Blizna

Katarzyna otrzymuje ofertę półrocznego wyjazdu do Ostrawy, aby otworzyć i rozkręcić zagraniczną filię firmy. Dla czterdziestolatki z rodziną, ułożonym życiem i wyrobionymi nawykami taka misja wydaje się poważną wyprawą. Przyjmuje jednak propozycję i już trzy tygodnie później zjawia się w czeskim hotelu. Od miejscowego studenta historii, którego zatrudnia jako tłumacza, przypadkiem dowiaduje się o tragedii pobliskiej wioski. To właśnie w Żywocicach, w 1944 roku, hitlerowcy w odwecie za atak partyzantów na gestapowców rozstrzelali 36 Polaków. Katarzyna ma powody, by sądzić, że ta historia ma związek z młodością jej 91-letniej teściowej. Rozpoczyna prywatne śledztwo.

Powieść „Blizna” zdobyła I miejsce w VI edycji międzynarodowego
konkursu „Literacki Debiut Roku”, który organizowany jest
przez Wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło opisu: zaczytani.pl

źródło okładki: zaczytani.pl

Informacje dodatkowe o Blizna:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2017-02-18
Ilustracje:brak

Kup książkę Blizna

Blizna - opinie o książce

Głębokie rany nie są tak widoczne na zewnątrz. Wnętrze człowieka zranionego pozostawia ślad, którego nikt nie widzi.
Za to ma ono ogromne znaczenie dla osoby, która została pokrzywdzona.

Do przeczytania książki pt. „ Blizna” autorstwa Pani Danuty Chlupovej przekonało mnie, że jest to powieść z gatunku obyczajowa oraz zdobycie nagrody I miejsca w VI edycji konkursu międzynarodowego „ Literacki Debiut Roku”.

Katarzyna Kulesza to główna bohaterka książki. Otrzymała szansę, aby rozwijać się zawodowo w nowej filii powstającej w Ostrawie.

Katarzyna jest kobietą lubiącą podejmować ryzyko zawodowe pod każdym względem. Potrafi dokładnie analizować sytuacje związane z pracą jak i dba o pozytywne relacje rodzinne. Kocha swojego męża Wiesława, córkę Agatę, syna Łukasza i swoją teściową Martę.

Katarzyna zatrudniła do pracy sekretarkę Andreę oraz tłumacza młodego studenta. Posiada on umiejętności w zdobywaniu wiedzy, dokonywaniu rzeczy niemożliwych, pomógł jej rozwiązać sekret rodzinny, który ujrzy swoje światło na końcu swoje światło dzienne.

Lata 1944 były ciężkie dla ludzi, ponieważ każdego dnia toczyli walkę o życie własne oraz rodziny, którą kochali ponad wszystko.

Czytając tą książkę oraz poznając bohaterów fikcyjnych oraz było takich prawdziwych przedstawionych sytuacji uświadomiłam sobie ,że to co się im przytrafiło wywołało we mnie głębokie poruszenie.

Praca u ludzi obcych, w fabrykach, cegielniach, przy żniwach, niedzielne msze, pomoc rodzinie, domowe posiłki stanowiły wspólnie spędzony czas.

Najtrudniejsza dla bohaterów była chwila kiedy tracili osoby bliskie im sercu oraz gdy kazano im patrzeć jak wygląda śmierć z bliska.

Obserwacja na żywo często wywoływała przygnębienie i płacz u kobiet.
Pojawiło się uczucie niespełnionej miłości w przypadku Marty, Eryka, jej przybranego brata, Teresy czy Franka, miłość prawdziwa.

Aby nie myśleć o wydarzeniach negatywnych ludzie zajmowali się pracą. Przykład. służba Teresy w niemieckiej odległości oddalonej o 3 km od miejsca jej zamieszkania.

Zatrzymał się na kilka minut czas, zadumy, pełen refleksji.

Podróż w nieznane miejsca,tajemnicze miejsca powoduje w nas, że na nowo chcemy wraz z Katarzyną i Marcinem odkrywać nowe fakty dotyczące historii.

Zadawałam sobie pytania w trakcie czytania dotyczące Marty:

Czy Marta ujawni swój sekret dotyczący tytułowej blizny?

Dlaczego cierpiała skrycie?

Czy tak naprawdę akceptowała swój wygląd?

Czytelnik po zapoznaniu się z losami Marty spojrzy bardziej obiektywnie na problem ran.

Moją uwagę skupiło bardzo dobrze skonstruowane dialogi o zabarwieniu humoru w relacjach Katarzyny oraz jej współpracowników.

Książkę czyta się dobrze ze względu na właściwy dobór czcionki w tekście.

Dodatkowym elementem, który zachęci do przeczytania jest pięknie wydana książka w twardej oprawie.

Książka ta spełniła moje oczekiwania pod każdym względem.

W chwilach nostalgicznych polecam przeczytać tę książkę.

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2018-10-04, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam z Legimi 2018, 52 książki 2018,

Temat zbrodni hitlerowskich, aresztowań, donosów pojawia się w literaturze dość często. Często też pojawia się temat szukania prawdy po latach, świadków, którzy pamiętają czasy wojny. Nigdy dotąd jednak nie spotkałam się w literaturze z tematem ruchu oporu i zbrodni hitlerowskich na Śląsku Cieszyńskim.

„Blizna” to opowieść o rodzinnych tajemnicach, o ukrywaniu prawdy. Czy po kilkudziesięciu latach warto wracać do przeszłości? Czy może lepiej zamknąć za przeszłością drzwi? Przed takim dylematem staje Katarzyna, która przypadkiem dowiaduje się, ze jej teściowa prawdopodobnie ma związek z rozstrzelaniem w 1944 roku mieszkańców Żywocic. Czy powinna po latach szukać prawdy i świadków tamtych wydarzeń? Czy można zapomnieć o błędach młodości, czy jednak wspomnienia o nich wracają w najmniej oczekiwanym momencie?

To piękna opowieść, piękna i jednocześnie niezwykle wzruszająca, dwutorowa narracja (jeden z moich ulubionych zabiegów!) znakomicie się tu sprawdza – możemy z ‘pierwszej ręki’ dowiedzieć się, jak było naprawdę.

Książka oparta jest na faktach, warto również dodać, że jest to debiut. Powieść ta wygrała VI edycję  konkursu „Literacki debiut roku”,  organizowanego przez Wydawnictwo Novae Res.

Serdecznie polecam fanom powieści z historią w tle, lubiącym połączenie współczesności i czasów II wojny światowej oraz wielbicielom dobrej powieści obyczajowej.

Trzecia terapia
Danuta Chlupová 0
Okładka ksiązki - Trzecia terapia

TOKSYCZNE ZWIĄZKI, SKOMPLIKOWANE RELACJE I KLĄTWA DZIADKA Z AUSCHWITZ. Trzydziestoletnia Mathilda i czterdziestoletni Grzegorz przypadkowo spotykają się...

Podróż w niechciane
Danuta Chlupová0
Okładka ksiązki - Podróż w niechciane

W świecie, w którym panoszy się zło, nie brakuje też dobrych ludzi. Kończy się lato 1939 roku. Mieszkający blisko niemieckiej granicy Bogusia Brzezińska...