Blondynka

Odważna i bezkompromisowa powieść, na podstawie której powstał film z Aną de Armas w roli głównej.

Historia narodzin i upadku błyskotliwej kariery. Kobiety, z której kultura Hollywood zrobiła produkt.

Joyce Carol Oates przedstawia dramatyczne losy Normy Jeane Baker - dziecka, kobiety, nieszczęśliwej celebrytki i idealizowanej blondynki - którą świat poznał jako Marilyn Monroe.

Jej życie było naznaczone dramatami, smutkiem i żalem. Oraz ogromną tęsknotą za szczerym uczuciem. Lgnęła do mężczyzn, szukała miłości na siłę, wchodziła w trudne i szkodliwe związki. Wszystko dalekie było od bajki rodem ze srebrnego ekranu. Była bóstwem dla tłumów, a tak naprawdę nieustannie brakowało jej akceptacji, piękna i miłości.

Intymnym i bogatym głosem Joyce Carol Oates opowiada o kultowej amerykańskiej artystce - skonfliktowanej wewnętrzne i zdeterminowanej - która w pewnej chwili się zagubiła.

Monumentalna epopeja i hołd dla bogini, a także kulisy powstania jednej z największych amerykańskich gwiazd XX wieku.

Joyce Carol Oates (ur. 1938) - amerykańska pisarka, eseistka, poetka, autorka horrorów, thrillerów i książek dla dzieci. Profesorka na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Princeton, gdzie zajmuje się nauką kreatywnego pisania. Laureatka wielu nagród, m.in. National Medal of Humanities, National Book Critics Circle Ivan Sandrof Lifetime Achievement Award, National Book Award oraz PEN / Malamud Award for Excellence in Short Fiction. Była kilkakrotnie nominowana do nagrody Pulitzera - w tym za Blondynkę. Od wielu lat jest również uznawana za jedną z głównych kandydatek do Literackiej Nagrody Nobla.

Nieprawdopodobnie żywe i mocne przedstawienie istoty ludzkiej, którą przytłoczyło własne życie.

,,The Nation"

Fascynujący obraz piekielnych bitew, które Monroe toczyła sama ze sobą.

,,Playboy"

Posępnie wciągający portret Hollywood tak przerażająco halucynacyjny jak Dzień szarańczy Nathaniela Westa.

,,Wall Street Journal"

Oates stworzyła chyba najważniejszą powieść w swojej karierze.

,,Newsday"

Informacje dodatkowe o Blondynka:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-12-31
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Blonde

Tagi: Biografie artystów i ludzi show biznesu

Kup książkę Blondynka

Przeczytane:2011-10-19, Przeczytałam,
MUZEUM DOKTORA MOSESA
Joyce Carol Oates0
Okładka ksiązki - MUZEUM DOKTORA MOSESA

Bohaterami dziesięciu opowiadań utrzymanych w atmosferze niesamowitości, tajemnicy i grozy są najczęściej zwykli, przeciętni Amerykanie. Zostają oni uwikłani...

Modliszki
Joyce Carol Oates0
Okładka ksiązki - Modliszki

Zbiór dziewięciu opowiadań, w których autorka opisuje przeżycia i cierpienia kobiet. Opowieści te przypominają thrillery w miniaturze - są...