Berek

SPRZEDAŻ OD 16-11-2007! Brawurowo opowiedziana historia dwojga ludzi, których pozornie nie łączy nic poza wzajemną nienawiścią. Paweł, typowy wielkomiejski gej, i Anna, przedstawicielka moherowych beretów, choć mieszkają w jednej kamienicy, tkwią w swoich własnych światach. Żadne z nich nie jest zdolne do zaakceptowania stylu życia drugiej strony. Eskalacja ich konfliktu nieuchronnie musi doprowadzić do dramatycznej konfrontacji... Dosadne opisy, bezkompromisowa satyra i niespodziewana delikatność rodem z filmu "Amelia" sprawiają, że "Berek" to lektura, od której nie sposób się oderwać.

Informacje dodatkowe o Berek:

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-60000-22-9

Kup książkę Berek

Berek - opinie o książce

Do tej pory z twórczością Marcina Szczygielskiego, miałam do czynienia poprzez jego książki dla młodego czytelnika i poprzez sztukę na podstawie tej książki "Berek, czyli upiór w moherze" wystawianej w Teatrze Kwadrat. Do obejrzenia której gorąco Was zachęcam, ponieważ to jedna z lepszych jakie miałam przyjemność oglądać. Mogę powiedzieć więc, że znałam historię przedstawioną w powieści "Berek". W pewien sposób wiedziałam, czego mogę spodziewać się po tej książce, a jednak niesamowicie mnie zaskoczyła. Sztuka jest nadzwyczajnie komiczna. Książka natomiast mimo tej samej historii, rozwija wiele wątków ukazując je z tej drugiej, mniej komicznej, a wręcz bardzo trudnej strony. "Berek' to znakomita lektura, od której nie mogłam się oderwać, mimo że mniej więcej znałam fabułę. Marcin Szczygielski ma rewelacyjny styl, lekkie pióro, nawet poruszając kontrowersyjne i niełatwe tematy. Z jednej strony autor przedstawia historię Pawła - geja, poszukującego szczęścia i miłości, samotnego, zagubionego i nękanego przez swoja sąsiadkę. Anna - typowy moher, stanowi drugi trzon powieści. Jest wredna, zadziorna, ale również samotna i nierozumiana. Oboje stanowią mieszankę wybuchową. Ich odmienność względem siebie, raczej nie ma szans na polubowne zakończenie. Ale czy na pewno? Największym atutem tej książki, są dialogi i myśli bohaterów pomieszane między sobą. Idealnie rozładowują napięcie, sukcesywnie budowane w tej powieści. Spotkałam się z opinią, że "Berek" to książka gejowska. Nie znam się na takiej literaturze. Dla mnie to książka o szeroko rozumianej tolerancji, o odmienności, samotności, braku zrozumienia i trudnych rodzinnych relacjach. To lektura dla wszystkich. Myślę, że szczególnie dla tych z mniej otwartymi umysłami i sercami. Choć oni pewnie po nią nie sięgną. To książka o tym, jak pięknie wszyscy się między sobą różnimy i że dla każdego jest miejsce w tym świecie. Myślę że Pan Szczygielski niesamowicie te różnice dostrzega i szanuje i myślę, że po prostu bardzo lubi ludzi. A na pewno swoich bohaterów. Gorąco polecam. www.kochamciemojezycie.blogspot.com
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 4, Przeczytałam, Biblioteka,
Opis był tak mało zachęcający, że nie wiem, co podkusiło mnie wypożyczyć. A później... nie, nie żałowałam. Co prawda czasem postacie wydają się mi przerysowane, czy też sytuacje, czyny - surrealizm, kto tak postępuje dziś? A jednak po przemyśleniu znajdą się ludki, które tak samo potrafią gnębić człowieka za to, że wierzy czy że kocha. Hm. Co tam, że piszą, iż romansidło. fajna jest i tyle. Starczy dla mnie.
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2015-10-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
"Berek" to powieść, która ukazuje nam dwa różne światy. Światy nie do pogodzenia, pełne wzajemnej nienawiści i braku zrozumienia. Mamy tutaj konflikty, poszukiwania miłości, niepewność, zagubienie, strach i w końcu zderzenie dwóch, zupełnie odmiennych poglądów i stylów życia. Pośród zwykłej codzienności bohaterów dzieją się rzeczy stresujące, czasem tragiczne ale i takie, które wywołują śmiech i chwile radości, a nawet dają nadzieję na lepsze jutro. Książka potrafi wciągnąć, a lekki, żywy język dodaje jej dynamizmu.
Avatar użytkownika - szynka85
szynka85
Przeczytane:2013-09-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Świetnie się bawiłam czytając tą książkę.Fantastyczne dialogi, fajna historia, naprawdę niezła lektura. Na pewno wrócę do niej jeszcze
Avatar użytkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2021-08-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - 2021 , 52 książki 2021, Legimi,

Wow, to była ... szokująca lektura.
Historia dwójki sąsiadów : ponad 60-letniej Anny L., która jest straszną hipokrytką i dewotką xxl. Ma córkę, która nagle się od niej odsuwa- dlaczego? Tego Wam nie zdradzę, ale zmienia się nie do poznania.
No i jest jeszcze przystojny 30-letni Paweł S., który jest homoseksualistą. Anna nienawidzi gejów, a tym samym Pawła. Uważa, że tacy jak on powinni żyć w odosobnieniu. Ale i on nie jest jej dłużny. On również uważa, że takie wredne, chamskie, upierdliwe, niemiłe, egoistyczne, etc, etc ,,baby" powinny także żyć w odosobnieniu... czyli jednak coś ich łączy :) nienawiść do siebie nawzajem. Ale... jest jeszcze coś ... pragnienie miłości .
Ta książka to istna mieszanka wybuchowa. Pierwsze strony mnie zszokowały, bo pokazany jest dobitnie i bardzo szczegółowo stosunek oralny dwóch mężczyzn.... Po prostu szczena mi opadła i sobie myślę: ,,No jak już na dwóch pierwszych stronach jest tak ostro, to co będzie dalej?" No właśnie ... bardzo wciągnęła mnie ta historia. Nie mogłam się od niej oderwać. Miałam mnóstwo pytań : jak się potoczą losy bohaterów, jak to się skończy, czy w końcu się Pani Anna z Pawłem pogodzą?
Autor w ciekawy sposób ukazuje portrety psychologiczne bohaterów- tak bardzo różnych. No, kurczę, podobało mi się to:)
Jednak książka nie jest łatwa i jeśli kogoś rażą sceny erotyczne homoseksualistów, to niech wie, że jest ich jeszcze trochę.
Ale trzeba pamiętać również o tym, że autor porusza wiele tematów, które są istotne w dzisiejszych czasach, tj. MIŁOŚĆ, TOLERANCJA, TROSKA, HIPOKRYZJA, WSTYD... itd.
Mnie się podobała ta książka, choć początek wbija w fotel.
Ja polecam. Na pewno chwycę za kontynuację tego cyklu.

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2018-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

'' Cichopek i Mroczek , rany boskie co to jest ? Krasnoludki z Królewny Śnieżki ? '' Na jagody '' ? (...) Straszne , pewnie w następnym odcinku okaże się że Cichopek i Koszałek - Opałek mają romans , a Mroczek zawoła Żwirka i Muchomorka żeby mu razem spuścili łomot '' ?

Anna Lewandowska , 63 - letnia kobieta , która co niedzielę chadza karnie do kościoła , jednak przy tym jest , wredna , mściwa , zgorzkniała , wścibska , z zafałszowaną moralnością itd . Typowy '' Moherowy Beret '' . Za samą tę postać , w taki sposób przedstawioną pan Szczygielski powinien dostać jakąś nagrodę . Dalibóg , należy mu się :) . Nie mniej pięknie odmalowany jest sąsiad dewoty Lewandowskiej , Paweł Sieniawski , typowy gej . Co to skamle i jęczy , że tak bardzo szuka miłości , chce tylko kochać i być kochany , jednak włóczy się po klubach i sypia z kim popadnie . Nazajutrz nie pamiętając nawet imienia swego kochanka . Moherowy beret i gej , to sąsiedzi . Nienawidzący siebie nawzajem do bólu i wyrządzający sobie co raz to inne przykrości . A to podrzucimy psią kupę temu zbokowi na wycieraczkę , a to potniemy nożykiem drzwi . Tak sobie '' uprzyjemniają '' sąsiedzką egzystencję . Oczywiście do czasu , w końcu następuje moment kulminacyjny i sypie się wszystko . Co z tego wyniknie ? Przeczytajcie , zaręczam że warto , mimo śmiałych opisów aktów seksualnych , nie tylko gejowskich . Wszystko to opisane jest bardzo ciekawie , jednak z wyczuciem i delikatnością . Bez rzucania mięsem . Pisałam już przy okazji innych książek tego pisarza , że włada on bardzo plastycznym językiem , czytając jego książki niewiele pozostawia się wyobraźni , wszystko samo się ukazuje przed oczami jak gotowe obrazy . Prócz tematu stricte gejowskiego , a raczej reakcji na geja za swoją ścianą , autor porusza też temat relacji zaborczej matki z dorosłą córką , zobaczymy do czego może doprowadzić zbytnia zaborczość , potrzeba panowania nad trzydziestoletnią kobietą . Decydowanie za nią , układanie jej życia itd . Mimo poruszanych ważnych i poważnych spraw i tematów , humor sytuacyjny rozładowywał napiętą atmosferę . Nie oparł się też pan Szczygielski , by i tutaj '' wrzucić '' coś nadprzyrodzonego . Lewitująca Małgosia , rozchichotała mnie na dobre . Śmiałam się i śmiałam jakby dopadła mnie jakaś '' głupawka '' . Całkiem histerycznie , jak sama główna bohaterka , pani Lewandowska . Panie Szczygielski , znalazłam jednak jedną hmmm...nieścisłość . Proszę mi powiedzieć , czy nie pomylił się pan z terminem operacji naszego Mohera ? Niecałe cztery tygodnie ?? W którym to szpitalu ? W moim czeka się cztery lata , albo i dłużej .?

Avatar użytkownika - pobarski
moniapili
Przeczytane:2016-07-20, Ocena: 5, Przeczytałam,
Królowa wody (audiobook)
Marcin Szczygielski0
Okładka ksiązki - Królowa wody (audiobook)

Nowy tata, nowy brat i nowy dom... Dla Agi to trochę za dużo, bo przecież Paweł wcale nie jest jej ojcem, a tylko przyjacielem mamy. Jego syn Aleks wcale...

Poczet królowych polskich
Marcin Szczygielski0
Okładka ksiązki - Poczet królowych polskich

Poczet Królowych polskich Marcina Szczygielskiego to powieść rzeka, wyjątkowa wędrówka od przeszłości do teraźniejszości - wielowątkowa,...