Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe

OTO LUDZKA TWARZ BOGINI XX WIEKU

Anthony Summers, biograf gwiazd i dziennikarz śledczy, ujawnia wstrząsającą prawdę o życiu i śmierci Marilyn Monroe.

Kim naprawdę była? Seksbombą czy zagubioną dziewczynką? Utalentowaną aktorką czy hochsztaplerką, która zrobiła karierę przez łóżko? Z kim romansowała? Co sprawiło, że stała się sławna? Jak naprawdę wyglądała jej śmierć?

Bogini to biografia Marilyn Monroe napisana na podstawie ponad 600 wywiadów, które autor przeprowadził z przyjaciółmi, kochankami i osobami z najbliższego otoczenia gwiazdy. Śledztwo Summersa stało się podstawą dokumentu Netflixa Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania (2022).

Kultowa biografia Marilyn Monroe teraz w nowym wydaniu,
zaktualizowanym z okazji 60. rocznicy tragicznej śmierci ikony kina.

Informacje dodatkowe o Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe:

Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe - opinie o książce

Avatar użytkownika - Nie_tylko_o_ksia
Nie_tylko_o_ksia
Przeczytane:2022-10-09, Ocena: 5, Przeczytałem,

Ikona kina, piosenkarka, modelka, producentka filmowa, rówieśniczka Królowej Elżbiety II – Marilyn Monroe, właściwie Norma Jeane. Kobieta, o której wciąż mówi cały świat, a jej tajemnicza śmierć była jedną z inspiracji do napisania przez Anthoniego Summersa biografii poświęconej życiu tej zagadkowej postaci.

„Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marylin Monroe” to ponad sześciuset stronicowa książka, którą pomimo swych pokaźnych rozmiarów, zaciekawia rzetelnie i skrupulatnie przedstawionym okresem dzieciństwa, młodości, światowej kariery i śmierci Monroe. Ujawnione fakty, niejednokrotnie szokujące, czy wręcz niewiarygodne, zostają poparte fragmentami wywiadów z Marilyn Monroe, listów, czy wypowiedziami ludzi z bliskiego jej otoczenia. Autor biografii, sporą część przeznaczył na przeanalizowanie ostatnich dni życia aktorki oraz ujawnienie dotąd ukrytych faktów związanych z jej zagadkową śmiercią.

Czytając „Boginię”, zostajemy powiernikami najgłębiej skrywanych sekretów Marilyn, kawałek po kawałku odsłania się przed nami obraz kobiety, która po zejściu ze sceny nie przestaje marzyć i walczyć z własnymi słabościami, ale także ze samą sobą. Nie potrafi odnaleźć granicy między tym co prawdziwe, a tym co ma miejsce w filmowym świecie; zdarza się, że opowiadając o własnych przeżyciach przerysowuje zdarzenia, czyniąc je nieprawdopodobnymi, wzbudzając nasze zainteresowanie i współczucie.

Obszerność bibliografii, zebranej do napisana tej biografii Monroe dowodzi, że wszystkie ujawnione fakty są prawdziwe i zostały nam przedstawione w możliwie najdokładniejszy i rzetelny sposób. Autor wykonał, naprawdę fantastyczną pracę, wzbogacając ją archiwalnymi zdjęciami ikony kina.

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2022-09-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

Marilyn Monroe - ponadczasowa gwiazda, symbol seksu i popkultury, bogini kobiecości, ikona kina. Wszyscy ją znamy, znamy jej twarz, znamy jej charakterystyczne cechy,
widzieliśmy ją w filmach i pewnie słyszeliśmy nieraz o jej tajemniczej śmierci. Wydawać by się mogło, że o Marilyn powiedziano już wszystko ale ... Jaką kobietą była
naprawdę? Jakie miała sekrety? Czego się bała?
Przeczytałam na jej temat doskonałą biografię Anthony'ego Summersa pt. "Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe". Ta licząca ponad 650 stron (łącznie ze źródłami i bibliografią) książka ukazuje zupełnie inne oblicze gwiazdy, dogłębnie analizuje okres jej kariery, kulisy sławy, związki, relacje i znajomości,
wskazując na różne wydarzenia, które doprowadziły do jej upadku i ostatecznie do śmierci.

"Było coś w tej dziewczynie, co kazało wierzyć, że zdobędzie wszystko, czego pragnie."

"Z wdzięcznością przyjmowała każdy objaw uczucia, którym ktoś chciał ją obdarzyć, bez względu na płeć dającego."

"Wyobrażała sobie, że jest oblubienicą całej Ameryki. W rzeczywistości była kłębkiem nerwów szukającym ocalenia w ramionach coraz to innych mężczyzn."

Marilyn potrafiła czarować na ekranie i w świetle reflektorów ale jej prywatne życie było pełne komplikacji, porażek i nieszczęść. Bywała kapryśna, bezwstydna i szalona.
Innym razem zamykała się w sobie, uciekała w alkohol i narkotyki. Chciała być kochana ... "Chciała kochać, ale nie potrafiła. Kochała wyłącznie siebie. Była narcystyczna."

Anthony Summers w swojej książce opowiada o życiu Marilyn Monroe, wydzielając pięć głównych rozdziałów. W pierwszym rozdziale poznajemy jej niespokojne dzieciństwo i rozwój kariery w Hollywood. Drugi i trzeci rozdział dotyczą małżeństw Marilyn: najpierw z amerykańskim baseballistą Joe DiMaggio, które trwało przez niecałe 10 miesięcy, później z dramatopisarzem Arthurem Millerem, które zakończyło się po 4 latach. Ostatnie dwa rozdziały są najbardziej kontrowersyjne i poruszają wiele złożonych problemów z Marilyn. Znajdziemy tam szczegółowe opisy relacji Marilyn z Johnem i Robertem Kennedy, powiązaniami z mafią oraz okolicznościami jej śmierci.

Była to fascynująca lektura, mająca formę dziennikarskiego śledztwa, którą czyta się zarówno z niepokojem, jak i z ogromnym zainteresowaniem. Nie mogłam się od niej oderwać! Ta książka pozwoliła mi dowiedzieć się wielu rzeczy o Marilyn, o których nie miałam wcześniej pojęcia. Marilyn Monroe to piękna i bardzo tragiczna postać ale
czytając biografię taką jak ta można choć trochę ją rozumieć. Bardzo Wam ją polecam. Spędzicie z tą książką intrygujący czas.

Avatar użytkownika - etiudyliterackie
etiudyliterackie
Przeczytane:2022-08-28,

Wasze pierwsze skojarzenie na myśl o Marilyn Monroe?
Gwiazda filmowa, seksbomba, ikona kultury popularnej, kobieta o blond włosach. Ale kim naprawdę była? Co skrywało się w jej wnętrzu?

Biografia Marilyn „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marylin Monroe” pozwoli Wam ją poznać na wielu płaszczyznach. Autor bardzo skrupulatnie przedstawia czytelnikowi niuanse życia gwiazdy i jak się okazuje za zalotnym spojrzeniem kryje się wiele cierpienia. Była to kobieta bardzo zagubiona, często nie radząca sobie z życiem, świadczą o tym chociażby próby samobójcze. Jednym z jej największych marzeń było zostać mamą… oficjalnie nigdy to pragnienie się nie spełniło (straciła dwie ciąże), choć istnieje przypuszczenie, że miała kiedyś dziecko, które oddała, ale czy to prawda? Nie można było tego stwierdzić nawet w rozmowach z aktorką, jednym mówiła jedno, drugim co innego. Często konfabulowała przez co trudno było jej w pełni zaufać, bo czy powiedziała Ci właśnie prawdę?

Miała również problemy z samoakceptacją, nie wierzyła w swoje zdolności, często odczuwała tremę, choć była doceniana przez innych. Wielokrotnie zamężna, nigdy jednak nie znalazłam tej prawdziwej drugiej połówki…
Jej całe życie było pełne sekretów, niedomówień, tajemnic włączając w to również jej śmierć do dziś do końca nie odkrytą, bo czy faktycznie to było samobójstwo, tego już się pewnie nigdy się nie dowiemy.

Przyznaję, że wyjątkowo długo zajęło mi zapoznanie się z jej życiorysem, ale nie żałuję i cieszę się, że mogłam poznać kobietę prawdziwą, z wieloma trudnościami i bolączkami. Momentami było mi jej zwyczaj nie żal…

„Nigdy nie chciałam zostać Marylin - tak po prostu wyszło. Marylin jest zasłoną, pod którą skrywa się Norma Jeane.”

W końcu wszystko to, czego się domagamy- to prawo do błyszczenia"

Marilyn Monroe.

Gwiazda, Ikona, Seksbomba.

Napisano już o niej wiele.

Rozłożono na czynniki pierwsze.

Toczono głębokie dyskusje i tworzono teorie spiskowe jak i dlaczego umarła.

Ale pomimo tego, nikt do tej pory nie wie jaka naprawdę była Norma Jane.

Autor na potrzeby tej książki przeprowadził ponad 600 wywiadów z jej przyjaciółmi, kochankami i bliskimi z jej otoczenia, by znaleźć odpowiedź na to pytanie, ale Ci, którzy mogliby najwięcej o niej powiedzieć milczeli. Pozostali uchylili rąbka tajemnicy, dlatego poznamy tutaj kilka nieznanych faktów z życia gwiazdy.

Dowiemy się o jej romansach, uzależnieniach i powiązaniach z mafią oraz co działo się w noc jej śmierci.

Kim więc była?

Seksbombą czy zagubioną dziewczynką?

Utalentowaną aktorką czy hochsztaplerką, która zrobiła karierę przez łóżko?

Naiwną marzycielką czy cwaną manipulantką?

Jak dla mnie, każdą z nich.

Do tego neurotyczną, rozchwianą emocjonalnie, nadwrażliwą, samotną kobietą z wieloma kompleksami i chorobliwą nieśmiałością,która zniszczyła sobie życie na własne życzenie. Szukającą poklasku u tabunów mężczyzn, a w gruncie rzeczy pragnącą tylko tego, by ktoś ją zwyczajnie pokochał.

Jeśli jest to Wasza pierwsza biografia gwiazdy, to ogromnie ją Wam polecam.

Jest napisana rzetelnie, chociaż autor w dużej mierze skupił się tutaj na jej życiu uczuciowym, ale pewnie dlatego, że to ludzi najbardziej interesuje, pięknie wydana, w twardej oprawie. Dla mnie jedynym minusem była dosyć skąpa, jak na taką pozycję, liczba fotografii. Osobiście spodziewałam się dostać ich tutaj znacznie więcej, ale cóż..

Przy okazji polecam Wam również dokument na Netflix, który powstał na podstawie śledztwa autora ,,Tajemnice Marilyn Monroe. Nieznane nagrania".

Oglądałam, jest bardzo ciekawy i z pewnością bardzo dobrze uzupełnia tę biografię.