reklama

Bohater wieków

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2011-03-04
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-200-0
Liczba stron: 710
Tytuł oryginału: The Hero of Ages
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Anna Studniarek

Tom 3 cyklu Ostatnie Imperium

Ocena: 5 (14 głosów)

Zabicie Ostatniego Imperatora,  by obalić Ostatnie Imperium, było właściwym krokiem, prawda? Wraz z powrotem zabójczej formy wszechobecnych mgieł, wzmagającymi się opadami popiołów i coraz potężniejszymi trzęsieniami ziemi, Vin i Elend zaczynają mieć wątpliwości. Przed wieloma laty Zniszczeniu - jednej z pierwotnych istot, które stworzyły świat - obiecano prawo do unicestwienia wszystkiego, co istnieje. Teraz, gdy Vin została podstępem nakłoniona do uwolnienia go ze Studni Wstąpienia, Zniszczenie pragnie wyegzekwować swoje prawo. 
Zakończenie trylogii ,,Z Mgły Zrodzony" wypełnia obietnicę pierwszych dwóch tomów. Związki zasugerowane w pierwszych rozdziałach wskoczą na swoje miejsce, a niespodzianki, satysfakcjonujące, choć zaskakujące, rozkwitną niczym fajerwerki, by oszołomić i rozbawić. Wszystko poprowadzi do finału, niezwykle oryginalnego i odważnego, który zmusi każdego czytelnika do przetarcia oczu, jakby się obudził z cudownego snu. 

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Bohater wieków

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Bohater wieków

Avatar użytkownika - saphereaude
saphereaude
Przeczytane:2017-09-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Nietuzinkowa historia, nagłe zwroty akcji i świetnie wykreowani bohaterowie. Tak określiłabym trylogię  "Zrodzongo z Mgły". Otwierając książkę zostajesz wciągnięty do niesamowitego świata magii czerpanej z metali. Tak, z metali. Tych których znamy jak złoto, żelazo, stal, miedź itd. czy też z tajemniczego atium. Niestety świat pełen magii, ma również mnóstwo kłopotów, z którymi muszą poradzić sobie nasi bohaterowie. Brandon doskonale wykreował ich psychiki, dzięki czemu wydają nam się realistyczni. Ich wewnętrzne bitwy nie są nam obce. Czytając tą serię, razem z nimi uczyłam się, odkrywałam, cieszyłam się i umierałam. Gorąco polecam trylogię "Zrodzonego z Mgły". Nie będziecie się przy niej nudzić. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - LukasM
LukasM
Przeczytane:2017-05-11, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie - fantastyka 2017,
Nieoczekiwane - to jedno słowo w pełni oddaje zakończenie tej niesamowitej książki. Tajemnice oraz okropna niewiedza spowijające bohaterów wreszcie się przerzedzają. Chociaż wydawać by się mogło, że w świecie pełnym popiołu i zabójczych choć niekoniecznie złych mgieł nie mają najmniejszych szans dokonują niemożliwego. Wisienką na torcie jest KTO ostatecznie zrozumiał starożytne przepowiednie i uratował cały Świat! Nigdy bym się tego nie spodziewał mimo tego, że Autor chyba kilkukrotnie wspominał o tej dziwnej właściwości owego Zbawcy dosłownie noszącego wiedzę Świata na ramionach - doskonały zwrot akcji. Polecam każdemu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2017-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, fantastyka, SF,
Zniszczenie zostało uwolnione, Elend otrzymał allomantyczne moce, a mgły zabijają ludzi. Tym razem celem Vin i jej małżonka jest walka ze Zniszczeniem i uratowaniem ziemi. Jednak on jest wszędzie i czy uda się go oszukać? Silna wola jest trochę pomocna, ale delikatna manipulacja lub przejęcie całkowite pozwalają mrocznej sile na wiele. A koniec zbliża się wielkimi krokami.
Link do opinii
Avatar użytkownika - karolina_c
karolina_c
Przeczytane:2016-04-13, Ocena: 5, Przeczytałem, 26_ksiązek_2016, Fantastyka_2016,
Interesujące i zaskakujące zakończenie. Troszkę rozczarowało mnie, uśmiercenie głównych bohaterów których pokochałam, ale całość zasługuje na mocne 5!
Link do opinii
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2015-11-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,

Drugi tom trylogii Sandersona zakończył się w sposób, który wręcz wymusza rzucenie się łapczywie na zwieńczenie całej historii, jakim jest „Bohater wieków”.

            Minął rok od wydarzeń ze „Studni wstąpienia. Vin i Eland próbują poskładać w całość resztki Imperium pod rządami tego ostatniego. Ukochany Vin w końcu zdecydował, że pewne formy tyranii są dopuszczalne w obliczu zbliżającej się niszczycielskiej siły pragnącej zagłady świata. Przez ten czas populacja ludzi drastycznie zmalała, coraz gęstsze mgły wyniszczają plony, przynosząc głód. 

Gdyby tego było mało,  Inkwizycja nadal zabija skaa, szerząc coraz większy terror, a tajemniczy przeciwnik zaciska swoją pętlę wokół malejącej liczby gotowych stawić mu czoła przeciwników. Szybko zmieniające się realia powodują bezradność: „Jesteśmy, jak dzieci, grające w grę, która podpatrzyły u rodziców, lecz nieznające jej zasad. A nasz przeciwnik stworzył tę grę.”

Wolność nadeszła, czy jednak pozostało choć trochę czasu, by się nią nacieszyć? Imperium ponownie stało się miejscem pełnym strachu i śmierci, tyle, że z „bonusem” w postaci enigmatycznego zagrożenie gotowego uderzyć w każdej chwili. Widzimy, jak wypaczane są ideały Kelsiera, jak jego nauki wykorzystywane są w celu zagarnięcia władzy, jak niszczeje jego dziedzictwo.

Świat dookoła naszych bohaterów dosłownie się rozpada. Obserwujemy ze współczuciem, jak kolejne plany ocalenia rozbijane są w pył. Drużyna nieco szalonych rabusiów skonfrontowana zostaje z konsekwencjami zabicia Ostatniego Imperatora. Autor jasno pokazuje, że pozornie dobra decyzja okazała się być dosłownie zabójcza, nie tylko dla bohaterów, ale w konsekwencji dla całego ludzkości. Tyran był niewyobrażalnym złem, ale złem spajającym w całość świat. Jego powykrzywiane i wypaczone przez szalony rozum zasady nie pozwalały, by coś jeszcze gorszego wydostało się na wolność, dążąc do destrukcji wszystkiego na swojej drodze.

            „Bohater wieków” koncentruje się w dużej mierze na postaciach do tej pory drugoplanowych, wzbogacając w ten sposób fabułę,  ale pozwalając ewoluować także postaciom z pierwszego planu. Przykładem jest choćby Vin, która : „ (…) jakimś cudem, między upadkiem królów i zagładą świata stała się kobietą”. Eland w końcu przestał być pokojowo nastawionym do życia idealistą i stał się człowiekiem gotowym dokonywać tragicznych wyborów.

            Sanderson w końcu pozwala nam także zobaczyć, jak powstawał jego świat: rzeczywistość w której z nieba spada popiół, a krwawe słońce oświetla lichą roślinność, wśród której próżno szukać kolorów. Seria wydarzeń zapoczątkowana w pierwszym tomie nareszcie znajduje logiczne wyjaśnienie, a pisarz uchyla rąbka tajemnicy leżącej u genezy powstania istot zamieszkujących Imperium. Wszelkie niejasności zostają w końcu wyjaśnione, stając się elementem logicznego i spójnego świata przedstawionego. 

            A zakończenie trylogii… zakończenie pozostawia czytelnika wniebowziętego rozwiązaniami fabularnymi i spragnionego kolejnych tomów.

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2022-07-10, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2022,

Natura świata jest taka, że tworząc coś, często niszczymy coś innego". 

Blisko 800 stron przemyślanej historii. Trochę o polityce i religii, trudnych decyzjach i przeznaczeniu. Czasem przesadnie rozwlekle, irytuje też rogowski sznyt.

Link do opinii

Świetne zakończenie jednej z najlepszych serii fantasy. Sanderson po raz kolejny udowadnia, iż jest mistrzem gatunku. Trzyma w napięciu, bawi, wzrusza. Nie sposób nie kochać bohaterów i samej książki.

Link do opinii

Swietna choć zaskakująca nie do końca pozytywnie....

Link do opinii
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2021-10-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Alcatraz kontra Bibliotekarze. Rycerze Krystalii
Brandon Sanderson0
Okładka ksiązki - Alcatraz kontra Bibliotekarze. Rycerze Krystalii

Alcatraz dociera wreszcie do Nalhalli. Chłopak jest wstrząśnięty, gdy przekonuje się, że jest tam naprawdę legendą. Niestety w Wolnych Królestwach...

Calamity
Brandon Sanderson0
Okładka ksiązki - Calamity

Gdy Calamity rozświetliła niebo, zrodzili się Epicy. Od tamtej pamiętnej nocy życie Davida jest nierozerwalnie związane z ich zbrodniami Stalowe Serce...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy