Biada Babilonowi

Ocena: 4.75 (4 głosów)

KLASYKA FANTASTYKI POSTAPOKALIPTYCZNEJ - PIERWSZY RAZ W POLSCE.

Obok wątków historycznych i filozoficznych, czytelnicy odnajdują tu także przygodową opowieść, która sprawia, że wciąż powracają do tej powieści, która urzekła już całe pokolenia (...) ukształtowała także moje poglądy, prowadząc do napisania Listonosza. - David Brin

"Biada, biada, wielka stolico, Babilonie, stolico potężna! Bo w jednej godzinie sąd na ciebie przyszedł!" Ta pochodząca z Apokalipsy św. Jana zapowiedź końca świata się spełnia. Wybucha wojna atomowa między USA a ZSRS, sowieckie głowice jądrowe niszczą najważniejsze amerykańskie miasta i bazy wojskowe, a dziesiątki milionów Amerykanów giną. Ludzie pozostali przy życiu muszą zmagać się z głodem, chorobami, promieniowaniem i codzienną brutalnością. Mimo to niewielka społeczność Fort Repose, nadrzecznego miasteczka w środkowej Florydzie, wierzy, że warto walczyć o coś więcej niż tylko o przetrwanie. Są przekonani, że wszystkie problemy da się rozwiązać dzięki odwadze, ciężkiej pracy, determinacji, dobrej woli i wierze w człowieka...

Informacje dodatkowe o Biada Babilonowi:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2023-09-26
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788383380322
Liczba stron: 376
Tytuł oryginału: Alas, Babylon

więcej

Kup książkę Biada Babilonowi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Biada Babilonowi - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2023-11-14, Ocena: 6, Przeczytałem,

POPKulturowy Kociołek:

Akcja rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Fort Repose na Florydzie, w następstwie wojny nuklearnej między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Miejsce to przetrwało ataki rakietowe, ale jego mieszkańcy muszą zmagać się z szeregiem innych poważnych kłopotów, począwszy od promieniowania, kończąc na rozpadzie i rozkładzie niegdyś ułożonego społeczeństwa. Autor skupia się tu na wielu różnych postaciach (z różnych środowisk), które muszą ze sobą współpracować, aby przetrwać w tym nowym dla siebie i mocno niebezpiecznym świecie.

Autor świetnie radzi sobie tutaj z ukazaniem okropności wojny nuklearnej i jej następstw. Opisuje fizyczne i psychologiczne skutki takiego konfliktu na zwykłego niewinnego człowieka. Robi to jednocześnie w sposób naprawdę mocno realistyczny. Jako doświadczony dziennikarz nie tylko doskonale merytorycznie przygotował się on do stworzenia tego dzieła, ale również potrafił je ubrać w słowa, które trafiają do czytelnika. Jego styl jest dość opisowy, a jednocześnie prosty i mocno angażujący. Równoważy on narrację momentami napięcia i emocji pozwalając odbiorcy lepiej poznać i zrozumieć bohaterów.

Jest to więc solidna klasyczna dawka postapokaliptycznej literatury, która nie zestarzała się nawet odrobinę. Wspomniane okropności wojny i jej następstwa nie są jednak jedynymi elementami, które można znaleźć w książce. Publikacja ta to bowiem nie tylko dramatyczne postapo, ale przede wszystkim pozycja pełna nadziei i odbudowy. Jest to ściśle powiązane z naprawdę dobrze zaprezentowanymi bohaterami. ...

Link do opinii
Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2023-10-02, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Biada Babilonowi" to książka, która długo nie było wydawana w Polsce, ale w końcu doczekaliśmy się jej przekładu. Uwielbiam książki i filmy postapokaliptyczne i ten tytuł w pełni zaspokoił moje wymagania odnośnie tego gatunku.

 

Stany Zjednoczone i Rosja, to od wieków dwa silne mocarstwa. Wybucha wojna atomowa pomiędzy nimi i tym samym spełnia się przepowiednia św. Jana o końcu świata. Sowieckie głowice niszczą najważniejsze amerykańskie miasta i bazy wojskowe. Miliony ludzi ginie a ci, którzy przetrwali zmagają się z chorobami i głodem. Zanika chrześcijaństwo i każdy dba tylko o siebie. Są jednak i tacy, którzy wierzą, że będzie jeszcze dobrze. Wystarczy tylko w to uwierzyć. Ale czy na pewno jeszcze będzie jak kiedyś, gdy w około jest tyle brudu i śmierci? Gdy brakuje dosłownie wszystkiego zaczynając od wody? Przekonajcie się sami.

 

Książka bardzo mnie zaskoczyła. Tak jak pisałam lubię tego typu gatunek, ale nie sądziłam, że dostanę tak dobrą lekturę, od której nie będę w stanie oderwać się. Czytając wstrzymywałam oddech, czułam strach i napięcie ludzi, którzy walczyli każdego dnia o lepsze jutro. Autor wspaniale oddał zarówno klimat zagłady świata, jak również świetnie wykreował bohaterów.

 

Jeśli również lubicie tego tupu książki to koniecznie przeczytajcie ,,Biada Babilonie".

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2023-09-19, Ocena: 4, Przeczytałem,

BABILON PŁONIE

 

,,Wehikuł czasu" serwuje nam kolejną klasykę postapo. I kolejne dzieło, którego dotąd na polskim rynku nie było, a jednak jest tak dobre, że aż żal się czuje, że wcześniej nie mieliśmy okazji go poznać. Ale w końcu jest, w końcu poznaliśmy i... I okazuje się, że to rzecz nadal bardzo aktualna, świetnie poprowadzona, znakomicie wyważona i wciągająca. Ot serwująca nam wszystko to, czego od klasyki fantastyki oczekujemy.

 

Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Dwa mocarstwa, dwa wrogie sobie państwa. Wojna w końcu musiała wybuchnąć między nimi. I wybucha. Atomowa. Sowieckie bomby niszczą zdecydowaną część Ameryki, dziesiątki milionów obywateli giną, a niedobitki cierpią głód, choroby popromienne i zdziczenie.

I tu na scenę wkraczają ludzie z mieściny na Florydzie, Fort Repose, którzy wierzą, że da się rozwiązać wszelkie problemy, z jakimi zmaga się świat. Idealiści? Szaleńcy? A może mają rację?

 

 

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2023/09/biada-babilonowi-pat-frank.html

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy