Bajecznie bogaci Azjaci

Ocena: 4.86 (7 g³osów)

Gdy Rachel Chu przyjê³a zaproszenie Nicka, by spêdziæ wakacje w jego rodzinnym Singapurze, cieszy³a siê, ¿e wreszcie pozna jego bliskich. To przecie¿ normalna kolej rzeczy: kochaj± siê, mieszkaj± razem w Nowym Jorku, jest im ze sob± dobrze. Kto wie, mo¿e za jaki¶ czas zostanie jego ¿on±?

Nick zapomnia³ jej jednak powiedzieæ o pewnym drobiazgu… a mo¿e raczej o kilku. Otó¿: jego rodzina mieszka w bajecznym pa³acu z ogrodem wielko¶ci ca³ej dzielnicy, lata prywatnym odrzutowcem, w którym mie¶ci siê ajurwedyjskie studio jogi i spa, przyja¼ni siê z królami, a Nick – tak siê sk³ada – uchodzi na najlepsz± partiê w Singapurze, na któr± ostrz± sobie wypielêgnowane pazurki wszystkie tamtejsze bogate damy. Oj, bêdzie siê dzia³o!

My¶licie, ¿e bogatych ludzi widzieli¶cie w Dynastii? To nic nie widzieli¶cie! Opisane przez Kevina Kwana bogate rody z Chin, Singapuru czy Tajwanu to istna Dynastia na sterydach: wszystko jest tu lepsze, wiêksze i dro¿sze. I jak w takiej scenerii ma sobie poradziæ biedny, choæ bardzo inteligentny Kopciuszek?

Informacje dodatkowe o Bajecznie bogaci Azjaci:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-08-01
ISBN: 978-83-240-4824-3
T³umaczenie: Anna Gralak

wiêcej

Kup ksi±¿kê Bajecznie bogaci Azjaci

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Bajecznie bogaci Azjaci - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-05-25,
Niezwykle wci±gaj±ca satyra na ¿ycie bogatych Azjatów - tak bogatych, ¿e w g³owie siê nie mie¶ci. Lektura przypomina³a mi ogl±danie azjatyckich seriali (dram). Jest to pierwszy tom trylogii i nie mog³am doczekaæ siê ci±gu dalszego! Tylko polski tytu³ przet³umaczony troszkê niefortunnie, nie lepiej by by³o np. Ob³êdnie bogaci Azjaci (Crazy Rich Asians)? Z niecierpliwo¶ci± czekam na ekranizacjê.
W ¿yciu „Bajecznie bogatych Azjatów” bezpo¶rednio liczy siê tylko jedno: pieni±dze i to co mo¿na za nie kupiæ. Ich ¿ycie przepe³nione jest uczuciem po¿±dania, ale wbrew pozorom nie do kobiet, ale g³ównie do markowych ciuchów, gad¿etów i wielkich, urz±dzonych z przepychem domów. ¯ycie zaczyna siê nie w momencie, w którym zarobi± miliard, a w momencie, w którym go wydadz±. Kevin Kwan w swojej bardzo przystêpnie napisanej ksi±¿ce pokazuje nam, jak bardzo ¿ycie mo¿e ró¿niæ siê od naszego, ale tak¿e jak bardzo mo¿e byæ puste i wyzute z prawdziwych, wa¿nych emocji. Nie liczy siê kim jeste¶, a co masz i sk±d pochodzisz, gdy¿ tylko to mo¿e ciê zakwalifikowaæ do odpowiedniej grupy ludzi. Autor ukazuje równie¿ jak bycie bajecznie bogatym niszczy ¿ycia, zwi±zki, rodziny. W tej lekko napisanej ksi±¿ce ukazane s± g³ówne prawdy ¿yciowe oraz przestroga czego nie robiæ, ¿eby nie staæ siê tylko skorup± cz³owieka i ¿yæ prawdziwie. ¦wietna lektura do u¶wiadomienia sobie, co naprawdê w ¿yciu jest wa¿ne, a pieni±dze, có¿… szczê¶cia nie daj±.
W tych dniach Singapur obchodzi³ swoje wielkie, piêædziesi±te urodziny. Uroczyste obchody by³y ¶wietnym uzupe³nieniem czytanej w³a¶nie przez ze mnie lektury. Rachel wie sk±d pochodzi jej ch³opak, lecz gdy dostaje od niego propozycjê zwiedzenia jego rodzinnego kraju ma chwilkê wahania, lecz na pewno nie jest przygotowana na to co zobaczy, ani co j± czeka. Wspania³a egzotyka, pewna monumentalno¶æ, jak i ogromny przepych po prostu j± pora¿a. Trudno znale¼æ jej siê w miejscu, gdzie kult pieni±dza jest ogromny, wykszta³cenie w ogóle nie w cenie a teoretycznie przysz³a rodzina robi wszystko aby rozdzieliæ j± Nickiem., na którego zreszt± zdecydowanie poluj± inne dziewczyny. Czy luksus, prywatne odrzutowce, olbrzymie jachty z w³asnymi barami i kasynami onie¶miel± do tego stopnia, ¿e Rachel siê podda? Kevin Kwan wprowadza nas w bajkowy ¶wiat, który mami, zdumiewa lecz równocze¶nie wzbudza w±tpliwo¶ci. Olbrzymie posiad³o¶ci z bajkowymi ogrodami, ubrania warte mieszkania w Pary¿u, ogromne zwrócenie uwagi na pochodzenie poszczególnych rodzin. Tu ka¿dy ma swoje miejsce, hierarchia jest jasno okre¶lona, brak jest mo¿liwo¶ci wnikn±æ w elitarne krêgi. Dodatkowo autor niejednokrotnie ukazuje swoich bohaterów w krzywym lustrze, z wielk± ironi± , obna¿aj±c ich s³abo¶ci, jak i uwypuklaj±c wady. Rachel próbuje znale¼æ swoje miejsce w tym niesamowitym ¶wiecie, walczy o swoj± mi³o¶æ jak i pozycjê, lecz trudno jej przeciwstawiæ siê pewnym tradycjom czy rytua³om. Muszê przyznaæ, ¿e powie¶æ czyta siê b³yskawicznie i z du¿ym zaciekawieniem. Azjatycki, egzotyczny ¶wiat wci±ga, lecz i zmusza do pewnych przemy¶leñ. Bieg wydarzeñ ukazany z perspektywy kliku narratorów sprawdza siê tutaj znakomicie a bohaterowie s± wielkimi indywidualno¶ciami co dodatkowo urozmaica fabu³ê. Ukrywane tajemnice, ogromna mania posiadania, niezwyk³e kolekcje, wszystko to powoduje u czytelnika coraz wiêksz± ciekawo¶æ i zdumienie. Gdy dodamy do tego umiejêtno¶æ roz¶mieszania czytelnika przez autora, pewn± jego z³o¶liwo¶æ i uszczypliwo¶æ ,otrzymamy powie¶æ, która stanowi dobr± , relaksuj±c± lekturê, która co prawda wzbudza u czytelnika ogromnie skrajne emocje lecz niesamowicie wci±ga. Rajskie widoki, maj±tki jakich sobie nie jeste¶my nawet w stanie wyobraziæ, uk³ady, uk³adziki, manipulacja. Jak w tym tak obcym dla siebie ¶wiecie, poradzi sobie g³ówna bohaterka? Siêgnijmy po powie¶æ i poznajmy miejsce, gdzie rzeczywisto¶æ przechodzi wszelkie wyobra¿enia. Polecam !
Pieni±dze szczê¶cia nie daj±, ale... Ka¿dy z punktu widzenia w³asnej sytuacji ¿yciowej dokoñczy to zdanie w innych sposób. I choæ pojêcie bogactwa oraz godnej egzystencji uzale¿nione jest od po³o¿enia geograficznego i inny bêdzie mia³o wymiar dla mieszkañca Somalii, Polski, Kataru czy USA, to faktem jest, ¿e wszêdzie mo¿na wzbogaciæ siê czy zubo¿eæ, a podzia³ na biednych i bogatych sta³ siê jedn± ze zmiennych cechuj±cych ¶wiatowe spo³eczeñstwa. Kiedy my¶limy o bogactwie nasze pierwsze skojarzenia p³yn± do Stanów Zjednoczonych i Billa Gatesa, ale czy wiedzieli¶cie, ¿e z raportu opracowanego przez specjalistów Citibanku wynika, ¿e w 2050 roku Singapur bêdzie najbogatszym krajem na ¶wiecie, a tu¿ za nim Honkgong, Tajwan i Korea Po³udniowa? W powie¶ci „Bajecznie bogaci Azjaci” Kevin Kwan zabiera czytelnika do ¶wiata starych, zamo¿nych azjatyckich rodów stanowi±cych bardzo hermetyczne ¶rodowisko, w którym pieni±dze nie tylko s± miar± statusu i miejsca w hierarchii, ale równie¿ obliguj± do okre¶lonego stylu ¿ycia i zachowañ. Szybko przekonuje siê o tym Rachel Chu, która nieopatrznie zgadza siê na wyjazd ze swoim ch³opakiem Nickiem do jego rodzinnego Singapuru. Ale czy nie¶wiadoma skali zamo¿no¶ci ukochanego dziewczyna poradzi sobie w gnie¼dzie bogatych os, które potrafi± posun±æ siê bardzo daleko by pozbyæ siê „intruza” mog±cego usidliæ najlepszego kawalera w mie¶cie?

Autor w bardzo interesuj±cy sposób splata losy bohaterów by ukazaæ blaski i cienie ¿ycia Azjatów nale¿±cych do najbogatszych klanów. Wielopokoleniowych, konserwatywnych rodzin kultywuj±cych tradycjê i kieruj±cych siê ¿elaznymi zasadami na pewnych p³aszczyznach. Odkrywa mechanizmy wp³ywaj±ce na wzajemne zale¿no¶ci i relacje panuj±ce w tej elitarnej grupie. Tworzy kontrast zestawiaj±c nowoczesny i otwarty Singapur z przestarza³ym ¶wiatopogl±dem ¶mietanki towarzyskiej. Pozwala czytelnikowi p³awiæ siê w zbytku i przepychu, ale równie¿ nie szczêdzi mu ironii, szczególnie w sytuacjach popychaj±cych bohaterów do granic absurdu.

Okazuje siê, ¿e za luksusowe ¿ycie niektórzy p³ac± bardzo wysok± cenê, ale s± te¿ tacy, którzy dla kilku dodatkowych zer na rachunku bankowym s± w stanie zaprzedaæ wiele. I choæ „dobra partia” nie jest wynalazkiem ostatnich czasów, to pojêcie mezaliansu nabiera nowego wymiaru i „powraca” na salony staj±c siê ¼ród³em konfliktów, niesnasek, szanta¿y, a czasem bardzo niechlubnych zachowañ. Tak, przyjazd Nicka z dziewczyn± z przys³owiowego ludu staje siê nie tylko sensacj±, ale równie¿ motorem wywo³uj±cym lawinê zdarzeñ sprawiaj±cym, ¿e niewinne wakacje zmieniaj± siê w „pole bitwy”. Powie¶æ utrzymana jest w lekkim i przyjemnym w odbiorze tonie, czasem k±¶liwym. Autor kre¶li wiarygodne portrety psychologiczne postaci niepozostawiaj±ce czytelnikowi w±tpliwo¶ci co do ich charakteru czy systemu warto¶ci. Kreuje bieg wypadków w sposób pozwalaj±cy na p³ynne i naturalne uwypuklenie podejmowanego zagadnienia czy problemu. Nie zapomina równie¿ o tle przedstawionych wydarzeñ oraz towarzysz±cym im klimacie. A dziêki temu powstaje spójna, barwna i bardzo autentyczna ca³o¶æ. „Bajecznie bogaci Azjaci” przypomina trochê popularny w latach dziewiêædziesi±tych serial „Dynastia”, tylko czas, miejsce i bohaterowie s± inni. To nie tylko porywaj±ce studium natury ludzkiej, ale równie¿ "drzwi" dla przeciêtnego zjadacza chleba do ¶wiata nieprzyzwoicie bogatych mieszkañców Azji. I choæ nie ma nic odkrywczego w tym, ¿e pieni±dze daj± w³adzê, u³atwiaj± ¿ycie, to okazuje siê te¿, ¿e mog± byæ brzemieniem. Przygoda z powie¶ci± niew±tpliwie jest interesuj±cym i intryguj±cym do¶wiadczeniem i my¶lê, ¿e warto zajrzeæ za kulisy tego niedostêpnego dla wielu ¶wiata. Polecam.
Ju¿ od pierwszych stron ksi±¿ka wprowadza czytelnika w ¶wiat o jakim wiêkszo¶æ z nas mo¿e sobie pomarzyæ. Zawsze s³yszymy o biednych mieszkañcach Chin, a tu nagle okazuje siê, ¿e jest druga strona medalu i istnieje elita, która obraca wielkimi - naprawdê wielkimi Emotikon smile - maj±tkami. Przenie¶li siê oni wraz ze swymi maj±tkami do Singapuru. Rz±dz± tu pieni±dze i pochodzenie. Maj± wszystko co chc±: posiad³o¶ci z ogrodami, apartamenty, w³asne odrzutowce, najnowsze ubrania prosto z pracowni znanych projektantów, najnowsze gad¿ety. Mo¿na siê mocno pogubiæ kto i ile tego ma Emotikon smile Nagle za spraw± Nicka - przedstawiciela m³odszego pokolenia singapurczyków - w¶ród tych wszystkich bogaczy pojawia siê Rachel. Dziewczyna, która wed³ug wszelkich niepisanych praw nie powinna znale¼æ siê tam i nie powinna mieæ takiego znaczenia dla Nicka. Nie ma maj±tku i pochodzi z nieznanej nikomu rodziny. Musi sobie poradziæ z rodzin± Nicka, która poza jedn± Astrid, nie jest przychylnie do niej nastawiona. Nikt nie daje jej szansy by mog³a wej¶æ do rodziny, a wrêcz jej daj± do zrozumienia, ¿e jest tu nie mile widziana. To samo mo¿na powiedzieæ o znajomych nicka, poza naprawdê kilkoma wyj±tkami, bo od samego pocz±tku daj± jej do zrozumienia, ¿e nie pasuje tu. Czy Rachel odnajdzie siê w tej niecodziennej dla niej sytuacji? Czy Nick z³amie niepisane prawa i pójdzie za g³osem serca, które "skrad³a" mu Rachel? Ksi±¿kê czyta siê jak bajkê o wspó³czesnym kopciuszku. Napisana w zabawnym stylu ukazuj±ca bogaty ¶wiat, w którym wszystko mo¿na mieæ materialnie, ale ju¿ je¶li chodzi o prawdziwe uczucia ... z tym jest gorzej. Zapraszam na bajecznie bogat± wersjê kopciuszka :))))

"Bajecznie Bogaci Azjaci"  - miks Plotkary w azjatyckim wydaniu i Kopciuszka (aczkolwiek z nieco odmiennym zakoñczeniem). Oto ksi±¿ka o ludziach obrzydliwie bogatych. Którzy maj± dziesi±tki niemo¿liwie drogich posiad³o¶ci, prywatne odrzutowce, kreacje za setki tysiêcy dolarów, bi¿uteriê za miliony i drogocenne dzie³a sztuki. A którym czêsto brakuje taktu, klasy, dobrych manier i cz³owieczeñstwa. Którzy traktuj± innych przez pryzmat ich maj±tków, pochodzenia, nazwiska.
Do tego ¶wiata trafia Rachel Wu - wyk³adowca ekonomii, która nie ma zielonego pojêcia, jak bardzo bogaty jest jej ch³opak Nicky Young (i ¿e w ogóle jest bogaty). Gdy przybywa do Singapuru na wesele Charliego, przyjaciela Nicka, prze¿ywa szok. Zszokowana jest tak¿e rodzina Nicka, gdy odkrywa, ¿e Rachel nie pochodzi z jednej z bogatych i "dobrych" rodzin, a w dodatku by³a samotnie wychowywane przez matkê. Youngowie zrobi± wiêc wszystko, by rozdzieliæ m³odych.
Astrid Leong, kuzynka Nicka, pozornie wiedzie szczê¶liwe i beztroskie ¿ycie miliarderki. Kupuje tylko kreacje haute couture, stale zwiedza ¶wiat, ma uroczego synka i cudownego mê¿a, Michaela... No w³a¶nie. Pojawiaj± siê pewne znaki ¶wiadcz±ce o tym, ¿e Michael nie jest tak idealny jak siê wydaje...

"Bajecznie bogaci Azjaci" to ksi±¿ka, któr± czyta siê jednym tchem. Wci±ga na d³ugie godziny zaskakuj±c ¶wiatem pe³nym bogactwa, zawi¶ci, intryg i zbyt wysokiego mniemania o sobie oraz fa³szywej skromno¶ci. Jest o ludziach dla których zarabianie pieni±dza, mówienie o pieni±dzach i wydawanie pieniêdzy sta³o siê g³ównym celem ¿yciowym rzutuj±cym na wszystkie inne aspekty ¿ycia. W tym ¶wiecie rz±dzi pieni±dz, "szacowne" nazwisko (czyli bogactwo od pokoleñ, nowobagccy nie s± mile widziani) i stan posiadania. Bez pieniêdzy jeste¶ nikim. Jednocze¶nie powie¶æ niesie ze sob± jedno g³ówne przes³anie: pieni±dze szczê¶cia nie daj±.

Avatar u¿ytkownika - Paola35
Paola35
Przeczytane:2018-09-04, Ocena: 4, Przeczyta³am, 2018,
Inne ksi±¿ki autora
Rich People Problems
Kevin Kwan0
Ok³adka ksi±zki - Rich People Problems

Kevin Kwan, bestselling author of Crazy Rich Asians and China Rich Girlfriend, is back with an uproarious new novel of a family riven by fortune, an ex-wife...

China Rich Girlfriend
Kevin Kwan0
Ok³adka ksi±zki - China Rich Girlfriend

Kevin Kwan, bestselling author of Crazy Rich Asians, is back with a wickedly funny new novel of social climbing, secret e-mails, art-world scandal, lovesick...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Szepty ciemno¶ci