Basil

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2019-01-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7779-414-2
Liczba stron: 320
Tytuł oryginału: Basil
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Wadas Joanna

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Basil, potomek arystokratycznego rodu i aspirujący pisarz, zakochuje się w dziewczynie – smagłej, ciemnookiej piękności – przypadkowo spotkanej w omnibusie. Nie mogąc liczyć na aprobatę ojca dla małżeństwa z córką kupca, poślubia dziewczynę w tajemnicy. Jednocześnie akceptuje pewien dziwaczny warunek postawiony przez teścia. Basil ryzykuje wszystko dla miłości, nie podejrzewając zdrady. Gdy nadchodzi krytyczny moment młodzieniec pozbawiony wsparcia bliskich, jednocześnie zagrożony zemstą odwiecznego wroga jego rodziny, zdaje się być zdany wyłącznie na siebie.

Tagi: rumunia Małżeństwo

Kup książkę Basil

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Basil

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2019-02-23, Ocena: 5, Przeczytałam,

Basil-aspirujący do miana pisarza młody potomek starego arystokratycznego rodu zakochuje się w przypadkowo spotkanej dziewczynie o imieniu Margaret, która jest córką kupca. W tajemnicy przed rodziną Basil żeni się z dziewczyną i akceptuje dziwaczny warunek teścia. Czas szybko mija i pewnego dnia młody mężczyzna musi zmierzyć się ze zdradą i zagrożeniem ze strony odwiecznego wroga rodziny, który gotów jest czekać zarówno dnie, jak i lata na okazję, aby uderzyć. W trudnym czasie Basil może liczyć tylko na siebie...


Główny bohater Basil po ukończeniu college'u ma przed sobą karierę w adwokaturze, ale woli oddać się pracy pisarza, bo wie, że majątek ojca zapewni mu należny dochód przekraczający potrzeby. Sytuacja zmienia się kiedy w omnibusie spotyka smagłą piękność i zakochuje się w niej. Zdaje sobie sprawę, że różnica pozycji społecznych między nim, a Margaret Sherwin będzie w oczach jego ojca przeszkodą nie do pokonania, gdyż uprzedzenie społeczne w jego domu było prawie religią od kiedy się urodził i wieki wcześniej. Ojciec Basila pragnie, by jego synowie byli szlachetnymi i honorowymi mężczyznami, godnymi arystokratami. Najwięcej zawodu przynosi mu pierworodny Ralph i z jego powodu staje się on jeszcze bardziej drażliwy i milczący, bardziej skłonny do urazy, niż to ma w zwyczaju. Ta zmiana w usposobieniu wpływa zgubnie na drugiego syna Basila, którego codzienne zajęcia i rozrywki bezpowrotnie przemienia przypadkowe spotkanie z córką kupca. Basil próbuje stłumić budzące się uczucie do Margaret, wyśmiać je jako bezsensowne i niedorzeczne, ale im bardziej z tym walczy, tym namiętność targająca serce i dręcząca umysł jest natrętniejsza i popycha go do ryzykownych działań. Basil jest porządnym i uczciwym młodzieńcem, ani razu nie przychodzi mu do głowy myśl, że mógłby się z Margaret spotykać, ale nie żenić. Po co, mając pieniądze, pozycję, możliwości, uparcie łączyć miłość i małżeństwo w jedną ideę i stwarzać dylemat oraz niebezpieczeństwo tam, gdzie żadne z nich nie musi istnieć? Bez względu na to jakie upodlenia go czekały nie zaświtał mu choć cień złych myśli. Uważał, że miłość do dziewczyny jest warta poświęcenia.


Autor bardzo obrazowo przedstawia stosunki panujące w dziewiętnastowiecznych angielskich rodzinach arystokratycznych. Ojciec Basila spełnia swoje obowiązki względem rodziny honorowo, subtelnie i uprzejmie. Na swój sposób kocha całą rodzinę. Dzieci mają wszelkie godziwe swobody, spełniane są wszystkie zachcianki. Ojciec nie okazuje im podejrzliwości ani nadmiernej surowości. Jedynym przestępstwem, którego nie może wybaczyć ani zapomnieć to zhańbienie-czy to słowem czy czynem rodziny. Dzieci wychowuje w duchu religii, honoru i pracowitości, a resztę pozostawia ich zmysłowi moralnemu. Opanowanie z jakim okazuje niezadowolenie z dzieci ma w sobie coś strasznego, coś, czego nigdy jego trójka dzieci nie zapomniała i wciąż bała się jako najgorszego nieszczęścia. Ojciec nie okazuje irytacji, ale zmienia swoje zachowanie. Traktuje dzieci z chłodną, lekceważącą uprzejmością, która dotyka je do żywego. Całe jego zachowanie zdawało się mówić: okazaliście się niezdatni do przebywania ze swoim ojcem i teraz on sprawi, że odczujecie tę niezdolność równie mocno jak on sam. W takim domowym czyśćcu dzieci tkwią całymi dnami, a nawet tygodniami. Nie ma dla nich większego upokorzenia.

,,Basil" to bardzo ciekawa historia, która może posłużyć jako przestroga. Z pozoru niewinna pomyłka w miarę rozwoju wydarzeń staje się grzeszna, a jej skutki okazują się zgubne. Miłość i namiętność, strach przed ojcem i różne relacje rodzinne, atmosfera dziewiętnastowiecznego angielskiego dworu, londyńskie rozrywki, zagrożenie, opisy współgrające z nastrojem bohatera i stanem jego serca, to wszystko można odnaleźć w tej wciągającej klasycznej powieści. Polecam:)

Link do opinii

http://zycieipasje.net/2019/03/06/patronat-medialny-maz-tylko-z-nazwiska-recenzja-ksiazki-basil-wilkie-collinsa/

Link do opinii

Historia opowiedziana przez tytułowego bohatera. Basil zakochuje się w przypadkowo spotkanej dziewczynie. Obawia się,że ze względu na różnice społeczne, jego ojciec nie zaakceptuje dziewczyny. Zaślepiony uczuciem, zgadza się na dość specyficzny układ. Nie zauważa zbliżającego się zagrożenia. Tajemnica, odwieczny wróg rodziny, intryga, zdrada. Obawiam się, że niektórych mogą znudzić długie opisy. Ja jednak delektowałam się każdym słowem, uwielbiam ten klasyczny język. „Takie to były dni, gdy żyłem szczęśliwy i bezrefleksyjny w jasnym świetle radości, którym opromieniała mnie miłość – pod jej wpływem moje oczy ślepły,a rozum usypiał.”

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Paola35
Paola35
Przeczytane:2020-02-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 2020,
Inne książki autora
Kobieta w bieli
Wilkie Collins0
Okładka ksiązki - Kobieta w bieli

Walter Hartright przyjeżdża do Cumberland, by nauczać dwie siostry przyrodnie, piękną Laurę i brzydką Mariannę, rysunku. Rzecz jasna, od razu zakochuje...

Pieniądze mojej pani
Wilkie Collins0
Okładka ksiązki - Pieniądze mojej pani

Kiedy z domu lady Lydiard znika banknot o wysokim nominale, podejrzenie pada na Isabel – jej przybraną córkę. Jednak ani jaśnie pani ani jej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy