PRZEJMUJĄCA I NIEZWYKŁA OPOWIEŚĆ O WIZJONERSKIEJ KOBIECIE, KTÓRA STWORZYŁA GLOBALNĄ IKONĘ ZABAWEK

Ta przejmująca biografia to nierozerwalna historia dwóch niezwykłych kobiet. Jedną z nich jest każdemu doskonale znana, kultowa lalka Barbie. Drugą... jej kreatywna i zdeterminowana pomysłodawczyni kryjąca się za imieniem Ruth.

Barbie to ikona zabawek. Tą lalką bawiła się niemal każda dziewczynka. Niewielka, acz szalenie zmysłowa Barbie powstała w 1959 roku. Stała się międzynarodowym skarbem - w samej Ameryce bawiło się nią 90 % dziewczynek, a wierne fanki zjednała sobie w 150 krajach. Cóż to za wszechstronna persona! Startowała w igrzyskach olimpijskich, trudziła się zawodem pilotki sił powietrznych, pracowała jako właścicielka butiku, startowała w wyborach na prezydenta i niewątpliwie wywołała kulturowy przełom!

Ruth Handler to pomysłodawczyni najsławniejszej lalki świata. Była dziesiątym dzieckiem rodziców polskiego pochodzenia, szalenie ambitną i kreatywną businesswomanStworzyła markę, któa zmieniła dzieciństwa niemal całego świata. Kiedy doświadczył ją rak piersi, pokonała go z zawziętością i determinacją. Dzięki dorobkowi życiowemu i zawodowemu, Ruth zyskała miano pionierki, humanitarnej osoby i mistrzyni przedsiębiorczości.

Bazując na oryginalnych badaniach, obszernych wywiadach i wcześniej niedostępnych materiałach, Barbie i Ruth opowiada fascynującą historię o tym, jak dwie kobiety na zawsze zmieniły amerykański światu biznesu i kultury.

FENOMENALNY MEMOIRE PRZEDSTAWIAJĄCY LOSY KOBIETY, KTÓREJ WDZIĘCZNE SĄ CAŁE POKOLENIA DZIEWCZYNEK

_____

Barbie i jej twórczyni, zamaszyście zaznaczająca swoje miejsce businesswoman, która stworzyła największe przedsiębiorstwo zabawek, mają coś do powiedzenia. - "Time Magazine"

Informacje dodatkowe o Barbie i Ruth. Historia najsłynniejszej lalki na świecie oraz kobiety, która ją stworzyła:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2017-03-24
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Barbie and Ruth: The Story of the World
Tłumaczenie: Alicja Laskowska
Ilustracje:-

Kup książkę Barbie i Ruth. Historia najsłynniejszej lalki na świecie oraz kobiety, która ją stworzyła

Barbie i Ruth. Historia najsłynniejszej lalki na świecie oraz kobiety, która ją stworzyła - opinie o książce

Avatar użytkownika - goszaczyta
goszaczyta
Przeczytane:2023-12-17,

Historia najsłynniejszej lalki na świecie oraz kobiety, która ją stworzyła.

🎀  „𝔹𝕒𝕣𝕓𝕚𝕖 𝕚 ℝ𝕦𝕥𝕙” ℝ𝕠𝕓𝕚𝕟 𝔾𝕖𝕣𝕓𝕖𝕣 🎀

Ta niezwykła biografia to nierozerwalna historia dwóch kobiet. Jedną z nich jest każdemu doskonale znana, kultowa lalka Barbie. Drugą jej kreatywna i zdeterminowana pomysłodawczyni kryjąca się pod imieniem Ruth.

▪𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪

Barbie i Ruth to fenomenalna biografia przedstawiająca historię Ruth Handler, która powołała do życia Mattel - największą firmę zabawkarską świata oraz stworzyła kultową lalkę Barbie, na zawsze odmieniając życie dziewczynek na całym świecie. Zanim jednak Ruth zasłynęła lalką Barbie, musiała zmierzyć się z bezwzględnym światem biznesu, który przez wiele lat odrzucał największe dzieło jej życia. Dzięki determinacji, przedsiębiorczości i ambitnej postawie Ruth przebiła się do wielkiego świata biznesu i stworzyła jedną z największych korporacji na świecie, a Barbie stała się międzynarodowym fenomenem i najlepiej sprzedającą się lalką w historii.

"Już dawno temu przekonałam się, że jeśli coś zaczyna się walić, trzeba uciekać ile sił, nie stać w miejscu, bo w większości przypadków, jeśli coś idzie nie tak, to lepiej nie będzie. "

Ruth Handler - to córka  polskich imigrantów, która została oddana na wychowanie starszej siostrze. Była najmłodsza z dziesięciorga rodzeństwa. Poznajemy jej losy już od początku narodzin. Ambitna kobieta, od dziecka dążyła do sukcesu. Razem ze swoim mężem budowała wielki świat biznesu. Początkowo w jej projekt lalki wierzyła tylko ona sama. Z ubiegiem czasu okazało się, że właśnie takiej lalki potrzebuje ówczesny rynek. A i we współczesnym świecie nie zmalała chęć kupowania tejże lalki Barbie. W ciągu kilku lat dobrze prosperująca firma Ruth upada, ale ona nie poddaje się tylko szuka dla siebie innego zajęcia.. Poznajemy także spory aspekt z prywatnego życia Ruth. Matka dwójki dzieci, córka, siostra, autorka przeplata perypetie życiowe twórczyni fenomenalnej lalki Barbie.

Barbie i Ruth to zdecydowanie świetna pozycja. Po raz pierwszy czytałam czyjąś biografię, na prawdę! Do tej pory w sumie nie interesowały mnie takie książki. Ale po lekturze tej zmieniam zdanie. Naprawdę przyjemnie mi się ją czytało. Zwłaszcza, że jako dziecko uwielbiałam bawić się lalkami, szczególnie tymi pięknymi lalkami Barbie z tymi cudownymi sukienkami i butami, które mogłam zmieniać do woli. Nie ukrywam, że do teraz została we mnie ta miłość do tych lalek. Dlatego super, że mogłam trochę bliżej poznać kobietę, która stworzyła moją ukochaną zabawkę.

Robin Gerber ukazuje w książce także bardzo ważne aspekty własnego biznesu. Co człowiek jest w stanie poświecić, by zdobyć wymierzony sobie cel i osiągnąć sukces. Ruth ciężką pracą i swoją determinacją osiągnęła swój sukces. Nic nie przychodzi łatwo, na wszystko musimy sobie zasłużyć i zapracować.

Podsumowując polecam Wam sięgnąć po tę książkę. Jeśli macie ochotę poznać historię Ruth, kobiety, która stworzyła lalkę, dzięki której osiągnęła ogromny sukces i spełniła swoje marzenia, a także jak podniosła się po upadku. Koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Przejmująca i niezwykła opowieść o kobiecie wizjonerce, która stworzyła globalną ikonę zabawek! to wartościowa lektura dla każdego!

Avatar użytkownika - szelma
szelma
Przeczytane:2017-04-26, Ocena: 5, Przeczytałam,
Nie znam żadnej dziewczynki, która nie chciałaby mieć lalki Barbie. Tej pięknej plastikowej blond figurki w różowym wdzianku. Ja miałam dwie, a nawet Kena. Nie doczekałam się domku dla lalek ani nawet samochodu dla niej ale i tak to była jedna z moich ulubionych zabawek. Mało kto z nas jednak wie, że za tą legendarną już lalką stoi kobieta o polskich korzeniach. Ruth Handler nie miała łatwego życia. Urodzona jako dziesiąte dziecko żydowskich imigrantów, którzy przyjechali do Stanów z Warszawy wychowywana była przez najstarszą siostrę. Od początku wiedziała, że pragnie kompletnie innego życia, niż to, które widziała na co dzień. Nie chciała zostać zdegradowana do pracy kury domowej, która musiała opiekować się dziećmi i dbać o dom. W wieku 10 lat pomagała swojej siostrze obsługując kasę fiskalną. Błyskotliwa i zdeterminowana Ruth nie dała się zdominować i wspólnie z mężem Elliotem, genialnym projektantem i grafikiem założyli swój pierwszy biznes. W czasach, w których kobietom nie wolno było prowadzić firmy czy nawet uczestniczyć w rozmowach partnerskich Ruth robiła wszystko, aby jej nie ignorowano. To ona była mózgiem i zarządzała sprzedażą czy reklamą produktów. Początki były trudne. Nie zawsze mieli odpowiednie fundusze na produkcję. Często musieli zapożyczać się u znajomych czy rodziny. W końcu małżeństwo Handlerów wybiło się na pierwsze miejsce wśród producentów zabawek, a Ruth zdobyła sławę projektując legendarną już lalkę Barbie i Kena, nazwane imionami jej dzieci. “Skoro różniła się od innych kobiet, to mogła być kimkolwiek zechciała, a to, czego najbardziej pragnęła, to coraz intensywniejszy dreszczyk emocji, którego doznawała, napędzając wzrost i rozwój Mattel.” Prywatnie Ruth była zapracowaną kobietą. Ciągle w rozjazdach, nie miała czasu na spędzanie chociaż krótkich chwil z dwójką swoich dzieci. To jednak one, a szczególnie mała Barbara zainspirowała ją do stworzenia najważniejszego projektu w jej życiu. Nienawidziła siedzieć w domu i nic nie robić. Z jednej strony widzimy piekielnie inteligentną kobietę, przedsiębiorczą, która nie szczędzi pieniędzy na fundacje charytatywne. Z drugiej strony, myślę, że nie zaprzyjaźniłabym się z Ruth. Nie dlatego, że mogę nie lubić kobiet o silnym charakterze. Po lekturze nasza bohaterka jawi mi się raczej jako przemądrzała, pewna siebie kobieta, która nie potrafi przyznać się do błędu. To dobrze. Świadczy to tylko o tym, że autorka biografii Ruth świetnie przygotowała i przedstawiła nam jej historię. Nie pomijając żadnych szczegółów i pokazując ją ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami. Ruth okazała się niezwykle silną kobietą, która mimo utraty firmy w którą włożyła całe swoje życie oraz ciężkiej choroby nie poddała się. Walczyła o siebie, walczyła o kobiety, które tak jak ona musiały poddać się mastektomii. Wspierała je, zaprojektowała dla nich specjalne biustonosze, aby nie czuły się gorsze i to w okresie, gdy nadal walczyła w sądzie o swoje uniewinnienie. “Zawsze miała idealną fryzurę, a na spotkania biznesowe malowała usta krwistoczerwoną szminką. Ze swoim promiennym uśmiechem, odważnym spojrzeniem i mocnym uściskiem dłoni reprezentowała Mattel tak, jakby było koncernem zatrudniającym tysiące pracowników.” Oprócz faktów z życia Ruth poznajemy trudne początki powstania największej firmy zabawkowej Mattel. Nie znano wtedy jeszcze materiałów, które są u nas teraz powszechnie dostępne jak polichlorek winylu czy plexi. Część produkcji została przeniesiona do Chin ze względu na brak odpowiednich maszyn. Podróże biznesowe były długie i uciążliwe. Wraz z rozwojem firmy potrzebowali coraz więcej miejsca na produkcję. Pomysłowość Elliota, zdolności biznesowe Ruth i teraz uchroniły ich przed klęską. “Barbie i Ruth” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników tej niezapomnianej lalki, to również niesamowita historia życia kobiety, która robiła to, co kochała i walczyła o swoją pozycję w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Jej sukces udowodnił kobietom, że one też mogą coś zdziałać na tym świecie, jeśli tylko mają marzenie, warto zrobić wszystko i skutecznie dążyć do jego realizacji.
Avatar użytkownika - skyfallgirl
skyfallgirl
Przeczytane:2017-04-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
O tej lalce słyszał cały świat. Miliony dzieci bawią się nią od małego, tworzą im domy, przebierają, wymyślają historie. Ale ktoś musiał ją stworzyć, ktoś musiał powołać do życia najsławniejszą lalkę – Barbie. Biorąc do ręki książkę Barbie i Ruth, myślałam, że zetknę się z nudną biografią. Myliłam się, bo od samego początku owa biografia jest pisana niczym opowiadanie, które wciąga. Chciałam wiedzieć co z losami Ruth, przekręcając kartka za kartką. Dowiedziałam się wiele zaskakujących faktów. Nie miałam pojęcia, że Ruth to Polka, a jej rodzice byli emigrantami z Polski. Historia jej rodziny jest troszkę zawiła, ale nie chciałabym za wiele zdradzać, bo wolałabym, abyście sami sięgnęli po tę biografię. Stykamy się z losami bardzo silnej kobiety, która nie potrafiła odpuszczać. Praca – to było jej hobby od dzieciństwa. Osiągała cele, idąc w zaparte. Wiele razy rzucano jej kłody pod nogi, ale radziła sobie z tym, mając u boku męża, którego kochała od kiedy była nastolatką. Elliot był jej największym wsparciem. Zostałam obłędnie zainspirowana ich miłością – wieczną, aż do śmierci. Ruth zyskała miano pionierki, humanitarnej osoby i mistrzyni przedsiębiorczości. Imię lalki pochodzi od imienia Barbara. Dlaczego akurat tak? Otóż Ruth traktowała swoje dzieło, jako dziecko. Kochała je i pragnęła, aby kochali je inni. Przede wszystkim dzieci. Potomkowie Ruth to – Barbara i Ken. Właśnie dlatego sławne lalki – Barbie i Ken – noszą po nich imiona. Podobno dzieciom Ruth nie bardzo to odpowiadało... Nie chciałabym teraz za dużo mówić, ale jestem pod wrażeniem tej biografii. Bardzo mi się podobała i wciągnęła na wiele godzin. Zaryzykujecie i zapoznacie się z tą historią? Zachęcam!
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-04-22, Mam,
Ta książka jest biografią Ruth Handler autorstwa Robin Gerber. Lalkę Barbie zna każdy, ale mało kto wie, kto był jej twórcą. Ta lalka jest tak kultowa do dziś, że niektórzy poddają się operacjom plastycznym, aby się do niej upodobnić. Lalka Barbie ma już prawie 60 lat - pojawiła się na świecie 9 marca 1959 roku. Śmiało mogę powiedzieć, że jest jedną z najważniejszych ikon popkultury. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Książka jest przede wszystkim o twórczyni lalki - Ruth Handler. To, że Barbie na zawsze zmieniła życie dziewczynek jest znanym faktem, poznajmy jeszcze historię samej jej autorki. Niczym Ruth zasłynęła lalką, musiała zmierzyć się ze światem biznesu, który rządzi się swoimi prawami i przez lata odrzucał dzieło jej życia. Ruth Handler ma polskie korzenie. od najmłodszych lat chciała odnieść sukces, była bardzo ambitna i zawzięta. Była także najmłodsza z rodzeństwa, a miała go dziesięcioro. W czasach, w których przyszło jej żyć, kobiety były zdominowane przez mężczyzn. Uważano, że kobieta nie nadaje się do prowadzenia własnego biznesu, więc jej pomysł na bycie bizneswoman wyśmiewano. Poza aspektem biznesowym autorka ukazuje prywatną, rodzinną część życia Ruth. Miała skomplikowane relacje między rodzicami, jej siostrą i jej mężem. Dzięki własnemu uporowi stworzyła największą na świecie firmę Mattela, która produkuje zabawki. W książce przeczytamy o dzieciństwie Ruth (w zasadzie od momentu jej poczęcia!), o pomyśle biznesowym, relacjach w rodzinie - wszystko bez koloryzacji. Autorka książki bardzo dobrze przedstawiła życie naszej bohaterki. Jest to jedna z nielicznych kobiet, która zbudowała swoją potęgę praktycznie od zera. Jeżeli chcecie się przekonać, ile kosztuje taki sukces, to musicie przeczytać tę książkę.
Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2017-04-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Lalka Barbie stała się ikoną kultury masowej oraz jedną z najlepiej sprzedających się zabawek. Prawie każda mała dziewczynka posiada w domu jedną z tych lalek oraz spędza wiele godzin na zabawie z nią. Jaka historia kryje się jednak za powstaniem Barbie? Co sprawiło, że ta zabawka cieszy się aż tak dużą popularnością? Ruth Handler była dziesiątym dzieckiem polskich imigrantów, którzy przeprowadzili się do USA z nadzieją na to, że ich los w końcu się polepszy. Dziewczynę wychowywała jej najstarsza siostra i to właśnie ona zaszczepiła w Ruth zamiłowanie do przedsiębiorczości oraz pokazała, jak ważne jest spełniania własnych marzeń. Wraz z upływem lat kobieta stawała się coraz bardziej zaradna oraz zmotywowana do osiągnięcia sukcesu, mimo iż panowało ogólne przeświadczenie, że kobiety nie nadają się do prowadzenia biznesu. Pewnego dnia na drodze Ruth pojawił się Elliot Handler - wybitny grafik oraz niezwykle pomysłowy wynalazca, z którym kobietę bardzo szybko połączyło głębokie uczucie. Wkrótce oboje zakładają firmę Mattel, która bardzo szybko staje się jednym z najbardziej przychodowych przedsiębiorstw produkujących zabawki. ,,Tak zwane impulsywne decyzje bardzo często okazują się tymi, które odmieniają nasze życie." Ruth obserwując swoją córkę Barbarę bawiącą się papierowymi lalkami zauważyła, że ta bardzo często nadaje im dorosłe role oraz podczas zabawy wyobraża sobie siebie w przyszłości. W tamtych czasach większość zabawek dla dzieci przedstawiało niemowlęta, co skłoniło Ruth do zaprojektowania nowej, zmieniającej na zawsze historię zabawki. Barbie miała mieć figurę dorosłej kobiety oraz stanowić wzór dla innych małych dziewczynek. Zanim kobieta mogła jednak wcielić swój projekt w życie musiała stawić czoła wielu przeszkodom oraz płynącej z każdej strony krytyce. Dzięki swojej ogromnej determinacji oraz wsparciu bliskich Ruth udało się w końcu spełnić swoje marzenie oraz stworzyć jedną z największych ikon zabawek. Jej sukces miał jednak swoją cenę, którą kobieta musiała zapłacić... ,,Już dawno temu przekonałam się, że jeśli coś zaczyna się walić, trzeba uciekać ile sił, nie stać w miejscu, bo w większości przypadków, jeśli coś idzie nie tak, to lepiej nie będzie." Ta niezwykła biografia pokazuje zarówno wzloty jak i upadki twórczyni lalki Barbie. Ruth całkowicie poświęciła się swojej firmie, spychając tym samym swoją rodzinę oraz bliskich na dalszy plan. Panujące przeświadczenie, że kobieta nie nadaje się do prowadzenia biznesu nie przeszkodziło kobiecie w osiągnięciu ogromnego sukcesu oraz stworzenia jednej z największych ikon zabawek. Jej życie nie było jednak usłane różami i Ruth bardzo często musiała zmagać się z wieloma przeciwnościami losu. Kobieta przez dużą część swojego życia walczyła z rakiem piersi, którego udało jej się jednak pokonać dzięki ogromnej zawziętości oraz determinacji. To doświadczenie na zawsze ją jednak odmieniło oraz stało się inspiracją do tworzenia kolejnych projektów, które na zawsze odmieniły życie kobiet zmagających się z tą chorobą. ,,Kontrolowała swój los, walczyła o niego, grała z przeznaczeniem w różne gry, ale zawsze wychodziła z tego zwycięsko - aż do tej chwili." Twórczyni Barbie tak jak każdy człowiek miała swoje wady i podczas swojego życia popełniła wiele błędów, które niejednokrotnie spędzały jej potem sen z powiek. Możliwość poznania historii tej niezwykłej kobiety było dla mnie bardzo inspirującym oraz zdecydowanie wartym zapamiętania doświadczeniem, o którym na pewno tak szybko nie zapomnę. Ruth Handler już na zawsze odmieniła przemysł zabawkowy, a jej sukces otworzył drogę wielu innym kobietom, które tak jak ona marzyły o własnej karierze. Przedstawiona historia pokazuje jak ważne jest podążanie za własnymi marzeniami oraz jak wielu wyrzeczeń wymaga osiągnięcie sukcesu oraz sławy. Jeśli jesteście ciekawy tajemnicy sukcesu, jaki osiągnęła lalka Barbie, to ta książka jest idealna dla Was!
Avatar użytkownika - paulinaczyta
paulinaczyta
Przeczytane:2017-04-07, Ocena: 5, Przeczytałem,
Ruth Handler - osoba, która stworzyła najsłynniejszą lakę na świecie, lalkę Barbie. Chyba każda z nas w dzieciństwie albo bawiła się taką lalką, albo o niej marzyła. Moim największym marzeniem był domek dla lalek, którego nigdy nie miałam. Ale za to Ken, koń i kareta wynagradzali mi te barki.. :) Ruth jest córką polskich imigrantów, więc można powiedzieć, że lalka ta, to prawie polski wynalazek.. :) Lalka Barbie zmieniła świat zabawek. Wyznaczyła pewne kanony i szlaki, którymi podążyła cała reszta producentów zabawek dla dzieci. Historia zarówno Barbie jak i Ruth jest bardzo ciekawa. To gotowy materiał na film, swoją drogą mam nadzieję, że kiedyś taki powstanie. Ruth Handler ma polskie korzenie i od dziecka była bardzo ambitna. Bardzo chciała odnieść sukces i robiła wszystko, aby dopiąć swego. Koniec końców jej się udało, a historia ta służy jako idealny przykład motywacyjny do działania. Ruth miała dziesięcioro (!) rodzeństwa i była najmłodsza. Opiekowała się nią starsza siostra. Handler żyła w czasach, gdzie mężczyźni zdominowali kobiety. Panowało przeświadczenie, że kobieta nie nadaje się do prowadzenia własnego biznesu, ba, jej pomysł o byciu bizneswoman wyśmiewano. Mimo iż to ona była założycielką swojej firmy, długo musiała pracować na swoją pozycję i szacunek. Wszyscy mężczyźni i osoby chcące z nią współpracować, chętniej kontaktowali się z jej mężem. Ruth od zawsze była przedsiębiorcza, ambitna i doskonale wiedziała czego chce od życia. Jej droga na szczyt była pełna wzlotów i upadków, ale to jak chyba u każdego.. nigdy nie jest łatwo i prosto. Kiedy w ogóle pojawił się pomysł stworzenia lalki, tylko Ruth wierzyła w swój sukces. Nikt nie dawał jej cienia szansy na powodzenie. Jednak okazało się, że rynek bardzo potrzebował takiej zabawki, co pozostało niezmienne do dzisiejszego dnia, bo lalka Barbie jest najlepiej sprzedającą się zabawką na świecie. Prócz historii stricte biznesowej, Robin Gerber opisuje także życie prywatne Ruth, oraz całej rodziny Handlerów, bez koloryzowania. Pokazane są ich wady i zalety. Sama prawda, która momentami jest także pełna dramatów. Wiecie, że imiona Barbie i Ken nie są przypadkowe? Ruth nazwała swoje lalki na cześć swoich dzieci. Chciała w ten sposób wynagrodzić im swoją nieobecność podczas ich dorastania. Można powiedzieć, że Ruth miała dwa przełomowe momenty w swoim życiu. Pierwszy, gdy zdiagnozowano u niej raka piersi, oraz drugi, w którym jej firma ogłosiła bankructwo. Mimo to, nie poddała się, walczyła dalej. I za to właśnie ją podziwiam. Wielu z nas załamałoby się i straciło chęci do życia, jednak nie ona. Ruth była twarda, a każda porażka jeszcze bardziej motywowała ją do działania. Zapragnęła pomagać innym, równie chorym kobietom. Warto też dodać, że Handler była bardzo uzdolnioną kobietą w wielu dziedzinach, a pomysł gonił pomysł. Autorowi udało się bardzo dobrze przedstawić jej osobę. Podsumowując, książka podzielona jest na dwie części. Część biznesową i część prywatną. Obie części łączą się w przyjemną dla czytelnika całość. Jeśli macie chęć poczytać o kobiecie, która zbudowała swoją potęgę od zera to serdecznie polecam Wam tę książkę. Jej historia nie jest przesłodzona ani cukierkowa. Z jej metody prób i błędów można się wiele nauczyć. Jak myślicie, ile kosztuje taki sukces? Ile wyrzeczeń? Serdecznie polecam! :)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-04-05,
Czy niepozorna lalka może zmienić świat? Oczywiście! Zwyczajna zabawka, która okazała się być tworem wyjątkowym, momentami kontrowersyjnym. Zmieniająca rzeczywistość od kilkudziesięciu lat, rozweselająca kolejne pokolenia dzieci. Kto stoi za tak niesamowitym sukcesem? Ruth Handler, kobieta z życiem świetnie nadającym się na filmowy scenariusz. Pochodząca z rodziny o polskich korzeniach, z liczną gromadę rodzeństwa. Zdeterminowana, ambitna, radząca sobie z dyskryminacją. Jako kobieta była wyśmiewana, gdy pragnęła stworzyć własną firmę. Musiała nosić wysoko czoło, wśród samych mężczyzn, chętniej kontaktujących się z jej mężem. To właśnie Handler zrewolucjonizowała popkulturę, tworząc najsłynniejszą lalkę. Zawzięcie przepychała się łokciami w drodze po sukces, równie mocno walczyła z rakiem piersi. Jakie tajemnice kryła Ruth? Jak określić osobę, która zmieniła dzieciństwo mnóstwa ludzi? I nadal to robi, choć zmarła ponad dekadę temu. Gdy byłam małą dziewczynką, to wprost uwielbiałam Barbie. Kolekcjonowałam dosłownie pełno rzeczy z nią związanych: karty do gry, książki, magazyn (chyba ciągle jest wydawany), zapisałam się do klubu zrzeszającego fanki. Pozostał mi wielki sentyment, dlatego z przyjemnością przeczytałam biografię Ruth Handler. Miałam szczątkowe informacje na jej temat. Kojarzyłam sympatyczną kobietę ze zdjęcia, które ujrzałam (prawie dosłownie) przez wiekami. Pomysłodawczyni ze swoim wynalazkiem. Czarno-białe, a największą uwagę skupiłam na uśmiechu Ruth. To moja pierwsza z nią styczność. Niestety, na tym jakiekolwiek pojęcie się kończyło. Teraz, po długim czasie, uzyskałam szansę bliższego poznania, z czego postanowiłam skorzystać. Całe szczęście! Otrzymałam naprawdę interesującą wiedzę, w jakiś sposób zespoiła ona me dzieciństwo i dorosłość. Będąc maluchem uważałam, że Barbie jest niczym żywy człowiek i musi mieć rodzica. Oto jej „matka”. Nie spodziewałam się, że Ruth posiadała tak intrygujący życiorys. Zdziwiłam się, gdy odkryłam, że za firmą stał także mąż Ruth, Elliott. Książka Gerber opowiada o całej rodzinie Handlerów, również ich bliskiemu otoczeniu, jednak uwaga skupia się przede wszystkim na tytułowej bohaterce. I nie mam tu na myśli Barbie, oczywiście. Autorka snuje historię bez pomijania jakichkolwiek kwestii. Towarzyszymy Ruth praktycznie od dnia narodzin, aż do jej śmierci. Na kilkuset stronach zmieszczono całą biografię, nie przeskakujemy nad plamami. Widzimy prawdziwych Handlerów, z ich wadami i zaletami. Nie są już dla mnie idealnymi postaciami promującymi idealną lalkę. Te życia nie były różowe i cukierkowe, zawierały sporo dramatycznych momentów. Robin Gerber w świetnym stylu prowadzi swą opowieść. Unika stygmatyzowania i oceniania, pozostawiając wybór czytelnikowi. Osobiście nie nudziłam się nawet przez chwilę, z przejęciem obserwując rozwój firmy. Można uznać, że całość podzielono na dwa segmenty: grunt zawodowy i prywatny. Oba są nierozerwalne, równocześnie inaczej prowadzone. Ruth nieprzypadkowo nazwała swe lalki Barbie i Kenem. To imiona jej córki i syna. Ukłon w ich stronę, jakby przeprosiny za to, że nie spędzała z nimi dostatecznie wiele czasu. Z publikacji wyłania się obraz osoby uczuciowej, ale konsekwentnej. Handler przeszła przez dwie ważne walki. Jedna — dotyczyła upadku jej firmy, gdy musiała zaczynać pracę od nowa, szukać sobie zajęcia. Druga — to rak piersi. Poddała się mastektomii, a to przerażające doświadczenie zmobilizowało ją do kolejnych kroków. Zaczęła pomagać innym kobietom, które przechodziły przez piekło tej choroby. Ruth należała do grona ludzi wszechstronnych, posiadała wiele talentów, a Gerber idealnie to przedstawiła. Nie zapominając o ciemniejszych obliczach charakteru, w końcu każdy je ma. Mimo tego uważam, że twórczyni Barbie była intrygująca i żałuję, iż już nie będę miała okazji jej poznać. W pewnych kwestiach mnie inspiruje, zwłaszcza przyglądając się tym bitwom, na różnych polach. Polecam tę książkę wszystkim osobom chcącym zobaczyć w lalce coś więcej. Swoisty symbol i ogrom pracy, który za nią stał. Ruth Handler udowodniła, że trzeba dążyć do spełnienia marzeń, bez względu na tyle przeciwności. I powinno się być nastawionym na możliwość porażki i moc podnoszenia z kolan. Znakomita biografia, wyjaśniająca tajemnicę sukcesu. Inspirująca, warto się nią podzielić z przyjaciółką lub siostrą.
Avatar użytkownika - WybebeszamyBooks
WybebeszamyBooks
Przeczytane:2017-03-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
LALKA POKOLEŃ Barbie istnieje w świadomości społeczeństwa od lat. Stała się przez ten czas nie tylko popularną zabawką i tematem dyskusji, ale przede wszystkim synonimem kobiecego sukcesu. Dla przeciętnego czytelnika, który nigdy wcześniej nie interesował się historią Barbie, książka Robin Gerber będzie interesującą pozycją. Wbrew tytułowi nie skupia się wyłącznie na fenomenie lalki, ale przybliża historię jej kreatorki - dzieciństwo, dorastanie, jedyną prawdziwą miłość i drogę na szczyt zabawkarskiego biznesu. Okazuje się, że za smukła talią i pustymi, mocno wymalowanymi oczami Barbie kryje się kobieta, dla której nie istniało słowo "przegrana". Jeżeli ktoś mówił, że czegoś nie da się zrobić, wszyscy mogli zagwarantować, że Ruth spróbuje osiągnąć nieosiągalne. Taka już była i taką ją poznajemy - bezwzględną, ostrą, całkowicie oddaną pracy. Nie sądzę, żebym demonizowała, jeśli napiszę, że Ruth była jedną z tych osób, które "po trupach zmierzają do celu". Miała plan, wizję, w którą wierzyła, i nic nie mogło jej zatrzymać. COME ON, BARBIE Paradoksalnie róż nie jest największym atutem tej książki. Jest nim styl autorki, która prowadzi lekką narrację, pełną anegdot, swobodnych wtrąceń i ciepła. Odniosłam wrażenie, jakbym rozmawiała z przyjaciółką Ruth. Jednocześnie nie była to konwersacja pusta i nieobiektywna. Gerber stara się nie oceniać, ale przytacza twarde fakty, wypowiedzi i sprawozdania osób postronnych, które sprawiają, że czytelnik nie tylko nabywa ogłady w świecie krwiożerczego biznesu, ale przede wszystkim wyrabia sobie opinię o głównej bohaterce książki. LET'S GO PARTY Nie spodziewałam się, że "Barbie i Ruth" wywrze na mnie tak bardzo pozytywne wrażenie. Biografie zazwyczaj naznaczone są opiniami autora i mimowolnie oddziałuje to na czytelnika. W tym przypadku autorka opisała przeszłość starając się trzymać z dala od jakiejkolwiek perswazji. Utrzymała lekki gawędziarski ton, ale nie zapomniała o temacie. Krok po kroku przedstawiała rozwój Mattel, mechanizmy rządzące zabawkarskim światem, by w końcu skupić się na Ruth i jej najbliższym otoczeniu. "Jeżeli istnieje coś takiego, jak gen odpowiedzialny za przedsiębiorczość, Ruth z pewnością miała go w swoim DNA." Oddała w słowach bizneswoman, matkę, żonę i córkę - stworzyła żywy, kolorowy obraz, któremu mogliśmy przyjrzeć się z bliska. Zadbała o szczegóły i trzymała się z dala od różowego lukru. YOU'RE MY DOLL Po lekturze "Barbie i Ruth" słynna lalka przestała być dla mnie tylko zabawką. Stała się symbolem, który będę pielęgnować. Byłam kiedyś jedną z wielu zakochanych w Barbie dziewczynek. W niej odnajdywałam siebie z przyszłości i choć wyglądam teraz zupełnie inaczej i daleko mi do niezdrowego ideału, Barbie pozostanie ze mną już na zawsze. Zyskała nowe znaczenie w świadomości dorosłej kobiety.
Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-11-30, Ocena: 5, Przeczytałem,

Znasz genezę powstania lalki Barbie? Wiedziałeś/-aś, że jej twórczynią była wychowana na imigracji żydówka polskiego pochodzenia?

Chyba każda dziewczyna marzy o lalce Barbie i tak jest już od wielu, wielu lat. Jednak tak naprawdę mało kto wie jak powstała Barbie i kim była kobieta, która doprowadziła do tego, że teraz miliony dziewczynek mogą się bawić tą sławną lalką.

,,Barbie i Ruth" to niezwykle fascynująca i wciągająca historia kobiety, która na zawsze zmieniła amerykański świat biznesu oraz kultury.

Ruth to postać nie tylko interesująca, ale przede wszystkim inspirująca. W czasach, gdy kobiety uważano za kury domowe, które powinny zajmować się domem oraz rodzić dzieci ona miała zupełnie inne plany i marzenia. Ruth miała ambicje i nie bała się ich spełniać, a także głośno o nich mówić. Strona za stroną czytamy o tym jak rozwijała się marka Mattel. Nagle jasne zaczyna się stawać skąd wzięły się imiona dla Barbie oraz Kena, a także skąd pomysł na samą nazwę marki. Widzimy jak niezłomna Ruth odnosi coraz to nowsze sukcesy, za którymi także stoi wspierający kobietę mąż Eliot Handler, który w Mattel był wynalazcą.

Jednak jak się okazuje rozwój firmy to jedynie efekt uboczny tego co tak naprawdę robiła Ruth. Kobieta przede wszystkim chciała pomóc innym i znaleźć rozwiązanie na każdy pojawiający się problem. Wykazywała się ogromną wolą walki co udowodniła pokonując raka piersi, a później po przebytej mastektomii Ruth zaczęła produkować protezy piersi, za co była zagradzana wieloma nagrodami. To dzięki swoim wartością i działaniom zyskała miano pionierki i mistrzyni przedsiębiorczości ceniącej wartości humanitarne.

,,Barbie i Ruth" to opis ciężkiej drogi i przeszkód, które trzeba było pokonać w drodze na sam szczyt kariery. To także historia uświadamiająca czytelnikowi, że nie wszystko jest takie jak mogłoby nam się wydawać na pierwszy rzut oka. To prawdziwa historia, która każdemu powinna dać kopa i ukazująca czym jest feminizm. POLECAM!

Avatar użytkownika - Violetkove
Violetkove
Przeczytane:2018-09-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Liczyłam na skoncentrowanie tematyki wokół Barbie i jej kreatorki, ale tak właściwie najbardziej pasowałby do tej książki tytuł "Historia Mattel". To właśnie na firmie produkującej najsłynniejsze lalki koncentruje się autorka. Barbie właściwie poświęca niewiele miejsca w tej powieści, ale dowiedzieć się można, że właściwie jest ona plagiatm - Ruth stworzyła ją na wzór lalki przywiezionej z Niemiec. Sama Ruth była żydówką polskiego pochodzenia! Jej cała rodzina pochodziła z Warszawy, a ona jako ostatnie dziecko swoich rodziców przyszła na świat już w USA. I kolejna ciekawostka - Barbie i Ken noszą imiona po dzieciach Ruth (z czego Ken był mocno niezadowolony).