Białe zęby

Ocena: 4.63 (8 głosów)
Inne wydania:
Genialny debiut jednej z najlepszych współczesnych pisarek. Pełna epickiego rozmachu powieść o losach trzech rodzin emigrantów mieszkających w Londynie. "Białe zęby" zdobyły Whitbread First Novel Award, Guardian First Book Award, James Tait Black Memorial Prize for Fiction oraz Commonwealth Writers' First Book Prize. Książka ta trafiła w poczet 100 najlepszych angielskich powieści magazynu TIME.

Informacje dodatkowe o Białe zęby:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2002-05-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-3485-7
Liczba stron: 528

więcej

Kup książkę Białe zęby

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Białe zęby - opinie o książce

Avatar użytkownika - kamila9314
kamila9314
Przeczytane:2019-10-21, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Nie słyszałam wcześniej ani o autorce, ani o tym tytule. Jednak gdy zobaczyłam tę książkę na półce w księgarni, musiałam ją mieć. Nie pożałowałam.
Interesująca historia. Przeplatające się wątki bohaterów są niezwykle dopasowane do realiów,rzeczywiste w swym opisie. Błyskotliwa i zabawna. Polecam :-)

Link do opinii
Avatar użytkownika - mama_kazala
mama_kazala
Przeczytane:2013-10-11, Ocena: 6, Przeczytałem,
6 na 6. Objawienie!
Link do opinii
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-06-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
W książce poznajemy trzy rodziny. W skład pierwszej z nich wchodzi Archie, czterdziestosiedmioletni Anglik, który jest życiowym nieudacznikiem, a decyzje podejmuje rzucając monetą. Jego żona to Clara, która dla swojego męża rezygnuje ze swojego wyznania, jest Jamajką. Ich dziecko to Irie. Druga rodzina to Iqbalowie. Samad i Arsana pochodzą z Bangladeszu i mają dwójkę dzieci, bliźniaki Millat i Magid. Ostatnia rodzina to Chalfenowie. Jest to typowi, angielscy przedstawiciele klasy średniej. Marcus, czyli głowa rodziny pracuje nad projektem "Mysz przyszłości", czyli lekarstwem na raka". Jest jeszcze jego żona i dzieci. Jest to rodzina dziwna, wyluzowana i zwariowana. Bohaterowie, których stworzyła Zadie Smith to postacie barwne, z ciekawymi osobowościami. Każdą z osób mamy okazję dobrze poznać, zajrzeć w jej przeszłość i dowiedzieć się czegoś więcej. Autorka splata losy wszystkich bohaterów, pozwiązuje ich ze sobą. Często przez to gubiłam się w tym co czytam, wracałam na poprzednie strony aż załapałam o co chodzi. Radzę czytać uważnie i zwracać uwagę na wszystko, bo później autorka to wyciąga na wierzch. Ta książka porusza tak wiele tematów, że właściwie nie wiem o czym napisać. Po pierwsze poznajemy osoby z innymi wyznaniami, a co za tym idzie z innymi zwyczajami. Mamy świadków Jehowy, muzułmanów. Możemy poznać jak wygląda ich wiara, jakie mają zwyczaje, tradycje. Jeżeli o religii mowa to będą też dylemat z tym związane. Mamy też problem fanatyzmu religijnego, ale tu nie chcę niczego zdradzać. Książka również dotyczy tolerancji i rasizmu. Poznajemy Irie, jest problemy, dylematy związane z własnym wyglądem, pochodzeniem. Mamy też różnice różnych ras, wyznań, religii. Zadie Smith w tej książce pisze tak jakby o sobie, bo tak jak Irie ma ojca Anglika, a jej matka pochodzi z Jamajki. Są też inne podobieństwa. Irie jest jej odzwierciedleniem. Dzięki temu książka ta jest dla mnie bardzo wiarygodna. Po części na pewno jest to autobiografia autorki. W książce znajdziemy jeszcze wiele innych spraw, problemów takich jak: konflikty pokoleniowe, zwykłe sprzeczki rodzinne, bunty młodych osób, odnajdywanie się w środowisku, w którym się żyje, szukanie autorytetów, zrozumienia, potrzeba przynależności. Tak na prawdę to książka o życiu emigrantów w obcym kraju ich codzienności i odmiennej kulturze. Książka jest bardzo mądra i podejmuje ważne tematy aczkolwiek nie jest bez wad. Niestety jest tutaj wiele nudnych opisów, często zbyt długich. Nie trudno się też domyślić, że jest to powieść zagmatwana i często się gubiłam. Recenzja została też opublikowana na moim blogu: http://kingaczyta.blogspot.com/2013/06/zadie-smith-biae-zeby.html
Link do opinii
Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2021-08-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Obraz kosmopolitycznego świata, który tylko z pozoru jest transparentny. Opowieść o rodzinach emigrantów mieszkających w Londynie.
Ta książka z niezwykłą precyzją ujawnia hipokryzję, z którą spotykamy się na co dzień.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2019-10-16, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Powieść ma swoje dobre momenty, ale jest ich zdecydowanie za mało. Sama historia mnie nie porwała, a z bohaterów nie polubiłem do końca żadnego. Uważam wręcz, że niektórzy są mocno nienormalni...Jakoś nie przekonało mnie też opisywanie w lekki i żartobliwy sposób przeróżnych złych, dramatycznych, czy nawet tragicznych zjawisk i zdarzeń.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Tambonietu
Tambonietu
Przeczytane:2020-08-18, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2019-04-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Literatura angielska,
Avatar użytkownika - Dominika_21
Dominika_21
Przeczytane:2016-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Różniste,
Inne książki autora
Lost and Found. Opowiadania
Zadie Smith0
Okładka ksiązki - Lost and Found. Opowiadania

Fatou, Marta i Hanwell. Pozornie nic ich nie łączy – ani kraj, z którego pochodzą, ani miasto, w którym żyją, ani życie, które ich doświadcza. Mają...

Swing time
Zadie Smith0
Okładka ksiązki - Swing time

Dwie przyjaciółki marzą o karierze tancerek, choć tylko jedna z nich – Tracey – ma prawdziwy talent. Drugą pasjonuje rytm, zachwycają...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy