Bujda

Pewnego dnia Kalina nieoczekiwanie staje się świadkiem morderstwa. Z dachu bloku, w którym mieszka, zostaje zepchnięty mężczyzna. Nastolatka chce jak najszybciej wrócić do domu, dopadają ją bowiem wspomnienia starszej siostry, która rok wcześniej popełniła samobójstwo. W wejściu do klatki wpada na podejrzanego chłopaka, zaś na wycieraczce przed drzwiami swojego mieszkania znajduje list nawiązujący do zmarłej siostry.

Czy obie te śmierci są ze sobą powiązane?

Kalina już tego samego dnia w szkole spotyka tajemniczego uciekiniera z klatki. Dziewczyna nie da mu spokoju, póki nie dowie się, co chłopak wie na temat jej starszej siostry.

Ostrzeżenie dotyczące treści

16+

Bujda porusza takie tematy jak m.in.: trauma, syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika, załamanie nerwowe, gwałt, morderstwo, toksyczne relacje w rodzinie.

Informacje dodatkowe o Bujda:

Wydawnictwo: Mięta
Data wydania: 2023-03-08
Kategoria: Dla młodzieży

Kup książkę Bujda

Bujda - opinie o książce

„Bujda“ autorstwa Agnieszki Kulbat to thriller young adult,w którym na samym wstępie otrzymujemy ostrzeżenie, że książka przeznaczona jest dla Czytelników 16+, gdyż porusza tematy gwałtu, morderstwa, DDA, toksycznych relacji rodzinnych. Bardzo mi się to podoba, że coraz częściej takie informacje pojawiają się w książkach.

To historia dwójki nastolatków, którzy w bardzo młodym wieku muszą mierzyć się z ogromnymi problemami. Kalina cierpi po samobójczej śmierci jedynej siostry, po roku staje się świadkiem, gdy ktoś zrzuca mężczyznę z dachu jej bloku. Przed drzwiami swojego mieszkania zauważa tajemniczy list o treści, że ta sprawa dotyczy jej siostry. Uciekający chłopak wydaje jej się związany z tym zdarzeniem i usilnie próbuje odkryć, w jaki sposób. Początkowo relacja tej dwójki nie należy do najprostszych, ale z czasem okazuje się, że wychodzące na jaw tajemnice przeszłości, mocno zbliżają tę dwójkę do siebie, by finalnie oboje stali się obopólnym wsparciem. Czeka ich jednak jeszcze wiele nieprzyjemnych niespodzianek.

„Bujda“ to moim zdaniem bardzo ważna pozycja, niezwykle emocjonalna. To nie tylko zwykły thriller, a przede wszystkim ogromnie istotny przekaz, aby nie oceniać nikogo powierzchownie.

„Gdyby każdy zajął się sobą, świat byłby piękny“

Niekiedy ludzi odbiera się w negatywny sposób, nie zdając sobie sprawy, że ich zachowanie może być tylko schronieniem przed traumą, jakiej doświadczyli.

„Czasem robi się złe rzeczy z dobrych powodów, czasem na odwrót- nie wiadomo, co gorsze, tym bardziej, że niekiedy trudno w ogóle zdefiniować dobro i zło.“

Nie każdy lubi opowiadać o swoich problemach, woli je zatrzymać głęboko w swoim wnętrzu i potrzebuje zaufanej osoby, która okaże „trochę troski, zrozumienia i miłości.” Tego zwykle oczekuje się od najbliższych osób, które nie zawsze są w stanie to dać.

Ciężko też zrozumieć, co dzieje się w umyśle po śmierci bliskiej osoby, bo to „sięga poza ludzkie granice. Jest jak odłamki szkła tuż po wybuchu, które z siła eksplozji wdzierają się w twoje życie i ranią na każdym kroku.”

To książka właśnie o zranionych duszach, które mimo przeciwności losu, próbują odnaleźć właściwą drogę i prawdę.

Bardzo polecam tę książkę! Autorka ma fantastyczny styl, nie ma tu zbędnych opisów, kreacja bohaterów jest tak bardzo realna, że momentami ma się wrażenie, jakbyśmy stali obok nich. A co najważniejsze, mimo iż porusza wiele trudnych tematów, niesie niezwykle głęboki przekaz. To moje pierwsze spotkanie z piórem Agnieszki i uważam je za niezwykle udane!

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2023-05-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Moje 2023,

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2023-04-18, Ocena: 6, Przeczytałem, Wypożyczone, 52 książki 2023, ulubione,

Zamawiając książkę w ogóle nie zwróciłam uwagę,na to że należy ona to literatury młodzieżowej i prawdę mówiąc każdy kto ma na nią ochotę niech bierze i czyta,bo książka jest naprawdę świetna.
,,Bujda" to książka, która porusza bardzo trudne tematy, takie jak alkoholizm, przemoc fizyczna i psychiczna, depresja, fatalny wpływ social mediów na życie młodych Autorka serwuje czytelnikowi emocjonalny ładunek, który zostaje nawet jeszcze na długo po tym, jak odłożymy książkę na półkę.
Kalina bardzo cierpi po samobójczej śmierci starszej siostry, a po roku jest świadkiem, gdy ktoś zrzuca mężczyznę z dachu jej bloku. Pod drzwiami swojego mieszkania zauważa tajemniczy list ,który wyjawia,że ta sprawa dotyczy jej siostry. Kalina widząc uciekającego chłopaka jest pewna,że jest on związany z tym zdarzeniem i bardzo pragnie odkryć, w jaki sposób. Początkowa "przyjaźń" tej dwójki nie należy do łatwych , ale okazuje się, że tajemnice ,które z czasem wychodzą na jaw mocno zbliżą tę dwójkę do siebie, by finalnie oboje stali się obopólnym wsparciem.
Książkę "wciągnęłam " w kilka godzin i nie sadziłam,że aż tak mnie pochłonie.W sumie nie ma tu tak zawiłej fabuły czy szybkich akcji ale otoczkę jaką stworzyła autorka wokół całej historii jest tak dobra,że szkoda było mi przerywać czytania.Książka po prostu czyta się sama .Polecam

Mojra
Agnieszka Kulbat0
Okładka ksiązki - Mojra

Rayn, ratując życie Aidena, nie zdaje sobie sprawy, że to on ma przynieść jej zgubę. Ich połączone życia łączą też emocje, ból i sny, zamazując granicę...

Mojra: Przeklęte dzieci Inayari
Agnieszka Kulbat0
Okładka ksiązki - Mojra: Przeklęte dzieci Inayari

W pełnym miłości wzroku ukochanego czasem kryje się zalążek zagłady. Rayn, ratując życie Aidena, nie zdaje sobie sprawy, że to on ma przynieść jej zgubę...