Białystok, któregoma nie

Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2020-11-20
Kategoria: Fotografia
ISBN: 9788377293751
Liczba stron: 144

Ocena: 0 (0 głosów)

Białystok to miasto wyjątkowe, ze stosunkowo krótką, ale bogatą, wielokulturową i skomplikowaną przeszłością. We współczesnym mieście trudno znaleźć dowody na prawdziwość tego twierdzenia. Aby to uczynić i lepiej zrozumieć historię Białegostoku, musimy poznać miasto, którego już nie ma - wybrać się na spacer po dawnych ulicach, przyjrzeć się nieistniejącym już domom i nieobecnym mieszkańcom, poznać charakter i unikatowość jego zabudowy, przekształcanej, niszczonej i odbudowywanej na przestrzeni trzech stuleci.

Białystok, którego nie ma to album, dzięki któremu możemy to uczynić. Na zebranych w nim fotografiach, utrwalających ulotne chwile z życia miasta, ujrzymy Białystok zarówno sprzed ponad stu lat, jak i ten, który zniknął całkiem niedawno. W miejscu brukowanych ulic pojawiły się nowe arterie, dawne kamienice ustąpiły miejsca powojennym blokom mieszkalnym, a drewnianą zabudowę wyparło nowe budownictwo. Nie ma już dzielnic żydowskich, wiele historycznych obiektów uległo przekształceniu i modernizacji, a z przestrzeni miasta zniknęły znane i rozpoznawalne miejsca, kojarzone tylko z Białymstokiem.

Z albumem w ręku wybierzmy się we wspólną podróż po nieistniejącym mieście, by lepiej je zrozumieć, poczuć jego niepowtarzalny klimat, odkryć zapomniane miejsca i przywrócić o nich pamięć.

Tagi: Fotografia i fotografika

Kup książkę Białystok, któregoma nie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Białystok, któregoma nie

Inne książki autora
Kilińskiego. Historia jednej ulicy
Wiesław Wróbel0
Okładka ksiązki - Kilińskiego. Historia jednej ulicy

"Ulica Kilińskiego w Białymstoku, jedna z najstarszych i kiedyś najważniejszych w mieście, doczekała się monografii. Jej autorem jest Wiesław Wróbel...