reklama

Ballady morderców. Kryminalny Wrocław

Ocena: 4.6 (5 głosów)

Każde miasto ma własną, mroczną historię. Każde było scenerią głośnych zabójstw, które żyją w pamięci i wciąż wywołują emocje. Ballady morderców. Wrocław to pierwsza z cyklu ,,true crime" - kryminalnych biografii miast.

Głośne zabójstwo miss Polski Agnieszki Kotlarskiej zamordowanej przez jej psychofana, najsłynniejszy chyba proces poszlakowy w Polsce - czyli sprawa Krystiana Bali, autora książki ,,Amok", który zabił domniemanego kochanka swojej żony, sprawa Krzysztofa G. seryjnego zabójcy, nazywanego ,,Skorpionem", który ma na sumieniu 5 osób, czy wreszcie

historia Agaty M. lekarki pogotowia ratunkowego, która zamordowała żonę swojego kochanka - te i inne sprawy Iza Michalewicz przedstawia z właściwą sobie dociekliwością jednej z najlepszych reporterek i reporterów śledczych w Polsce.

Informacje dodatkowe o Ballady morderców. Kryminalny Wrocław:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788328090880
Liczba stron: 448
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Ballady morderców. Kryminalny Wrocław

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ballady morderców. Kryminalny Wrocław - opinie o książce

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-05-15, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Kryminalny Wrocław" to pierwsza książka otwierająca cykl True Crime "Ballady morderców".
Każde miasto ma swoje mroczne tajemnice. W pierwszej części Autorka zabiera nas do Wrocławia i przedstawia nam sześć tragedii, do których doszło w jednym z najpiękniejszych miast Polski.
Młoda dziennikarka w zaawansowanej ciąży utopiona w wannie, zabójstwo miss Polski, pięć ofiar Skorpiona, chora z miłości lekarka, pisarz skazany za morderstwo z zazdrości.
Te i kilka innych wstrząsających zbrodni, Iza Michalewicz, reporterka śledcza, opisuje kreśląc wnikliwe porterty psychologiczne zarówno sprawców, jak i ofiar. Pani Iza wykonała kawał świetnej roboty reporterskiej, z niebywałą dokładnością opisuje szczegóły tragedii, przeprowadziła wywiady z rodzinami ofiar, świadkami a nawet ze sprawcami zbrodni. Każda z opisanych przez Autorkę zbrodni jest wstrząsająca i aż ciężko uwierzyć, że takie zbrodnie miały miejsce.
"Kryminalny Wrocław" to bardzo dobrze napisany reportaż, który z pewnością długo zostanie w pamięci. Cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę, tym bardziej, że wcześniej o kilku z tych spraw nawet nie słyszałam. Dla mnie to kawał dobrej lektury. Jeżeli lubicie true crime to ta pozycja jest dla Was obowiązkowa.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-04-10,

"Kryminalny Wrocław" to pierwsza książka otwierająca cykl "Ballady morderców".
Autorka, która jest reporterką śledczą zabiera nas do Wrocławia i przedstawia sześć historii, które tam się wydarzyły.
Zabójstwo Miss Polski, pięć ofiar Skorpiona, dziennikarka w zaawansowanej ciąży utopiona w wannie, chora z miłości lekarka, pisarz skazany za morderstwo i zabójczyni.
Autorka szczegółowo wprowadza nas w każdą historię, przeprowadza wywiad z rodzinami ofiar, świadkami i przyjaciółmi.
Podejmuje nawet próbę kontaktu ze skazanym.
Wertuje i analizuje akta, udostępnia wpisy ze spraw. Momentami ciężko było mi ogarnąć ten ogrom informacji i poukładać sobie to wszystko w głowie.
To co bardzo mi się podobało to portrety psychologiczne, które autorka nam przedstawia, próbuje wejść do umysłu osoby, która była sprawcą morderstwa, co na niego wpłynęło,co miał w głowie posuwając się do takich czynów.
Niektóre z tych spraw znane mi są z telewizji, a dzięki autorce bardziej mogłam się w niej zagłębić.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-03-13,

„Kryminalny Wrocław” to książka po którą chciałam sięgnąć już jakiś czas temu, jednak jakoś się nie składało. Jest to pierwszy tom z serii „Ballady morderców”, gdzie autorka rzetelnie opisuje zbrodnie mające miejsce w danym mieście. 

Na ogromny plus zasługuje fakt, że autorka jest dziennikarką śledczą. Dzięki temu książka nabiera wyrazu, a całość czyta się naprawdę świetnie. Nawet jeżeli mamy czytać o brutalnych zbrodniach. Książka podzielona została na sześć rozdziałów, gdzie każdy z nich nawiązuje do nowego bestialskiego czynu. Autorka od A do Z stara nam się przedstawić motywy sprawców, ich działania. Niektóre z tych spraw nie są jednoznaczne i wiele w nich znaków zapytania. 

Każda z tych historii jest inna. Otrzymujemy przy nich fragmenty aktów spraw, zeznań, przyglądamy się działaniom policji. A wszytko to tworzy niesamowitą całość od której naprawdę ciężko się oderwać.

Ujawniono przed nami sekrety spraw o których było głośno, ale i takich po których słuch szybko zanikł. Otrzymujemy tutaj wyłącznie fakty - bez lukrowania i koloryzowania. Było brutalnie? To tak zostanie nam to przedstawione. Jednak najważniejsze jest to, że autorka nikogo tutaj nie oskarża. Nikogo nie tłumaczy. Ona wyłącznie stara nam się przedstawić zbrodnie i przede wszystkim ludzką psychikę. Jednak psychikę sprawcy, bo o ofiarach wiemy niewiele. Wiemy jakie odniosły obrażenia, ale o tym co robiły na codzień, kim były autorka raczej nie wspomina. 

 


„Kryminalny Wrocław” to książka, która z całą pewnością wywarła na mnie ogromne wrażenia. Autorka potrafi zaciekawić czytelnika i ujawnia przed nami kulisy zbrodni, które potrafią wstrząsnąć. Nie mogę napisać nic innego jak tylko… polecam. 

Nie mogę się doczekać, aż autorka zabierze mnie w podróż do kolejnego miasta. Może będzie to Łódź? Z całą pewnością byłaby to kolejna porywająca pozycja. 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2022-01-07, Ocena: 4, Przeczytałam,

Iza Michalewicz „Kryminalnym Wrocławiem” rozpoczyna cykl „Ballady morderców”. Historie mi znane z wcześniejszych publikacji czy doniesień prasowych. Zabójstwo miss Polski, poszlakowy proces Bali czy seryjny Skorpion i kilka jeszcze innych zabójstw jak to się określa z pierwszych stron gazet. Jest klika ciekawostek do których dotarła autorka i jest Jerzy Kawecki, którego chyba nie sposób nie znać „parając się mokrą robotą” we „Wrocku” i nie tylko. Pozycja warta uwagi.

Link do opinii
Avatar użytkownika - PannaPinko
PannaPinko
Przeczytane:2021-10-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Miłość. Zdrada. Zazdrość. Pieniądze. Zemsta.


Motywy, które najczęściej prowadzą do zbrodni. Nie tylko osoby chore psychicznie odbierają życie drugiemu człowiekowi- ci, których określilibyśmy mianem "normalnych" także. Wystarczy ta jedna iskra, rozpalająca w ich wnętrzu ogień. Albo chęć zdobycia czegoś, co "przecież im się należy" w szybki sposób. Powodów może być wiele, lecz efekt jeden- śmierć. Po wszystkim zostają tylko nieutulone w żalu rodziny, szukające sprawcy. Te, które chcą wiedzieć, dlaczego to ich bliski stał się ofiarą.


Sześć różnych historii.
Sześć morderstw, setki poszlak, dziesiątki świadków i podejrzanych.
Sześć ciał. I miliony pytań.


Nie byłabym sobą, gdybym nie skusiła się na tę pozycję. Jak być może Wam wiadomo, uwielbiam gatunek true crime. Dzięki niemu mogę zagłębić się w tematy ciężkie, nie wychodząc z bezpiecznego mieszkania- jak to detektyw amator. Oczywiście nikomu nie życzę przechodzenia przez tak tragiczne przeżycia; lepiej by było, gdyby do morderstw oczywiście nie dochodziło.


Kryminalny Wrocław to must read dla fanów owego gatunku. Dlaczego? Po pierwsze, nie jest to książka po raz kolejny opisująca "sławnych" morderców, lecz "przykładnych obywateli", którzy z jakiegoś, niezwykle istotnego dla nich powodu, zabili. 
Po drugie, od razu widać, że pani Michalewicz włożyła ogrom pracy w napisanie tej pozycji. Musiała przecież dotrzeć do wielu osób, przekopać się przez setki akt i rozmawiać z ludźmi pośrednio bądź bezpośrednio związanymi ze sprawą. Cały trud po prostu czuć podczas czytania, objawia się on wielością i szczegółowością informacji. 
Trzecie, acz nie mniej ważne jest to, iż przybliżono nam tu sprawy z naszego rodzimego podwórka, skupiając się akurat na Wrocławiu, o których zapewne było głośno lata temu, gdy do nich doszło. A jednak -w nielicznych przypadkach- niemalże dwadzieścia lat później- prawdopodobnie niewiele osób już o nich pamięta. Dzięki tej książce sprawy zostały odświeżone lub przybliżone tym, którzy o nich nie słyszeli. Wiadomo, że każdy skupia się na śledztwach prowadzonych lokalnie. Teraz mamy okazję poznać Wrocław od nieco innej, bardziej mrocznej strony.


Nieustannie zaskakują mnie motywy zbrodni. Szczególnie te, w których sprawcy wolą mieć czyjeś życie na sumieniu niż żyć w biedzie (lub po prostu znaleźć normalną pracę). O ile taka postawa zapewne nikogo nie zaskoczyłaby odnośnie wszelkiego rodzaju lokalnych gangsterów, o tyle w przypadku zwykłego obywatela, na co dzień nie wyróżniającego się agresywnym zachowaniem, już tak. To tylko pokazuje, iż najniebezpieczniejszą istotą na ziemi wciąż pozostaje człowiek.


Jestem bardzo zadowolona, że Kryminalny Wrocław trafił w moje ręce; co więcej, czekam na kolejne książki z nowej serii Ballady morderców! Ciekawa jestem, czy i mój Rzeszów znajdzie się wśród nich?

Link do opinii
Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2021-10-17,

“Kryminalny Wrocław” to prawdziwa mroczna perełka. Zbiór historii, które na przestrzeni lat zaskakiwały i przerażały nie tylko mieszkańców Wrocławia, ale i całą Polskę. Uwielbiam literaturę faktu i różnego rodzaju niepokojące opowieści, dlatego tytuł ten był dla mnie prawdziwym must read.

Publikacja Izy Michalewicz została przygotowana wspaniale. Widać, że autorka poświęciła wiele czasu, energii i chęci na poznanie bliżej przedstawianych wydarzeń i biorących w nich udział bohaterów. Kiedy poznawałam kolejne brutalne opowieści, czułam, że to coś więcej. Autorka bardzo podziałała na moją wyobraźnię, a sceny z książkowych stron pojawiały się przed moimi oczami niczym żywe.

Rozdziały powieści przypominają kryminalne historie, które rozegrały się we Wrocławiu przed wieloma laty. O niektórych z nich wcześniej nie słyszałam, książka okazała się zatem dla mnie jeszcze bardziej intrygująca. W tym tytule autorka sięga nie tylko w głąb ludzkiej psychiki i próbuje zrozumieć motywy sprawców, ale także oferuje czytelnikowi kadry ze zmieniającego się miasta. Na stronach powieści uwiecznia i zatrzymuje sceny i miejsca, które choć przyblakłe, to w pamięci wielu osób wciąż są żywe i budzące refleksje.

Mimo że tematyka książki zdecydowanie nie należy do najlżejszych i najprzyjemniejszych, to Michalewicz przedstawia historie w taki sposób, że nie można się od nich oderwać. Widać, że w każdej z tych opowieści zachowała trochę siebie, własnych emocji i przemyśleń, a oprócz faktów pozwoliła sobie także na kilka osobistych komentarzy i refleksji. Nie można pozostać obojętnym w stosunku do takiego tematu, podczas lektury obok naszych uczuć rysują się także emocje autorki.

„Kryminalny Wrocław” wymagał wielu przygotowań. Wszystkie historie zostały przedstawione szczegółowo, nie pominięto cennych informacji i ważnych wątków. Michalewicz sporo miejsca poświęciła osobom, które odgrywały w opisywanych wydarzeniach kluczowe role, przyglądając się zarówno ofiarom, jak i sprawcom, a także bohaterom drugoplanowym. Duże znaczenie miały dla mnie wszystkie cytaty, rozmowy i przedruki pozwalające jeszcze bardziej zaangażować się w lekturę.

Michalewicz oddała w ręce czytelników szalenie interesujący tytuł. Ta książka nie byłaby jednak tak dobra, gdyby autorka nie poświęciła jej tyle czasu i starań. Przedstawienie powieściowych historii z pewnością wiele ją kosztowało. Jestem bardzo wdzięczna, że dzięki niej mogłam lepiej poznać kryminalną stronę Wrocławia.      

Link do opinii
Avatar użytkownika - cherryladyreads
cherryladyreads
Przeczytane:2021-10-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Wrocław to piękne miasto, ale jak każde miejsce na Ziemi, ma też swoje mroczne tajemnice. Z najnowszej książki pani Izy Michalewicz dowiemy się o kilku głośnych zbrodniach, których wspólnym mianownikiem jest właśnie stolica Dolnego Śląska.

 

Tematyką kryminalną interesuję się od dawna. Nie wiem z czego to wynika? Może z chęci uzyskania odpowiedzi, dlaczego dochodzi do morderstw? Kto jest do nich zdolny? Czy są jakieś sygnały, które mogą nas ostrzec, że nasze życie jest zagrożone? A może po prostu ze zwykłej ludzkiej ciekawości? W każdym razie często sięgam po literaturę o takiej tematyce, a także słucham kryminalnych podcastów. Wiele spraw polskich i zagranicznych jest mi znanych, jednak każdy twórca czy dziennikarz zwraca uwagę na inne detale i zawsze jest szansa, że dowiem się czegoś nowego o znanej mi sprawie.

 

W książce znajdziemy sześć rozdziałów, a każdy z nich poświęcony jest innej przerażającej sprawie. Cztery z nich było mi już wcześniej znanych, a dwie są dla mnie zupełnie nowe. Muszę jednak powiedzieć, że rozdział czwarty zatytułowany „Amok” sprawił, że moje przekonania co do winy skazanego, uległo zmianie. Sprawa morderstwa Dariusz J. i oskarżonego o to zabójstwo Krystiana Bali jest o tyle ciekawa, że został ona skazany na podstawie dowodów poszlakowych. I to właśnie one, po lekturze tej książki, wzbudzają moje wątpliwości czy aby na pewno za kratami więzienia siedzi odpowiednia osoba. Choć trzeba przyznać, że charakter i zachowanie Krystiana Bali bynajmniej nie przysparza mu przyjaciół.

W sprawie tajemniczej śmierci Martyniki Ł., wrocławskiej dziennikarki, szokuje najbardziej zachowanie policji na miejscu ujawnienia zwłok. Tyle zaniedbań, których się dopuścili się śledczy, uniemożliwiło wyjaśnienie tej sprawy.

 

Książka ma dużą czcionkę oraz szerokie interlinie, co ułatwia czytanie. Również konstrukcja zdań wpływa na szybkie przyswajanie czytanego tekstu. Książka zawiera również relację bliskich zarówno ofiar jak i oskarżonych. Sami sprawcy mieli możliwość zabrania głosu, jednak nie wszyscy z tego skorzystali. Pani Iza dotarła również do adwokatów, którzy prowadzili przytoczone sprawy, a także znajdziemy w publikacji zdanie policjantów czy ludzi pracujących przy śledztwach. Wszystko to ułatwia pozwala nam szeroko spojrzeć na poruszane w książce ludzkie tragedie.  

Podobało mi się, że autorka przedstawia ofiary omawianych zbrodni, przybliżając nam ich plany, marzenia, cele. To sprawia, że czytając tę książkę nie widzimy ciał, a prawdziwych ludzi takich samych jak my. Uzmysławiamy sobie, że równie dobrze któryś z tych rozdziałów mógłby opisywać naszą historię. A to skłania nas do refleksji, by doceniać każdy dzień i obserwować ludzi w naszym otoczeniu.

 

„Ballady morderców. Kryminalny Wrocław” to zbiór sześciu głośnych spraw kryminalnych, które wstrząsnęły całym krajem. Jest to fascynująca lektura dla osób, które interesują się motywami morderców oraz pracą organów ścigania. Zapoznamy się z dowodami, które doprowadziły do skazania oskarżonych, poznamy sylwetki ofiar, staniemy oko w oko z mordercami, będziemy świadkami nieudolnie prowadzonych śledztw przez policję. A najbardziej przerażające jest w tym wszystkim to, że historie z książki nie są fikcją! I mogą spotkać każdego z nas! Nie da się przejść obok tej publikacji obojętnie. Ilość emocji jaka mnoży się w czytelniku podczas lektury jest ogromna. Myślę, że warto poznać Wrocław również z tej mrocznej strony.

 

Link do opinii
Inne książki autora
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X
Iza Michalewicz0
Okładka ksiązki - Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X

Lubisz czytać kryminały? To tak jak jeden z policjantów z Archiwum X. W nich prawda zawsze wychodzi na jaw, policjanci wygrywają, a sprawiedliwości staje...

Życie to za mało. O stracie i poszukiwaniu nadziei
Iza Michalewicz0
Okładka ksiązki - Życie to za mało. O stracie i poszukiwaniu nadziei

Życie to za mało. O stracie i poszukiwaniu nadziei to zbiór reportaży cenionej dziennikarki i reportażystki -   Izy Michalewicz.  Zebrane...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy