Brzemię

Brzemię grzechów przyjdzie ci dźwigać...

Mały Janio uwielbia swojego ojca i wykorzystuje każdą możliwość, by zbliżyć się do niego. Ojciec jednak odrzuca chłopca i bije go. Kiedy ginie jego brat Henryk, ojciec w ogóle przestaje go zauważać, jeszcze bardziej skupiając się na sobie. Aż umiera. Czternastoletniego sprytnego i zwinnego chłopca chętnie przygarnia świat przestępczy, w którym ten zaczyna czuć się jak ryba w wodzie. Ma też cel - chce wreszcie poczuć się kimś ważnym.

Informacje dodatkowe o Brzemię:

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2022-01-14

Kup książkę Brzemię

Brzemię - opinie o książce

Przed Wami wyjątkowa książka, którą ogromnie Wam polecam.
Nie jest to lektura łatwa, bo brzemię, które nosi dwójka bohaterów ma ogromny wpływ na nich i na kolejne pokolenie, a historia, o której nam opowiadają jest smutna i..zaskakująca.
Ta książka ma w sobie wiele emocji, trudnych decyzji i dramatów, dlatego nie pozostawia nikogo obojętnym na krzywdę, która otacza nas z każdej strony.
A o czym jest?

Mały Janio uwielbia swojego ojca, ale ten ciągle go odrzuca i bije. Kiedy znika jego starszy brat Henryk, ojciec już do śmierci przestaje go zauważać. A ponieważ umiera, kiedy chłopiec ma 14 lat, ten musi szybko dorosnąć. Sprytnego Janusza szybko ,,przygarnia" przestępczy świat, a on chce tylko czuć się WAŻNY.
Pewnego dnia poznaje Martę, dziewczynę z dobrego domu, która w środku jest równie mocno poraniona jak on.

Co wyniknie z tego spotkania?

Zapraszam do czytania.

Janek to chłopak pragnący uwagi ojca, zabiegający o jego miłość. Dostaje tylko przemoc. Wyrasta na wyrachowanego i obrotnego cwaniaka w półświatku. Kochanek ma w bród, ale wpadła mu w oko Marta, z dobrego i bogatego domu, jedynaczka wychowana pod kloszem, córka dygnitarza komunistycznego. Dzieli ich wszystko - pochodzenie, status majątkowy, warunki lokalowe,  wychowanie, wykształcenie, marzenia i cele. Łączy - samotność, smutek, brak rodzicielskiej miłości oraz pragnienie zmiany. On chce bogactwa, szacunku i uznania, ona romantycznej miłości. Ich związek nie ma racji bytu. Stanowisko rodziców Marty, nieplanowana ciąża zmienia ich plany. Oboje podejmują trudne decyzje życiowe, których niewidoczny ciężar będą dźwigać przez lata.

Brzemię - sam tytuł sugeruje, że będzie ciężko. I jest. Nie jest to książka łatwa w czytaniu, gdyż emocje się kotłują w bohaterach i przenoszą na czytelnika. Powieść zawiera w sobie duży i ciężki ładunek emocjonalny. Autorka podjęła wiele trudnych i bolesnych życiowych tematów. Począwszy od ludzkich słabości, wychowywania dzieci, poprzez złe relacje rodzic-dziecko, relacje rówieśnicze, trudny start w dorosłe życie, matczyną miłość, przez popełnianie błędów i ponoszenia ich konsekwencji, obarczanie winą, aż po depresję i wyrzuty sumienia z powodu jednej decyzji podjętej w przeszłości, głęboko skrywanej tajemnicy. Niosą brzemię grzechu, choć to Marta całą winę bierze na siebie. Niszczy siebie, relacje z mężem i rodzinę.

Powieść rozpisana jest na głosy bohaterów w narracji pierwszoosobowej, dlatego mało tu dialogów. W pierwszej części Janek i Marta na zmianę opowiadają o swoich przeżyciach, uczuciach, myślach. Często tę samą sytuację czytelnik poznaje z obu perspektyw, co spowalnia akcję, za to pokazuję głębię psychologiczną postaci i ich relacji. W części drugiej dochodzą głosy innych postaci. Tu akcja jest żywsza, dużo ciekawsza i nieco przerażająca przez wprowadzenie rozbudowanego wątku sekty. Autorka na przykładzie kilkorga bohaterów, zwłaszcza Arlety i Basi, pokazuje mechanizm powstawania i działania sekty, ludzkie słabości, z którymi mierzymy się na co dzień, pragnienie zmian i manipulację słowami.

Uważny czytelnik łatwo powinien się zorientować w przebiegu wydarzeń i odkryć ukrytą prawdę, jeszcze zanim odkryją ją bohaterowie. To dramatyczna historia rodziny. Dodatkowo autorka wprost nawiązuje do swej poprzedniej książki Żar prawdy, co jest samo w sobie intrygującym zabiegiem, zważywszy na sposób nawiązania. Powinno się ją jeszcze raz przeczytać po tej lekturze lub w jej trakcie. Wtedy obraz będzie pełny i jeszcze bardziej intrygujący. Nie wiem, czy autorka napisze dalszą część, ale furtkę pozostawiła uchyloną.

"Brzemię" to dobry thriller psychologiczny o dramacie rodziny, poruszający wiele problemów i tematów z codziennego życia, przede wszystkim zagadnienie wychowania dzieci, podejmowanie trudnych życiowych decyzji i ponoszenie ich konsekwencji ,,ciężkich" dla psychiki. Jednocześnie powieść przestrzega przed charyzmatycznym guru i działaniem sekty. Przewrotny los i manipulacja słowami w jednym.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2022-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

Od momentu, kiedy czytałam "Żar prawdy" minęło sporo czasu, ale nie miałam problemu, by sięgnąć po kontynuację powieści, czyli "Brzemię".

Para głównych bohaterów stanowi swoje przeciwieństwo. Choć mają inne pragnienia i cele, oboje chcą życiowych zmian. Marcie marzy się romantyczna miłość, zaś Januszowi uznanie i bogactwo. O ile kobietę można polubić, to męska postać wywołuje w czytelniku negatywne uczucia. Co prawda jego zachowanie i to, kim się stał w dużej mierze mają swoje podłoże w dzieciństwie, to jednak nie wszystko można w ten sposób wytłumaczyć.

"Po raz kolejny mały Janusz dostał lekcję prawdziwego życia. Zapamiętał raz na zawsze, by nigdy, przenigdy nie okazywać swoich prawdziwych uczuć - tych nędznych, iście ludzkich słabości."

Emilia Kubaszak podejmuje się tematów i problemów, które budzą naszą ciekawość, ale jednocześnie są trudne, bolesne, a niekiedy kontrowersyjne. Porusza kwestię matczynej miłości, ludzkich słabości, poszukiwania siebie, akceptacji, niszczącej i budującej siły uczuć, popełniania błędów i ich konsekwencji. Z kolei wpleciony wątek sekty naprawdę przeraża. To, czego doświadczyła Basia... chyba nikt z nas nie chciałby, aby to jego spotkało.

"(...) najlepsze prezenty w życiu nie są pochodną pieniędzy, ale serca które wkładamy w ich zdobycie."

Autorka wielokrotnie nas zwodzi, wyprowadza na manowce, ale jednak sukcesywnie, krok po kroku prowadzi do poznania prawdy. A ta jest szokująca. Fabuła to w zasadzie ciąg narracji ze znikomą ilością dialogów. I myślę że wcale nie są tu potrzebne, gdyż wszystko to, co autorka chciała nam w ten sposób przekazać, trafia wprost do naszych myśli i serc.

"Granica, za którą wypowiadane kłamstwa stają się prawdą, jest tak subtelna, że kłamca przestaje zauważać, kiedy kłamie, a kiedy jest rzeczywiście szczery."

"Brzemię" to głeboko wstrząsający thriller psychologiczny z mocno pokreconą i dramatyczną historią rodzinną. Tajemnice, sekrety i niewiadome to motyw przewodni tej książki. To historia pokazująca jak przewrotne i nieprzewidywalne potrafi być życie. Polecam!

Żar prawdy
Emilia Kubaszak0
Okładka ksiązki - Żar prawdy

Tykająca bomba z lontem tuż przy żarzącym się palenisku Anita jest wykształcona, zdolna i całkowicie aspołeczna. Nie umie budować relacji, nie potrafi...