Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa

Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-954106-3-5
Tytuł oryginału: Brotopia. Breaking up the boys` club of Silicon Valley
Język oryginału: Angielski

Za sukcesem Google’a i Facebooka stoi trzech błyskotliwych mężczyzn i…

trzy wybitne kobiety. Lecz ich historie opowiada się rzadko. Emily Chang, reporterka, która codziennie wprost z Doliny Krzemowej nadaje wywiady z gigantami branży technologicznej, przeprowadziła gruntowne reporterskie śledztwo wiedziona pytaniem: jak to możliwe, że w krainie, w której granice stanowi wyobraźnia, wielu ludzi nie jest zdolnych zrzucić seksistowskich klapek z oczu. Z rzetelnością godną historyka cofnęła się do epoki powstawania pierwszych firm komputerowych, by poprzez erę boomu lat 90. doprowadzić opowieść do roku 2018, czasu triumfu takich start-upów jak Slack czy Uber. Przybliżyła codzienność gorączkowej pracy i upojnej zabawy twórców firm, które przeszły do legendy. Opisała kulisy rekrutacji pracowników i przyklepywania wielomilionowych transakcji. Zajrzała do nocnych klubów i za szczelnie zasłonięte kotary rezydencji, w których organizowane są sekretne seksparty bogaczy. Przebiła się przez sterty statystyk i badań. Przeprowadziła mnóstwo rozmów. Udowadniając, że słaba reprezentacja kobiet w branży IT to nie przypadek, a przy okazji dowodząc, że zatrudnianie kobiet daje się wycenić w konkretnych finansowych zyskach.

Brotopia uchwyciła, majaczące dotąd w kącie oka, drugie, zdumiewające oblicze Doliny Krzemowej.

"Istnieje ryzyko, że „Brotopia” zostanie zaszufladkowana jako „książka o sex imprezach w Dolinie Krzemowej”. (…) Ale „Brotopia” wykracza daleko poza sprośność i mówi o tym, jak przemysł technologiczny jest zdominowany przez mężczyzn i jak kobiety stawiają temu opór."
-- Financial Times --

"To nie jest typowa opowieść o nerdach z Doliny Krzemowej – to horror kobiet, które zdecydowały się tam pracować. Technologia w XXI wieku ma nadal twarz faceta i trudno uwierzyć, że proces emancypacji nadal postępuje. Seksizm zdaje się przezroczysty, „bo przecież nikt się nad tym nie zastanawiał”. Nie trzeba uważać się za feministkę, aby poczuć różnice w zarobkach i podejściu do pracy kobiet. Mimo to Sheryl Sandberg (Facebook), Susan Wojcicki (YouTube), Marissa Mayer (Yahoo!) czy Susan Fowler (Uber) osiągnęły ogromny sukces w swoich branżach. Nas interesuje zwykle to, jak to zrobiły. Musiały być zdesperowane czy bezczelne? Może grać nie fair, rozgrywać „po męsku”? Ale książka Emily Chang „Brotopia” idzie w swoich opowieściach jeszcze dalej i pokazuje, czym ryzykowały, aby utrzymać się wśród geeków z IT oraz macho z VC. Oby branża zmieniła się jak najszybciej, by zamiast tracić nerwy i energię na niepotrzebne przepychanki i procesy, kobiety mogły skupić się na spokojnej pracy. Wreszcie."
-- Sylwia Chutnik --

Emily Chang jest prowadzącą i producentką Bloomberg Technology, codziennego programu telewizyjnego skoncentrowanego na globalnym rynku technologii, oraz magazynu Bloomberg Studio 1.0, gdzie regularnie rozmawia z czołowymi menedżerami firm technologicznych, inwestorami i przedsiębiorcami. Wcześniej była korespondentką CNN z Pekinu oraz Londynu. Za swoje relacje zdobyła pięć regionalnych nagród Emmy. Absolwentka Uniwersytetu Harvarda. Mieszka w San Francisco wraz z mężem i trójką dzieci.

Tagi: #it #biznes #start-up #kobieta #metoo #feminizm #równouprawnienie #SiliconValley

Kup książkę Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa

Avatar użytkownika - madak
madak
Kiedy sięgamy po książkę z Doliną Krzemową w tytule, spodziewamy się, że poznamy kolejną historię sukcesu założyciela (rodzaj męski nieprzypadkowy) firmy, która zmieniła świat. I choć Brotopia Emily Chang opowiada o ludziach, którzy odnieśli sukces, to skupia się przede wszystkim na tym, z jakimi problemami musieli się zmagać. W centrum uwagi autorki pozostają bowiem kobiety. A Dolina Krzemowa to skrajnie niekorzystne „środowisko” dla kobiet. Emily Chang zastanawia się nad tym, jak to się stało, że kobiety, początkowo bardzo cenione jako programistki, zostały w branży zepchnięte na margines. Jak to się stało, że słowo „programista" kojarzy się dziś często z aspołecznym facetem, przykutym do biurka w ciemnym pokoju? Jak to się stało, że 90% pracujących w Dolinie Krzemowej kobiet było świadkami zachowań seksistowskich? Nie, nie 50 lat temu. Nie w miejscowości, gdzie czas zatrzymał się w latach sześćdziesiątych XX wieku. W ostatnim dziesięcioleciu, w miejscu, gdzie swe siedziby mają najnowocześniejsze firmy świata. Brotopia to „świat bracholi”. Ludzi uważających się za wizjonerów, ludzi, którzy łamią reguły. Mają zawsze rację. Nie będą „zaniżać standardów, zatrudniając kobiety”. Nie, nie jest to powszechny wśród mężczyzn ideał systemu społecznego, wzorzec zachowań, do którego dążą. To zbiór postaw, bardzo często nieświadomych ...

Opinie o książce - Brotopia. Kobiety a Dolina Krzemowa

Gdy byłem kimś innym