Baśnie i legendy Polskie

„Baśnie i legendy polskie” to zbiór barwnych opowieści, które kiedyś przykazywano ustnie z pokolenia na pokolenie. Wszystkie pełne są wątków zarówno baśniowych, jak i historycznych. Przenoszą Czytelnika w czasy przodków, zapoznają z ówczesnym życiem oraz elementami polskiej kultury, charakterystycznymi dla opisanych regionów. Ta bogato ilustrowana publikacja może być doskonałym prezentem dla młodszych i starszych Czytelników.

Informacje dodatkowe o Baśnie i legendy Polskie:

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2021-12-15
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
Ilustracje:Aleksander Panek

Tagi: dla dzieci Baśnie legendy

Kup książkę Baśnie i legendy Polskie

Baśnie i legendy Polskie - opinie o książce

Z największą przyjemnością sięgnęłam po kolejną książkę autorstwa Pani Doroty Skwark pt. ''Baśnie i legendy Polskie''.

Bardzo polubiłam czytać książki tej autorki przeznaczone do czytania w gatunku w literaturze dziecięcej.

Mało obecnie spotyka się, aby takie książki jak zaprezentowane w odsłonie wydawniczej pani Doroty Skwark są tak lubiane przez dzieci, gdy się im je czyta, bo jest w ich odbiorze coś wyjątkowego.

Pięknie wykonane ilustracje autorstwa Pana Aleksandra Panka do tychże baśni i legend obrazuje to, że ta książka została, wydana w twardej oprawie nadaje jej barwności podczas zapoznawania się z całościowym wyglądem. Zawiera czytelną bardzo czcionkę, która ułatwia rozumienie tekstu, a ja na to zwracam szczególną uwagę, kiedy zapoznaję się z twórczością autora.

Dzięki temu, że Pani Dorota Skwark skupia, największą uwagę na treści edukacyjne to dzieci z łatwością przyswajają wiedzę o danym bohaterze i chcą go poznawać.

Od samego początku, gdy czyta się to, co jest, najważniejsze w treści odczuwa się, że dany autor lubi pisać i chętnie chce, aby wraz z nim robił to ten mały Czytelnik, który lubi zadawać pytania na temat opisywanych przez niego historii ujętych w baśniach i legendach.

Większość z tychże zamieszczonych baśni i legend nie były mi znane.

Przykładem na to są następujące baśnie i legendy: Legenda o powstaniu Wisły, Legenda o zaczarowanych gołębiach w Krakowie, Legenda o żółtej ciżemce, Legenda o Pieskowej Skale, Legenda o wianie Świętej Kingi, Legenda o szabli króla Zygmunta.

Gdy czytałam, je to zachwycały mnie i zastanawiałam się, czy nie pozostawiły one ślady po tym, co się wydarzyło podczas ich trwania. Wiele z nich wywołało u mnie wzruszenie.

Nie jestem w stanie ocenić, która z baśni i legend podobała mi się najbardziej, bo jest w nich coś magicznego. Ciekawostką największą jest to, że można z nich wyciągnąć wnioski dotyczące, co do zachowań bohaterów.

Wydawnictwu Jedność dla dzieci dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarzu książki-baśnie pt. '' Baśnie i legendy Polskie'' autorstwa Pani Doroty Skwark.

Polecam.

Niewątpliwie ważnym elementem naszej kultury są baśnie i legendy. Ciekawa jestem jak wiele z tych polskich baśni znacie? A może kojarzycie nawet opowieści, które są związane z Waszym regionem?

Ostatnio dzięki uprzejmości @wydawnictwojednosc udało mi się zapoznać z aż 26 baśniami i legendami i przyznam szczerze, że części z nich wcześniej nie znałam, chociaż oczywiście możemy przeczytać również te bardziej znane opowieści.

Chociaż tekstu jest sporo, a książka jest obszerna, to czyta się lekko. Duże litery powinny być pomocne nawet dla dzieci, które dopiero od niedawna zaczęły czytać samodzielnie.

Co da samych legend wiadomo, treść bywa różna, bo nie są to dzieła najnowsze, a jedynie zredagowane na nowo, ale przynajmniej te legendy, które znałam już wcześniej zgadzają się z tym co już wcześniej słyszałam, więc myślę, że pozostałe z nich również nie mijają się z podaniami znanymi od lat.

Jeśli macie ochotę na zwiedzenie Polski od strony baśni to z tą książką Wam się uda.

O Stefku, który został prymasem. Opowieść o Stefanie Wyszyńskim
Dorota Skwark0
Okładka ksiązki - O Stefku, który został prymasem. Opowieść o Stefanie Wyszyńskim

Ta książka przybliża nam postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dzięki jej barwnym stronom poznamy Stefka, zwykłego chłopca, który żył w trudnych...

Znak orła. Historia Polski w opowieściach dla dzieci
Dorota Skwark0
Okładka ksiązki - Znak orła. Historia Polski w opowieściach dla dzieci

Znak orła. Historia Polski w opowieściach dla dzieci to książka przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Krótkie opowieści o ważnych wydarzeniach...