Błękitna krew

Tytuł oryginału: Back Spin
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Andrzej Grabowski

Tom 4 cyklu Myron Bolitar

Kto mógł porwać syna Jacka Coldrena, znanego golfisty, który z ogromną przewagą prowadzi w mistrzostwach USA? Podejrzenia padają na dawnego asystenta Jacka, Lloyda Rennarta. Tymczasem okazuje się, że Rennart pół roku wcześniej popełnił samobójstwo. A jeśli żyje i tylko upozorował własną śmierć? A może Chad sfingował porwanie? Myron Bolitar podejmuje się odnaleźć chłopca - po raz pierwszy bez swojego niezawodnego przyjaciela Wina, który z niewiadomych powodów odmawia udziału w śledztwie. Jedyny trop, jakim dysponuje, to karta kredytowa zaginionego, z której ktoś ciągle korzysta. I tym razem klucz do wszystkich zagadek kryje się w przeszłości...

Kup książkę Błękitna krew

Opinie o książce - Błękitna krew

Avatar użytkownika - gendun
gendun

Ksiazka nie odbiega poziomem od wczesniej przeczytanych pozycji o Myronie Bolitarze, Niezla intryga,a powiesc jest napisana fajnym jezykiem. Ocena oczko nizej tylko dlatego,poniewaz zbyt szybko wpadlam na rozwiazanie historii!

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2014-03-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Harlan Coben to jeden z tych amerykańskich pisarzy, których bardzo lubię. Jest on jednym z twórców, którzy znajdują się na mojej liście MUST HAVE.  Zawsze, gdy mam wolne środki finansowe bądź okazję pożyczenia jego kryminałów robię to bez wahania.  Harlan Coben nie zawsze piszę rewelacyjnie. Nie zawsze jego powieści powalają i zapierają ech w piersiach. A jak jest tym razem? Błękitna krew jest kolejną częścią, gdzie głównym bohaterem jest Myron Bolitar, były sportowiec, który obecnie ma agencje zajmującą się interesami innych sportowców, ale także zajmuje się sprawami "trudnymi". I o to taka "trudna sprawa" właśnie się pojawiła na horyzoncie.
Bolitar zostaje poproszony o odnalezienie zaginionego syna słynnej pary zawodowych golfistów.
Jack Coldren- ojciec chłopca jest liderem w mistrzostwach gry golfa w USA. Pada podejrzenie, że chłopca uprowadził ktoś, kto chce wymusić na Jacku, by przegrał, a nawet się wycofał z zawodów. Myron Bolitar podejrzewa również, że chłopak mógł sfingować swoje porwanie, by odegrać się na rodzicach, którzy poświęcali mu w dzieciństwie minimum swojej uwagi. Więc jak jest naprawdę? Czy kto porwał chłopaka, by zdyskredytować jego ojca? A może chłopak uciekł z domu i teraz każe rodziców?
W tej części Myronowi nie towarzyszy Win, gdyż rodzina Coldren, to i  rodzina Wina. A z uwagi, że Win jest od lat skłócony ze swoją matką, tak więc postanowił się nie mieszać do spraw bratanka matki. Myron jest skazany na śledztwo bez udziały przyjaciela. Dobrze, że chociaż Esperanza nie zostawiła go w potrzebie   Harlan Coben jak zwykle napisał kryminał z pełnym rozmachem. Fabuła aż kipi od nadmiaru wątków, które gdzieś na końcówce książki łączą się w jeden wspólny. Szkoda tylko, że ten rozmach czasami stawał się nudny i przegadany. Zaletą jest oczywiście postać  Myrona Bolitara. Jak zawsze dzielny, nieustraszony i przebiegły. Ponownie urzekła mnie Esperanza. Kobieta nieszablonowa i pomysłowa oraz bardzo pomocna. Ach, co by Bolitar bez niej zrobił?
Zdecydowanie Harlana Cobena wolę, gdy pisze zupełnie odrębne historię. była wręcz fenomenalna. Seria o Bolitarze jest też niezła, ale momentami rozczarowuje, ale to nie zmienia faktu, że Coben przyciąga jak magnez. Już dziś mogę się pochwalić, że do kolekcji skompletowałam kolejne dwie pozycje, o których przeczytacie już wkrótce.
Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-03-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Błękitna krew” to czwarta część serii Harlana Cobena, której bohaterami są były koszykarz Myron Bolitar i jego przyjaciel Win Lockwood, a także niezrównana Esperanza. Gdzieś w tle pojawia się też ukochana Myrona – Jessika Culver, ale w tej części nie gra zbyt dużej roli.

Tym razem akcja związana jest ze środowiskiem golfistów (uwaga! sporo opisów tej gry, więc jeśli ktoś nie jest fanem golfa, może poczuć się trochę znużony…), gdyż ktoś uprowadza Chada Coldrena – 16-letniego syna Jacka Coldrena prowadzącego w mistrzowskich rozgrywkach. Rodzice Chada proszą o pomoc Myrona, a on zgadza się poprowadzić śledztwo – i jak zwykle ściąga tym na siebie sporo kłopotów. Coldrenowie są spokrewnieni z Winem Lockwoodem i podczas prowadzonego śledztwa Myron Bolitar ma okazję poznać także innych członków rodziny przyjaciela, a czytelnicy mają szansę dowiedzieć się trochę więcej o szalonym, ale jakże intrygującym przyjacielu Bolitara.

Ta książka jest nieco inna niż pozostałe, bo po raz pierwszy Win Lockwood odmawia Myronowi i nie chce brać najmniejszego nawet udziału w jego śledztwie. I trzeba przyznać, że bez niego Myron radzi sobie średnio – zwłaszcza, gdy trzeba kogoś śledzić…

Nie będę zagłębiać się w fabułę, bo jest dość typowa dla książek Harlana Cobena: dużo tropów, dużo domysłów i błądzenia na ślepo, no i oczywiście – dużo ciekawych postaci. I to, co u Cobena najcenniejsze: lekki, styl, zabawne skojarzenia, dowcipne dialogi i zwariowane poczucie humoru. Zakończenia nie udało mi się przewidzieć, więc napięcie trwało niemal do ostatniej strony.

Chciałabym przeczytać, bo to mój ulubiony autor.
Avatar użytkownika - AmandaBudyn
AmandaBudyn
Przeczytane:2013-12-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Tu chodzi o życie dziecka. Temat niezwykle delikatny, lecz idealnie uchwycony przez autora.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 52 książki 2013,
Jest to zdecydowanie najsłabsza pozycja w dorobku Harlana Cobena jaką miałem okazję przeczytać.Książka nie jest zła,intryga jest naprawdę ciekawa,ale pomimo tego "Błękitna krew" nie wciąga,a momentami wręcz nudzi.Autor przyzwyczaił mnie do porywającej fabuły już od pierwszych stron,ta powieść to tylko dość dobry kryminał jakich wiele.
Avatar użytkownika - Somm_Lon
Somm_Lon
Przeczytane:2021-02-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

Czwarta cześć przygód Myrona Bolitara.  Tym razem na pierwszym planie ulubiony sport jego kumpla, czyli sport bogaczy - golf.

Avatar użytkownika - DreamingTusi
DreamingTusi
Przeczytane:2020-08-27, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2020,

wciągająca dopiero przy ostatnich stu stronach, całkiem przyjemna opowieść... zwłaszcza dla fanów golfa.

Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2020-06-18, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2020,
Avatar użytkownika - Aila92
Aila92
Przeczytane:2020-05-25, Ocena: 3, Przeczytałam,

Ktoś porwał syna Jacka Colderna akurat w czasie, kiedy mężczyzna zaczął zwyciężać w turnieju, który niegdyś przegrał. Myron, tym razem bez pomocy Wina, musi rozwiązać zagadkę i uwolnić chłopca.

Jak na razie to książka, którą czytało mi się najgorzej. Motywy postaci były dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Praktycznie po skończeniu zapomniałam o czym dokładnie była.

Chyba zaczynam się powoli do Cobena przekonywać. Czwarty tom serii o Myronie Bolitarze jest taki, jaki powinien być kryminał - niejednoznaczny do samego końca. Autor pokusił się też na zastanowienie się nad niektórymi postaciami, faktycznie mogliśmy poznać ich lepiej. Podoba mi się to, w jakim kierunku zmierza ta seria. Mamy tu finezyjne intrygi, przemyślane psychologicznie postaci a także odpowiednią dawkę humoru. Myślę, że następny tom też przeczytam z przyjemnością. Polecam.

Nie mów nikomu
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Nie mów nikomu

Od śmierci Elizabeth z rąk seryjnego zabójcy minęło osiem lat, ale młody lekarz David Beck nie potrafi o niej zapomnieć. Niespodziewanie pocztą...

Tylko jedno spojrzenie
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Tylko jedno spojrzenie

Ustabilizowane życie Grace Lawson rozpada się w jednej chwili, gdy na jednym ze świeżo wywołanych zdjęć rodzinnych rozpoznaje swojego męża. Fotografia...

Nie wszyscy jesteśmy stworzeni do prostego życia, nawet jeżeli go pragniemy.

Wybór idzie w parze z winą. Nie ma od niej ucieczki.

Więcej cytatów z tej książki
Dom marionetek
Natasza Socha