Boska proporcja

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-03-12

Matka to skarb, a miejsce skarbu jest głęboko pod ziemią.

W zamkniętej dla zwiedzających palmiarni parku Oliwskiego zostają znalezione zaaranżowane, w sposób równie makabryczny jak piękny, zwłoki dziewczyny. Człowiek odpowiedzialny za remont obiektu znika, a na miejscu zbrodni jako jeden z pierwszych pojawia się Robert Mazur - zabójca po wyroku będący pod stałą kontrolą terapeuty.

Sprawę bada komisarz gdańskiej policji Agata Stec, której alkohol, kac i pobudka w obcym łóżku nie są obce. Żyje pracą, przeklina i całkiem nieźle radzi sobie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, choć nieustannie, jako przełożona grupy śledczej, musi znosić seksistowskie przytyki. Agata nie przepada za pracą zespołową, a za jedynego przyjaciela uważa starszego brata - znanego psychologa Artura Kamińskiego, którego potajemnie wciąga w kulisy śledztwa, licząc na jego doświadczenie w pracy z psychopatycznymi jednostkami. Elegancki i powściągliwy, otaczający się pięknymi i drogimi przedmiotami, wyczulony na rytuały Kamiński to przeciwieństwo porywczej siostry. Ta sprawa stanowi autentyczne wyzwanie dla jego nieprzeciętnego intelektu.

Napisany z brawurą i mistrzowską precyzją kryminał plastyczny jak serial i dynamiczny jak życie. "Boska proporcja" jest pierwszą częścią trylogii, której kolejne tomy "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa" ukażą się w 2019 roku.

Piotr Borlik urodził się w 1986 roku w Bydgoszczy. Po uzyskaniu tytułu inżyniera na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym rozpoczął pracę w fabryce firmy Sharp. To właśnie tam podczas ciągnących się w nieskończoność wieczornych zmian napisał pierwsze opowiadania.

Dalsze życie zawodowe i nieustanne podróże po Polsce umożliwiły mu rozwijanie literackich pasji. Kilka lat spędził w Hiszpanii, gdzie południowy klimat Marbelli i codzienna porcja słońca motywowały go do tworzenia kolejnych tekstów.

Najczęściej można spotkać go zaczytanego w kryminałach, choć jak sam wspomina, ceni każdy rodzaj literatury, zwracając szczególną uwagę na polskich autorów.

Jest mistrzem Holandii oraz laureatem trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych, co nie pozostało bez wpływu na jego kryminalny debiut.

Kup książkę Boska proporcja

Opinie o książce - Boska proporcja

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2019-06-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Przyznam szczerze, że z początku ta historia mnie nie wciągnęła, lecz im dalej w las, tym lepiej. Trochę irytująca komisarz Agata Stec, która zachowywała się czasem nie jak kobieta, a zwykły męski dupek, która pomimo dużej inteligencji i umiejętności wyłapywania szczegółów i łączenia faktów nie widziała tego, co miała pod nosem. Za to świetnie nakreslona postać brata Pani komisarz, znanego psychologa Artura Kamińskiego oraz pozostałych bohaterów. Borlik stworzył oryginalną, inteligentną fabułę, wpłatając w nią wątek boskiej proporcji (co trochę przypomina mi książki Dona Browna). Niepotrzebne opisy kulinarnych eksperymentów, chyba że jest w jakiś zamysł. Ogólnie jak na debiut, książka mimo wszystko rewelacyjna. Z pewnością przeczytam pozostałe części trylogii.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-03-13, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Spojrzałbym na czterolistną koniczynę jak na aberrację."

Trafione i zajmujące spotkanie z książką, zwłaszcza ze względu na ciekawie zaplecioną intrygę kryminalną, wyrazistych i przekonujących bohaterów, a także wartki, płynny i przekonujący styl narracji. Podobała mi się niejednoznaczność przeszywająca zagadki detektywistyczne, nie tylko zajmujące dociekanie, kto kryje się za zbrodnią, ale również szkatułkowa konstrukcja wątków i mnóstwo materiału do dokonywania interpretacji. Autor umiejętnie wodzi czytelnika za nos, stawia frapujące wyzwania, nie pozwala we wpadanie w rutynę spekulacji, podsuwa idee do głębszych analiz. Odpowiada mi sięganie po mocne instrumenty oddziałujące na wyobraźnię odbiorcy, jest krwisto, mrocznie i zatrważająco, niekiedy na granicy odrazy, zwłaszcza kiedy wbijamy się w opisy zbrodni. Trudno wchodzi się w zwyrodniałe umysły oprawców, ale łapiemy się na tym, że to właśnie one stają się bodźcem do inscenizacji miejsca zbrodni. Głowienie się nad wspólnym mianownikiem zabójstw sprawia sporo satysfakcji, i choć po drodze, prowadzeni piórem autora, wpadamy na odpowiedni trop, to jednak do końca trzymani jesteśmy w niepewności przyczyn, motywów i pobudek. Pierwszy tom, zatem kilka aspektów wciąż czeka na wyjaśnienie i rozszerzenie, interesująco będzie się za nie zabrać, poznać kolejne odsłony trylogii.

Agata Stec, komisarz gdańskiej policji, została interesująco sportretowana, pełna sprzeczności osobowość, z tendencjami do autodestrukcji, ale też niezwykle ambitna osóbka. Rozwiązanie makabrycznej zbrodni młodej dziewczyny, której ciało odnaleziono w remontowanej palmiarni, tylko pozornie wydaje się proste i łatwe, z każdą nowo zdobytą informacją sprawa komplikuje się, dochodzą intrygujące aspekty i znaki zapytania. Nieco mentorskiej pomocy, w zakresie sposobu myślenia sprawcy, udziela Agacie brat, Artur Kamiński, psycholog znany z książek, gazet i telewizji, jakże różniący się od siostry charakterem i podejściem do życia. Przygotujcie się na dynamiczne rytmy, wiele się dzieje, potrafi być zaskakująco. Przekonajcie się, na które aberracje w psychice mordercy trzeba spojrzeć, jakie odchylenia wyłapać w jego odrażającej działalności, które przesłania wychwycić? Sporo jest też o przyrządzaniu i smakowaniu potraw, to taki lekki koloryt powieści, jak ktoś lubi takie urozmaicające wtrącenia, to spojrzy na nie miłym okiem. Udana przygoda, drobne skazy nie odbierają pozytywnego odbioru, warto zwrócić na nią uwagę.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2019-11-12, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Boska proporcja" otwiera trylogię kryminalną Borlika. Całość toczy się wokół dwójki głównych bohaterów, rodzeństwa - komisarz Agaty Stec i psychologa Artura Kamińskiego. W tym tomie Agata prowadzi śledztwo dotyczące morderstwa w gdańskiej palmiarni. Sprawa od początku nie wygląda na prostą, a bardzo szybko komplikuje się jeszcze bardziej, między innymi za sprawą samego Artura...
Książka wciąga od pierwszej strony, czyta się łatwo, szybko i przyjemnie, autor naprawdę wie jak przyciągnąć uwagę czytelnika. Fabuła jest dobrze przemyślana i świetnie rozpisana – dzieje się dużo, ale przez całą książkę, co chwilę coś nas zaskakuje, nie wspominając już o zakończeniu, którego naprawdę nie przewidziałam, a które podobało mi się na tyle, że aż podniosłam trochę ocenę całości ;) Bohaterowie są bardzo intrygujący, szczególnie psycholog Artur, który mam wrażenie, że wodzi nie tylko Agatę, ale i czytelnika za nos. Naprawdę bardzo cieszę się, że mam pod ręką całą trylogię, bo od razu mogę sięgnąć po część drugą!

Avatar użytkownika - michalcezar
michalcezar
Przeczytane:2019-10-13, Ocena: 3, Przeczytałam,

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Borlika. Szczerze, nie porwało mnie, nie zachwyciło, nie spowodowało, że nie mogłem się oderwać, by sprawdzić co będzie dalej. Brak zwrotów akcji, brak tajemniczości. Zawiodłem się, zwłaszcza czytając przedtem tyle pozytywnych opinii. Niemniej, daję autorowi kredyt zaufania i sięgnę po kolejne książki z nadzieją, że się rozkręci.

Avatar użytkownika - klaud
klaud
Przeczytane:2019-09-22, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - GabrielVinci
GabrielVinci
Przeczytane:2019-07-09, Ocena: 2, Przeczytałem, 26 książek 2019, Kryminał,

Na granicy czytalności.

Dobrą książkę można poznać po tym że pomimo upałów i niedospania nie możesz się od niej oderwać. Taka jest właśnie „Boska proporcja” którą wciągnęłam w dwa dni, a już myślałam że w tym półroczu nie spotkam drugiej tak dobrej książki jak „Cisza białego miasta”.

To książka w której moim zdaniem nie ma właściwie żadnego pozytywnego bohatera, wszyscy są tak naprawdę kimś innym, mają swoje „odchyły”. Agata Stec to porywcza pani komisarz z problemem alkoholowym która nie potrafi nawiązywać normalnych relacji z ludźmi. Jej brat Artur Kamiński jest znanym z trudnych przypadków psychologiem i jak każdy psycholog sam jest trudnym przypadkiem.  Trzeba przyznać że jest to świetny manipulator. W książce nie brakuje makabrycznych, szczegółowo zaplanowanych morderstw, które (jak wskazuje tytuł książki) związane są z boską (złotą) proporcją. Tak naprawdę niewiele więcej można powiedzieć o samej fabule żeby nie zdradzić zbyt wiele.

Ja uwielbiam takie książki z zagadką, w których można doszukać się motywów antycznych i teorii spiskowych. Ukłony dla autora że powiązał ze sobą tyle motywów, stworzył nieszablonowe postacie a przede wszystkim że stworzył boską proporcję napięcia dozowanego w odpowiednich ilościach, tak aby czytelnik nie mógł się oderwać do ostatniego zdania. A smaczku całości (dosłownie!) dodają szczegółowe opisy serwowanych potraw ?

Nie pozostaje nic innego jak zabierać się za drugą część książki ?

Teatr lalek
Piotr Borlik0
Okładka ksiązki - Teatr lalek

Życie Konrada Małeckiego, psychologa prowadzącego prywatny gabinet, przewraca się do góry nogami, gdy odwiedza go prokurator z niepokojącą informacją...

Materiał ludzki
Piotr Borlik0
Okładka ksiązki - Materiał ludzki

Druga po "Boskiej proporcji" część cyklu kryminalnego z Agatą Stec. Po zakończonym śledztwie w sprawie morderstwa w gdańskim parku Oliwskim w niewyjaśnionych...

Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska