Brzoskwinie dla księdza proboszcza

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-03-19

Kontynuacja bestsellerowej Czekolady.

Vianne Rocher, znana czytelnikom bohaterka Czekolady i Rubinowych czółenek, od lat mieszka z ukochanym Roux i dwiema córkami w Paryżu. Pewnego dnia otrzymuje list, którego autorką jest Armande Voizin, dawno nieżyjąca mieszkanka Lansquenet. Armande prosi w nim swą dawną przyjaciółkę o przyjazd do swego starego domu. Komu potrzebna jest pomoc Vianne? Jak ułożą się jej stosunki z tamtejszą społecznością? Jaką rolę odegra w tym wszystkim proboszcz Reynaud, który kiedyś doprowadził do wyjazdu Vianne z Lansquenet?

Każda strona budzi emocje znakomita książka!

Kirkus Review

Harris cudownie opowiada o życiu w niewielkim francuskim miasteczku. Urocza opowieść pełna codziennej magii.

Library Journal

Warto otworzyć się na widoki, zapachy i dźwięki dwustuletniego miasteczka z opowieści Harris. Znakomicie spędzony czas!

The Washington Post

Czytelnicy, którzy poznali już Vianne Rocher w Czekoladzie, z pewnością zainteresują się kontynuacją jej losów. Tym bardziej, że autorka zdecydowała się w znajomej scenografii poruszyć całkiem współczesne problemy. Przyjemna i mądra lektura.

Publishers Weekly

Joanne Harris zdobyła międzynarodową sławę w r. 1999 dzięki swojej powieści Czekolada, która znalazła się na liście finalistów do Whitbread (Costa) Prize. Na jej podstawie został nakręcony nominowany do Oskara film z Juliette Binoche i Johnnym Deppem. Do historii Vianne Rocher autorka powróciła w powieści Rubinowe czółenka, której akcja rozgrywa się w Paryżu. Joanne Harris opublikowała też wiele innych bestselerowych powieści, z których najnowszą jest Błękitnooki chłopiec. Jej pasje to: snucie się, leniuchowanie, paradowanie, brzdąkanie, kuszenie księży i cicha działalność wywrotowa. Gra na gitarze basowej, aktualnie studiuje język wikingów (Olde Norse).

Kup książkę Brzoskwinie dla księdza proboszcza

Od szalonej wiosny w Czekoladzie minęło osiem lat. Vianne spędza czas przy boku Roux, Anouk i najmłodszej Rosette w Paryżu. Mieszkają na barce i nadal robią to, co lubią najbardziej. Vianne robi czekoladki, a Roux milczy, na różne tematy. Także na ten jeden, na który nie chce porozmawiać z Vianne. Los decyduje za niego w chwili, do rąk Vianne trafia list od dawno zmarłej Armande. Kobieta wzywa przyjaciółkę do powrotu do Lansqenet, gdzie ktoś potrzebuje jej pomocy. Jakiej? I co może o tym wiedzieć nieżyjąca od lat Armande? Ale świat się zmienił i Lansquenet nie jest już takie samo, jak osiem lat temu. Wszystko się tam zmieniło. Powstała nowa społeczność muzułmańska, która ma swoje ciemne i kolorowe strony. Po pierwszych przyjaznych gestach pojawiły się kłopoty, nad którymi nikt już chyba nie panuje. A na domiar złego jest ramadan i koniec sierpnia, zapowiadający autan – wiatr, który może przynosić obłęd. W środek tego wszystkiego pakuje się Vianne, córka czarownicy, ze swoimi córkami. Zajmuje mały domek Armande i postanawia uporządkować świat. Każdy, kto kiedykolwiek próbował uporządkować swoją i cudzą rzeczywistość, wie, że to nie może się skończyć dobrze. Świat kreowany przez Joanne Harris to świat magii, która przenika burą rzeczywistość. Jak inaczej bowiem nazwać ponure, pełne konfliktów anonimowe miasteczko we Francji, gdzie upał i duszny ...

Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2013-05-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
W Brzoskwiniach dla księdza proboszcza po raz trzeci spotykamy niezwykłą Vianne i jej magiczne niemalże zdolności do naprawiania relacji międzyludzkich. Tym razem bohaterka otrzymuje list zza grobu... Dawna przyjaciółka napisała go i nie zdążyła wysłać. Czyni to jej wnuk, nie przypuszczając nawet, jak wielkie zamieszanie spowoduje:  zmarła Amande Voizin poprosiła bowiem Vianne, by ta wróciła do Lansquenet, ponieważ ktoś potrzebuje jej pomocy. Bohaterka powraca zatem do miasteczka, w którym niegdyś zmieniła życie wielu ludzi i gdzie jej sklepik z czekoladą stał się przyczyną wielu dramatycznych wydarzeń.   W Czekoladzie głównym powodem zatargów międzyludzkich była niechęć do szczurów rzecznych, którym to mianem nazywano koczowników przypływających co jakiś czas do Lansquenet. Tym razem mieszkańcy skonfrotnowani zostają z egzotycznym światem islamu i jego wyznawców, którzy pojawiają się pewnego dnia w tym urokliwym, francuskim miejscu, wybierając je na swój nowy dom. W Brzoskwiniach dla księdza proboszcza historia zatacza koło i w miasteczku, tak jak Vianne przed laty, zjawia się obca kobieta z córeczką, jednak zamiast sklepiku z czekoladą, zakłada ona szkołę dla muzułmańskich dziewcząt. W momencie jej pojawienia się sprawy przybierają dramatyczny obrót: tajemnicza kobieta niczym zła wróżka wydobywa wszystkie ...

Opinie o książce - Brzoskwinie dla księdza proboszcza

Avatar użytkownika - KKS