Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trzydzieści procent - czyli ponad dziewięć milionów - dorosłych Polaków potwierdziło, że było sprawcami przemocy w rodzinie. Siedemnaście procent skrzywdziło bliskich kilka razy, a trzy procent wielokrotnie.

Mężczyźni katują żony i dzieci. Bici synowie dorastają i znęcają się nad swoimi partnerkami i dziećmi. Krzywdzone dziewczynki wpadają w szpony toksycznych mężów. Dorosłe dzieci dręczą zniedołężniałych rodziców. Silniejsi terroryzują słabszych, zdrowi niepełnosprawnych, ci, którzy mają władzę, kontrolują i ranią swoich podopiecznych. Przez nasze domy płynie rzeka agresji, bólu, cierpienia i nienawiści. Oficjalne statystyki to wierzchołek góry lodowej.

Napisałem tę książkę, by pokazać, co kryje się pod spodem - jak wygląda prawdziwe oblicze przemocy domowej.

Jacek Hołub

Informacje dodatkowe o Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2021-09-22
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788381913164

Tagi: Bullying & harassment bóg

Kup książkę Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach

Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach - opinie o książce

To mocna rzecz o przemocy domowej. Ta książka wstrząsa, zostawia ślad w duszy i w pamięci. Emocjonalnie sieka czytelnika na drobne kawałeczki.

Dostajemy tu ogrom przemocy, bólu i cierpienia. Miażdżące okrucieństwo wyrządzane przez bestie w ludzkiej skórze. I to wszystko dzieje się w domach, często tuż obok nas.

Autor otwiera oczy na wiele spraw,  opisuje tu rodzaje przemocy, sposoby manipulacji stosowane przez oprawców, mechanizmy przemocy, syndrom wyuczonej bezradności i wiele innych ciekawych rzeczy.

Znajdziemy tu mrożące krew w żyłach bolesne wspomnienia ofiar. Bezradność i zagubienie, stres i poczucie braku kontroli nad własnym życiem. Obezwładniający strach niepozwalający wyrwać się ze szponów przemocy.

Hołub zwraca uwagę na nieskuteczność służb, które mają pomagać, a często niestety ta pomoc przychodzi za późno. Bagatelizowanie przemocy domowej przez organy ścigania i sądy, śmiesznie niskie kary, nieadekwatne do popełnionych czynów jakie dostają oprawcy sprawiające, że ofiary wolą milczeć. Dominujący patriarchalny system tworzący nierówności i prowadzący do patologii.

Ciekawą rzeczą w tej książce są wspomnienia przemocowców. Przemoc rodzi przemoc. Ci, którzy przeżyli piekło w swoim domu, często nie mają innych wzorców radzenia sobie w sytuacji kryzysowej. Powtarzają błędy swoich rodzicieli, wpadają w błędną spiralę agresji i nienawiści.

To książka o potężnym ładunku emocjonalnym pokazująca jak wiele potrzeba jeszcze zmian, aby zjawisko przemocy domowej nie było zamiatane pod dywan. Warto tę książkę przeczytać, choć to niełatwa lektura.

Dziś przedstawiam Wam kolejną pozycję przeznaczoną głównie dla osób zainteresowanych reportażami. ,,Beze mnie jesteś nikim" to najnowsza książka autorstwa Jacka Hołuba, w której autor podejmuje niezwykle trudny i bardzo często zbywany milczeniem temat przemocy domowej.

Jak się okazuje zjawisko to dotyka na różne sposoby bardzo wielu ludzi. Jak wykazują badania skala tego procederu jest naprawdę porażająca. W niniejszym reportażu przedstawione zostały bardzo różnorodne historie, znajdziemy tutaj zarówno rozmowy z osobami będącymi ofiarami różnorakiej przemocy, z samymi przemocowcami, jak również z ludźmi, którzy działają w ramach wykonywanej pracy w kierunku przeciwdziałania, zapobiegania i wspierania tych, którzy doświadczają (lub doświadczyli) piekła przemocy.

Autor dzięki takiemu właśnie przekrojowi swoich rozmówców ukazuje bardzo szerokie spektrum opisywanego problemu. Doskonale uwidacznia się w książce również to, że zjawisko przemocy jest w swojej istocie bardzo ,,demokratyczne", bo tak naprawdę każdy może stać się katem lub ofiarą bez względu na płeć, miejsce zamieszkania, status majątkowy czy społeczny etc.

Problem ten jak widzimy w trakcie lektury nie występuje tylko i wyłącznie w rodzinach czy środowiskach już na pierwszy rzut oka postrzeganych przez otoczenie jako patologiczne. Bywa również (wbrew pozorom wcale nie tak rzadko) tak, że człowiek o nieposzlakowanej na zewnątrz opinii w zaciszu własnego domu staje się tyranem i agresorem. Należy przecież pamiętać, iż przemoc to nie tylko agresja fizyczna, ale również słowna, psychiczna, ekonomiczna etc.

Bardzo cenię sobie w reportażach pana Jacka to, iż mimo tak ogromnego ładunku emocjonalnego, jaki niosą w sobie jego tytuły jest on w stanie zachować niesamowitą reporterską rzetelność oraz ogromne wyczucie i empatię ukierunkowaną na każdego ze swoich rozmówców.

Książka ta jest wstrząsającym i niejednokrotnie wywołującym ciarki na plecach czytelnika obrazem tego, co właściwie każdego dnia gdzieś w Polsce dzieje się w czterech ścianach mieszkań i domów.

Polecam Wam tę przepełnioną ludzkim dramatami pozycję, jak również pozostałe książki autora, których recenzje znajdziecie na moim blogu.

Życzę autorowi sił i wytrwałości w dalszej pracy nad tematami, które zazwyczaj omijane są szerokim łukiem, a przecież wciąż jeszcze jest takich bardzo wiele.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Jakub Hołub to autor odważny.
Nie boi się trudnych tematów i kiedy pisze, nie owija niczego w bawełnę.
Jego książki są wstrząsające, smutne, rozrywające serce, drażniące, ale przez to ogromnie prawdziwe.
Każda z nich daje wiele do myślenia.
Każda jest jak zadra, która rozdrapuje nasze poczucie winy i każda powoduje bolesny ucisk w żołądku.

Jak myślicie?
Ile kobiet w swoim życiu usłyszało- ,,beze mnie jesteś nikim".
Ja kilka.
Może słowa nie brzmiały identycznie, ale ich wydźwięk był taki sam.

30% naszego społeczeństwa, czyli około 9mln Polaków przyznaje, że było sprawcami przemocy w rodzinie.
Czynnej i słownej.
Bo ta słowna boli tak samo mocno jak razy.
Sprawia, że powoli znikamy i egzystujemy na granicy dwóch światów czekając na wybuch, cud albo śmierć.

Rodzina, znajomi, sąsiedzi- wszyscy mają oczy szeroko zamknięte, bo jesteśmy od pokoleń nauczeni, że nie wolno się wtrącać.

Gwałt na żonie.
A to żonę można zgwałcić?
Dzieci nie wolno bić?
Ja byłem bity i wyszedłem na ludzi.

Te slogany, od lat zakorzenione w męskich głowach, nie przyjmują zmian.
Nie widzą, że krzywdzą, bo to w końcu mężczyzna jest głową rodziny.
Jemu wolno więcej, a kobieta ma milczeć i służyć.
A kiedy zaczyna mówić i chce odejść, znikąd nie ma pomocy.

I tak nasze kółeczko się kręci.
Dorośli katują swoich partnerów i dzieci.
Te dorastają i terroryzują słabszych.
Żenią się i historia się powtarza.
Rzadko kiedy ktoś mówi stop.

Przez zbyt wiele polskich domów płynie rzeka agresji, bólu, cierpienia i nienawiści.
Przez zbyt wiele lat udawaliśmy, że ten problem nie istnieje.
Ale on jest i narasta.
I właśnie ta książka nam to dobitnie uświadamia.

Ta lektura była dla mnie cierniową koroną, którą będę nosić do końca moich dni i która będzie mnie uwierać, kiedy będę o niej myśleć.
Ale przynajmniej mam świadomość tego, że jest.

Dlatego otwórzmy serca na drugiego człowieka. Wysłuchajmy, jeśli zechce mówić i podajmy rękę, kiedy o nią poprosi.

No i przeczytajmy tę książkę.

Mogę być nieobiektywna, bo sama doznając przemocy, odczuwam istną rozpacz po przeczytaniu tego reportażu. Pierwsza rzecz, to wyroki. Jak wiecie, złożyłam zeznania na Policji. Nieliczni wiedzą, jak to wyglądało. Autor opisuje te wydarzenie idealnie. Było traumatyczne, a samo zeznanie i postawa policji sprawiała, że miałam ochotę uciec. Czułam się, jak najgorsze g... . Nie pociesza mnie również fakt tego, co dzieje się później. Książka jest świeża i okazuje się, że za doprowadzenie ofiary do próby samobójczej grozi od 3 do 12 lat więzienie. W rzeczywistości kara więzienia to tylko mżonka. Sprawcy najczęściej dostają wyrok w zawieszeniu, ewentualnie prace społeczne, których i tak nie wykonują, a przemoc seksualna w małżeństwie nie jest dla sądu większym argumentem. Co więc może zrobić kobieta doznająca wszelkiego rodzaju przemocy? Albo jest na tyle odważna, że dociągnie sprawę do końca, albo po prostu będzie uciekać przed swoim oprawcą

Książka jest brutalna, momentami strasznie brutalna, ale jednocześnie rewelacyjna. Świetne pióro, rzetelne informacje, wszystko bez owijania w bawełnę. Autor śmiało pokazuje jaka jest przepaść między prawem i kampaniami społecznymi, a rzeczywistością. Nie ukrywa, że nadal żyjemy w kraju, gdzie istnieje patriarchat, a sama przemoc w rodzinie jest mocno bagatelizowana. Czy to oznacza, że lepiej się poddać? Jak najbardziej nie. Im więcej znajdzie się odważnych i silnych kobiet, tym większe szanse na to, że te słabsze będą za kilka lat miały większe szanse na pomoc i uwolnienie się z toksycznych małżeństw. Tego życzę bezradnym w tym momencie kobietem, a przede wszystkim kolejnemu pokoleniu córek, bo to one w większości stanowią ofiary przemocy.

Książka polecam oczywiście wszystkim.

"Beze mnie jesteś nikim", czyli cała prawda o przemocy w polskich domach.
Bo w większości wypadków ten co czyni krzywdę innej osobie nie zdaje sobie z tego sprawy, do tego prawie połowa Polaków uważa, że można dać dziecku klapsa, a 1/3 przyznaje się do przemocy, a te pozostałe 2/3 bez procenta przymyka na to oczy.
A przemoc to nie tylko podbite oko, czy w skrajnym wypadku molestowanie i gwałt na dzieciach, to także znęcanie się psychiczne i ubezwłasnowolenie żony, partnerki, dziecka, a także męża....

Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera
Jacek Hołub0
Okładka ksiązki - Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera

Małą Martą chciał się zająć ksiądz egzorcysta. Na rodziców awanturującego się Piotrka sąsiedzi nasyłają policję i pomoc społeczną. Matka autystycznego...

Imperator. Sekrety Ojca Rydzyka
Jacek Hołub0
Okładka ksiązki - Imperator. Sekrety Ojca Rydzyka

Pierwsze wydanie "Imperatora" z 2013 roku natychmiast stało się bestsellerem. Ale dopiero po roku 2015 ksiądz Tadeusz Rydzyk pokazał, co potrafi...