Bodo wśród gwiazd

Od kilkunastu lat obserwujemy rosnące zainteresowanie historią kabaretu okresu międzywojennego. Na temat teatrów rewiowych ukazują się publikacje naukowe i popularne. Także liczne biografie artystów w nich występujących. Wydawane są płyty z dawnymi piosenkami, w oryginalnych i współczesnych wykonaniach. Powstają filmy dokumentalne i fabularne, a nawet serial... Jakby chciano nadrobić długi czas milczenia o tym, co było ważnego i ciekawego w naszej kulturze rozrywkowej przed wybuchem drugiej wojny światowej.

Pokolenia, które tę kulturę współtworzyło i w niej żyło - już nie ma. Co takiego atrakcyjnego jest dla jego prawnuków w tej nieznanej przeszłości sprzed ponad wieku? Ale o to należałoby zapytać ich samych. Kim byli twórcy przedwojennych scen i scenek rozrywkowych, jak potoczyły się ich późniejsze losy? A gwiazdy kabaretu?

O nich jest ta opowieść prezentująca kilkanaście najbardziej znanych postaci piosenki, tańca i filmu: obok Eugeniusza Bodo znaleźli się to Fryderyk Járosy, Stefania Górska, Zofia Terné, Maria Modzelewska, Konrad Tom i Zula Pogorzelska, Feliks Konarski i Nina Oleńska, Alfred Schűtz, Renata Bogdańska-Anders, Gwidon Borucki, Wojciech Wojtecki, Wiktor Budzyński, Stanisław Ruszała i Loda Halama. Spośród autorów - m.in. najjaśniejsza gwiazda, czyli Marian Hemar.

Bohaterów tamtych lat przypominają fotografie, recenzje z występów, artykuły prasowe, plakaty, ale też listy, dokumenty. Nic w sztuce nie jest tak krótkotrwałe, jak teatr, a w teatrze - piosenka.  Bo jak ktoś kiedyś powiedział: ,,proszę zauważyć, jak ulotna jest ludzka pamięć i jak szybko przemija sława".

Informacje dodatkowe o Bodo wśród gwiazd:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2016-03-02
Kategoria: Muzyka, film

Kup książkę Bodo wśród gwiazd

Bodo wśród gwiazd - opinie o książce

Avatar użytkownika - AnnaP
AnnaP
Przeczytane:2016-04-26, Przeczytałam,

Nie od dziś wiadomo, że Eugeniusz Bodo był królem sceny kabaretowej, gwiazdą największego kalibru. Ale on sam, mimo wielu talentów, w pojedynkę nie udźwignąłby ciężaru tworzenia tych wyjątkowych widowisk. Razem z nim, dziesiątki wybitnych twórców - muzyków, tancerzy, śpiewaków i kompozytorów przyczyniło się do wielkiego sukcesu rewii. Anna Mieszkowska zebrała te zagubione w odmętach czasu, przykurzone latami historii życiorysy. Odświeża je i ukazuje czytelnikom prawdziwą dumę polskiej sztuki rozrywkowej.

Ocalone od zapomnienia historie kabaretów i zespołów rewiowych tworzą unikatowe świadectwo artystycznej świetności międzywojnia. Rozkwit rozrywki dostępnej dla szerszej publiczności objawiał się bezustannymi rozbłyskami coraz to nowszych produkcji. Jednak szalone lata dwudzieste i już nieco poważniejsze trzydzieste wraz z ich dobrodziejstwami przyćmiła kolejny wielki konflikt zbrojny. Aktorzy kabaretowo-rewiowi po wybuchu drugiej wojny światowej chętnie angażowali się w działalność patriotyczną, a później prężnie rozwijali sztukę na emigracji.

Wiele talentów zabrał bezduszny konflikt, kilka istnień zgasło niespodziewanie w kwiecie życia. Razem z nimi pamięć o beztroskich latach wypełnionych śmiechem publiczności, niosącym się z kabaretów na tłoczne ulice. Nowy ustrój niekoniecznie zachęcał do powrotu do dawnej działalności. Wojna złamała wiele karier, podupadający na zdrowiu artyści mieli do zaoferowania tylko swoje opowieści. I nimi autorka często raczy czytelników, przywołując nieznane dotąd anegdoty i historie z życia prywatnego takich wybitnych sław jak Marian Hemar, Fryderyk Járosy, Maria Modzelewska, Hanka Ordonówna czy Zula Pogorzelska.

Na pochwałę zasługuje przede wszystkim strona wizualna książki; do pełni szczęścia brakuje jedynie twardej oprawy. "Bodo wśród gwiazd" przypomina mi domowej roboty kolaż, album rodzinny, w którym przechowuje się wszystkie najważniejsze wspomnienia. Wycinki z gazet, reklamy, afisze teatralne, stare fotografie, rysunki, plakaty, listy czy fragmenty programów kabaretowych. To wspaniałe archiwum ogromnie popularnej w czasach międzywojennych sceny kabaretowej. Artyści, którzy tworzyli tamte wspaniałe widowiska, to prawdziwe gwiazdy, którym nie sposób odmówić charyzmy, ale i tak bardzo cenionej w tym światku wszechstronności. Na kartach tej wielowątkowej historii z łatwością dostrzec można blask świat estradowych z pierwszych dekad ubiegłego wieku, czuć tę światową atmosferę, niemal amerykański rozmach, ekscytację towarzyszącą premierom i ulotny stan wolności. Tym bardziej smuci świadomość brutalnego końca tak wspaniałej ery.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com

Przeczytane:2016-07-06, Ocena: 4, Przeczytałam,
Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej
Anna Mieszkowska0
Okładka ksiązki - Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej

Anna Mieszkowska – autorka głośnych biografii Ireny Sendlerowej – prezentuje nowe, zweryfikowane fakty z życia bohaterki. Ukazuje pogłębioną...

Jestem Jarosy! Zawsze ten sam…
Anna Mieszkowska0
Okładka ksiązki - Jestem Jarosy! Zawsze ten sam…

Biograficzna opowieść o Fryderyku Jarosym (1889-1960) , aktorze, reżyserze, konferansjerze legendarnych teatrzyków rewiowych w przedwojennej Warszawie...

Forget Me Not
Julie Soto