenka z pod jêzyka znów sta³a siê cz³owiekiem. Smolipaluch zabroni³ jej i¶æ do lochów do Mo, ale ona mu siê sprzeciwi³a i znów zmieni³a siê z ptaka nim kuglarz zd±¿y³ j± powstrzymaæ. Resa wraz ze Smolipaluchem dotarli do Mo i wyci±gnêli go z Lochów. Mo by³ opêtany przez z³e s³owa Orfeusza i widzia³ same najgorsze i nieprawdziwe rzeczy, takie jak ¶mieræ córki i ¿ony. Olbrzym my¶l±c ¿e Czarny ksi±¿ê nie ¿yje, po³o¿y³ go pod drzewem i zasypa³ li¶æmi, a Fenoglio widz±c to te¿ zacz±³ udawaæ nie¿ywego wiêc nieszczê¶liwy olbrzym równie¿ jego zostawi³ i obsypa³ li¶æmi. Na pomoc jemu i Ksiêciu uda³ siê Baptysta z Faridem i jeszcze jednym zbójc± i zanie¶li Ksiêcia do obozu. Po raz kolejny Szczapa z Kopciem i ¿o³nierzami zaatakowali drzewo ze zbujcami i dzieæmi i znów przyszed³ olbrzym ¶ci±gniêty ¶piewem Roksany i przegoni³ ¿o³nierzy. Smolipaluch na pro¶bê Mo i by uwolniæ swoj± córkê z klatki pilnowanej przez Nocnego Marê, zdradzi³ Orfeuszowi gdzie znajduje siê Sójka. ¯o³nierze z³apali Sójkê i zaprowadzili do komnaty tysi±ca luster i tam przykuli do biurka, by sporz±dzi³ now± ksiêgê dla ¯mijog³owego. W tym czasie Resa i Smolipaluch przeszukiwali komnatê ¯mijog³owego, by odnale¼æ star± ksiêgê, tê dziêki której Srebrny Pan teraz by³ nie¶miertelny. Po wizycie olbrzyma zginê³o wielu ¿o³nierzy Szczapy i Kopeæ, ale te¿ zginê³o dwóch zbójców. Olbrzym zosta³ pod drzewem i sobie tam smacznie spa³, bo u¶pi³a go pie¶ñ Roksany. Syn Wiolanty Jacopo mia³ do¶æ z³ego traktowania go przez ¿o³nierzy dziadka, wiêc postanowi³ zabraæ mu pust± ksiêgê. Jak ¯mijog³owy zasn± Jacopo zabra³ mu ksi±¿kê i podmieni³ na jak±¶ inn± z zamkowej biblioteki. Smolipaluch postanowi³ uwolniæ swoj± córkê z klatki pilnowanej przez Nocnego Mara. W nocnym Marze rozpozna³ Bastê i przypomnia³ Marowi kim by³ za ¿ycia, wtedy Nocny Mar znikn±, bo tylko przypominaj±c mu kim by³ mo¿na go pokonaæ. Zwabieni ha³asami stra¿nicy przyszli pod klatkê, ale Smolipalucha i Bianny ju¿ tam nie by³o. Jacopo przyniós³ ksiêgê do Mo i zacz±³ zagadywaæ pilnuj±cego go Piszcza³kê, ¿eby ten zd±¿y³ wpisaæ 3 s³owa które zabij± ¯mijog³owego. Resa pod postaci± jaskó³ki zaatakowa³a twarz Piszcza³ki, a ten mieczem z³ama³ jej skrzyd³o i wtedy Resa przemieni³a siê w swoj± ludzk± postaæ, Mo w jej obronie wbi³ piszcza³ce nó¿ w klatkê piersiow± i go zabi³. Wtedy przyby³ Smolipaluch i uwolni³ ich od reszty stra¿ników. Orfeusz po dowiedzeniu siê o ¶mierci ¯mijog³owego opu¶ci³ Zamek na Jeziorze i uciek³ na pó³noc, do krainy która jeszcze nie zosta³a opisana. Mo z Res±, Smolipaluchem, Briann±, Wiolant± i Jacopem wyruszyli do Czarnego Ksiêcia, by spotkaæ siê z przyjació³mi i rodzinami. Pó¼niej Czarny ksi±¿ê odprowadzi³ dzieci do Ombry. Szczapy tam ju¿ nie by³o, bo uciekaj±c przed olbrzymem pojecha³ do Mrocznego Zamku, a Wiolanta wjecha³a pod os³on± nocy obejmuj±c Ombrê w posiadanie. Farid odszed³, chce chodziæ od wioski do wioski daj±c swoje wystêpy, tak jak kiedy¶ robi³ to Smolipaluch. Mo wraz z rodzin± zamieszkali w samotnej zagrodzie, gdzie kiedy¶ Czarny Ksi±¿ê ukrywa³ Sójkê. I ju¿ nie wrócili do swojego ¶wiata, woleli zostaæ w ¶wiecie atramentowym.
Avatar u¿ytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-06-26, Ocena: 5, Przeczyta³am,
Trzecia i ostatnia cze¶æ historii Atramentowego ¦wiata. W tej czê¶ci jest naprawdê gro¼nie i grozê tê bardzo odczuwa siê na kolejnych kartkach ksi±¿ki. Na szczê¶cie po wielu perypetiach, Mortimerowi, zwanemu równie¿ Sójk±, udaje siê wszystko doprowadziæ do szczê¶liwego zakoñczenia. ¯mijog³owy, Piszcza³ka i podstêpny Orfeusz dostaj± to, na co zas³u¿yli. Ombra zyskuje nowego w³adcê, a rodzina Mortimera nowego, nienarodzonego jeszcze, cz³onka rodziny. W Atramentowym ¦wiecie pojawiaj± siê równie¿ Elinor i Dariusz. I nie wygl±da na to, by ktokolwiek planowa³ szybko wróciæ do swego ojczystego ¶wiata. Du¿± zalet± tej czê¶ci jest powrót mojego ukochanego bohatera- Smolipalucha. Poniewa¿ dwie poprzednie czê¶ci czyta³am ju¿ dawno, na pocz±tku mia³am pewne trudno¶ci z odnaleziem siê w g±szczu postaci, ale szybko wszystko staje siê jasne. Dla czytelnika 'na bie¿±co' ksi±¿ka ta bêdzie bardzo wci±gaj±c± lektur±.
Avatar u¿ytkownika - olka00
olka00
Przeczytane:2013-02-09, Ocena: 6, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki- 2013,
¿a³ujê, ¿e nie ma wiêcej czê¶ci, na pewno bêdê têskniæ za dalsz± opowie¶ci± atramentowego ¶wiata. polecam
Avatar u¿ytkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2011-08-25, Ocena: 6, Przeczyta³am,
Autorka tak piêknie pisze, ¿e chcia³abym siê znale¼æ w jej ksi±¿kach.
Avatar u¿ytkownika - Mimozami
Mimozami
Przeczytane:2011-05-18, Ocena: 6, Przeczyta³am,
Królestwo dla tego, kto da mi ksi±¿kê przenosz±c± do tego ¶wiata. Dwa królestwa!

W ksi±¿ce rozwijaj± siê, splataj± i rozwi±zuj± ró¿ne w±tki, historia dobiega do spokojniejszego koñca, choæ równocze¶nie czytelnik ma poczucie, ¿e przestaje zagl±daæ do tego ¶wiata, ale tam ¿ycie toczy siê dalej. Przez wiêkszo¶æ ksi±¿ki pozostawa³em w napiêciu nie potrafi±c przewidzieæ jak siê potoczy wiêkszo¶æ w±tków. Ciekawie to wszystko przebieg³o i siê zakoñczy³o.

Zbójcy, dzieci Ombry i bohaterowie naszego ¶wiata ukrywaj± siê przed ¯mijog³owym, Szczap± i Piszcza³k±. Uciekaja z kryjówki do kryjówki. Czy to jaskinia czy gniazda na najwy¿szych drzewach, nigdzie nie s± bezpieczni. Resa udaje siê na pomoc mê¿owi. Nie wierzy i¿ córka ¯mijog³owego mo¿e mu zapewniæ bezpieczeñstwo. I tak te¿ siê dzieje. Brianna siedzie zamkniêta w klatce, w³adczyni uwiêziona w g³êbokiej studni a Introligator robi now± bia³± ksiêge. Pomoc nadchodzi z najmniej oczekiwanej strony.

Avatar u¿ytkownika - fluokid
Przeczytane:2010-12-01, Ocena: 5, Przeczyta³em,
Inne ksi±¿ki autora
Atramentowa krew
Cornelia Funke0
Ok³adka ksi±zki - Atramentowa krew

Od czasu wydarzeñ opisanych w "Atramentowym sercu" min±³ ju¿ rok. Postacie, które wysz³y ze stronic tej ksi±¿ki, na zawsze odmieni³y ¿ycie Meggie...

Dzikie kury raj na ziemi
Cornelia Funke0
Ok³adka ksi±zki - Dzikie kury raj na ziemi

Szprota ma spêdziæ ferie na g³uchej prowincji w szkó³ce jazdy konnej, chocia¿ wcale nie przepada za koñmi. Na szczê¶cie jad± z ni± równie¿ wszystkie pozosta³e...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa