Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej

Jedno z najważniejszych dzieł przybliżających mitologię skandynawską.

"Bogów jest wielu, ale na czele różnych panteonów stoi z reguły trójka najważniejszych [...] numer 1 przedstawia się jako zwierzchnik pozostałych boskich postaci, wielki dowódca wojskowy i opiekun ładu społecznego. Numer 2 to zawsze heros-wojownik, pan krzepki, choć czasami intelektualnie ograniczony. Numer 3 [...] patronuje urodzajowi - wszelkiej pomyślności w sensie alimentacyjno-gospodarczym".

Odyn, Thor, Tyr, Widar, Baldur - oto bogowie, którzy fascynują i rozpalają wyobraźnię. W Bogach Germanów mitologia ukazana jest poprzez trójpodział, dokonany przez wybitnego historyka religii - Georgesa Dumézila. Dziełem tym dokonał on ogromnego przełomu w badaniach nad tradycjami mitologiczno-epicko-historycznymi ludów kręgu indoeuropejskiego.

Niniejsza pozycja to lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematyką wierzeń pogańskich Skandynawów. Stanowi także nieustającą inspirację dla czołowych skandynawistów z całego świata.

Książka została opatrzona obszernym wstępem uznanego mediewisty, profesora Jacka Banaszkiewicza.

Informacje dodatkowe o Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2024-03-13
Kategoria: Socjologia, filozofia
Tytuł oryginału: Les dieux des Germains. Essai sur la formation de la religion scandinave

Tagi: Popularne wierzenia i wiedza nienaukowa

Kup książkę Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej

Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej - opinie o książce

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2013-09-09, Ocena: 4, Przeczytałam,
Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej
Georges Dumézil0
Okładka ksiązki - Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej

Georges Dumézil (1898-1986) dokonał wręcz kopernikańskiego przełomu w badaniach nad tradycjami mitologiczno-epicko-historycznymi ludów kręgu...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska