Bukiet chabrów

Trzydziestoczteroletnia Justyna, mimo nietuzinkowej urody i talentu zawodowego, jest osobą samotną. To skutek źle ulokowanych uczuć i nieudanego związku. W wigilijny poranek znajduje na swoim biurku tajemniczy prezent - stare, unikatowe wydanie „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Kim jest ów hojny darczyńca? Jakie ma wobec niej zamiary? Te pytania zaprowadzą Justynę do antykwariatu, miejsca niezwykłego, pełnego ciepła, niepowtarzalnej atmosfery i nierzeczywistych zdarzeń. One staną się początkiem jej nowego życia. Kazimierz Kiljan – urodził się we Wrocławiu, dorastał w Kościelniku, obecnie mieszka w Lubaniu. Jest dziennikarzem, poetą i pisarzem. Ma na swoim koncie sześć zbiorów wierszy i cztery powieści. Jest człowiekiem niezwykle wrażliwym na piękno otaczającego go świata, otwartym na ludzi i ich przeżycia duchowe. Te ostatnie absorbują autora w sposób szczególny. Lubi i potrafi pisać o uczuciach, o relacjach zachodzących między ludźmi, o ich troskach i marzeniach. Sprzyja temu zapewne płynąca w jego żyłach „gorąca” węgierska krew (po mamie). Jego niedościgłym mistrzem jest Nicholas Sparks, uznawany za mistrza opowieści o miłości.

Informacje dodatkowe o Bukiet chabrów:

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2014-01-13
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-64307-26-3

Kup książkę Bukiet chabrów

Bukiet chabrów - opinie o książce

„Bukiet chabrów” to książka z serii „Bukiet uczuć” autorstwa Kazimierza Kiliana. Bohaterką książki jest Justyna Wolak, kobieta w kwiecie wieku, spełniająca się zawodowo pani architekt. Pewnego świątecznego poranka znajduje na swoim biurku podarunek, ale nie, byle jaki. Jest nim bardzo cenne wydanie „Opowieść wigilijna”, jednak kto podarował kobiecie ten biały kruk? Jedyne tropy wskazują na antykwariat, który prowadzi sędziwy staruszek, w dodatku jest on przyjacielem Justyny. Jednak poszukiwania przynoszą tylko coraz więcej pytań, kobieta mierzy się, także z problemami natury osobistej i przy tym wspiera swoją przyjaciółkę oraz antykwariusza w chorobie. Co przyniesie los Justynie? Jak potoczy się przyjaźń ze starym antykwariuszem? Dlaczego listy, wrzucane przez nieznanego mężczyznę wzruszą Justynę?
Zacznę od okładki, motyw kwiatów jest piękny, tak samo, jak jej kolorystyka, a do tego w środku znajdziemy prześliczne ilustracje- nad rozdziałami (co widać na drugim zdjęciu). „Bukiet chabrów” to opowieść o poszukiwaniu szczęścia, miłości, własnego miejsca na świecie, ale także historia wielkiego oddania, przyjaźni, bezinteresownej pomocy. W tej powieści zobaczymy, że człowiek samotny, potrzebuje tylko dobrego gestu, by umilić jego dzień i zobaczyć, ile odrobina zainteresowania może znaczy dla drugiej osoby. W książce jest też ogrom przykładów, jak powinni zachowywać się wobec nas prawdziwi przyjaciele, oddani, bezinteresowni, wspierają nas, gdy tego potrzebujemy. Powieść jest napisana w ciekawy sposób, narracja jest prowadzona częściowo przez trzecią osobę, a częściowo przez samą Justynę, jakbyśmy czytali jej w myślach. „Bukiet chabrów” to bardzo ciekawa wzruszająca, nostalgiczna powieść z niepowtarzalnym klimatem. Autor potrafi opisywać emocje i uczucia w taki inspirujący sposób, świetnie ukazuje, także relacje międzyludzkie, które nie są czarne ani białe. Kreuje realne zachowania i sytuacje, które mogą przydarzyć się, każdemu z nas, co znacząco zbliża czytelnika do bohaterów powieści. Czytając, sama wciągnęłam się w opisywaną historię, przeżywałam wszystko z postaciami, byłam zła, smutna, czy zaskoczona. Uwielbiam takie książki, gdzie lektura wywołuje we mnie poruszenie i autentyczne emocje. Moim zdaniem warta uwagi.

Piękna historia z miłością w tle. Książka jest nie za gruba ma ok. 270 stron, podzielonych na krótkie rozdziały. Dla mnie zdecydowanie za krotka ale bardzo treściwa. Emocjonująca, pełna empatii i ciekawych zdarzeń.

Justyna to młoda kobieta, która pracuje jako architekt. Właściwie jako szefowa działu. Odnosi sukcesy w życiu zadowowyma ale w prywatnym ma za sobą rozwód. Unika towarzystwa, jedynie z Agatą swoja najlepszą przyjaciółką nawiązuję bliższa relacje. Druga osoba jest pan Karol, antykwariusz, który dla niej staje się kimś więcej niż sprzedawcą perełek książkowych. Łączy ich pasja do starych książek a jak się okaże i przyjaźń. Po jego śmierci okazuje się, że jest jedyną spadkobierczynią jego majątku. Odchodzi z pracy i przejmuję antykwariat a z nim tajemnicze listy....

Historia bardzo ciekawa, nostalgiczna, mająca wiele wątków, które są poruszane. Jedne mniej inna bardziej. Pełna opisów, pasji i rozważań. Justyna to bardzo ciepła osoba, która bezinteresownie pomaga staremu antykwariuszowi, gdy ten choruje. Ma w sobie dużo empatii. Historia pokazuje nam także siłę przyjaźni. Justyna i Agata wspierają się w każdej sytuacji. Z czasem dołącza do nich Moniak, i we trzy tworzą przyjacielskie trio, które wytrwa wiele. Maja odmienne zdania, ale szanują to, że każą z nich ma inne podejście do sytuacji.

Fabuła może nie należy do wybitnych ale ma w sobie magie . Coś, co sprawia , że książkę czyta się jednym tchem. Dodatkowym atutem jest wplecenie w całość wątki miłosnego. Nie tylko między autorem listów a jego zmarłą żoną a między Justyna i Marcinem. Kim jest autor listów i kim jest Marcin musicie odkryć sami. Dodatkowo muszę przyznać, że zaskoczyła mnie forma książki. Książka jest refleksyjna, pełna uczuć. W połowie ma swoją tajemnicę w postaci listów, i ich autora. Odkrycie przez Justynę kim jest zaskakujące i wzruszające. Gdybym nie wiedziała, że autorem książki jest mężczyzna, nigdy bym na to nie wpadła. Autor ma świetne pióro, lekkość pisania i z przyjemnością sięgnę po inne książki tego autora. Polecam

Powieść ,,Bukiet chabrów" autorstwa Kazimierza Kiljana jest pierwszą książką tego autora, z jaką miałam okazję się zapoznać. Główną bohaterką historii jest trzydziestokilkuletnia Justyna Wolak spełniona zawodowo, lecz samotna pani architekt, a jednocześnie wielbicielka starodruków. Gdy w wigilijny poranek kobieta pojawia się w pracy nieco wcześniej niż pozostali, znajduje na swoim biurku niesamowity podarek, którym jest zabytkowe wydanie ,,Opowieści wigilijnej" K. Dickensa. Nasza bohaterka jest tak samo zachwycona prezentem jak i zaintrygowana tym, kto jest jego darczyńcą? Tym bardziej, iż nie ma pojęcia, kto taki mógł obdarować ją w ten niezwykły sposób. Przy pomocy zaprzyjaźnionego z nią od lat antykwariusza - Karola Bratzkiego - Justyna próbuje odkryć, któż jest tajemniczym darczyńcą i dlaczego się ukrywa. W ten sposób jej przyjaźń z samotnym i zakochanym w swoich woluminach staruszkiem zacieśnia się coraz bardziej. Niestety pan Karol podupada na zdrowiu, zaniepokojona rozwijającym się u niego przeziębieniem Justyna kilkakrotnie odwiedza starszego pana i uda jej się wymóc na nim by pozostał w łóżku choć kilka dni. W wyniku pewnych wydarzeń, jakie stały się udziałem najbliższej przyjaciółki Justyny, nasza bohaterka na pewien czas nieco zaniedbuje seniora Bratzkiego, jednakże, gdy po pewnym czasie pojawia się znów w antykwariacie zastaje go w dużo lepszej formie, co niezmiernie ją cieszy. Niestety poprawa stanu zdrowia antykwariusza nie trwa zbyt długo i Bratzki umiera w wyniku powikłań po zawale, który przebył. Justyna jako jedyna bliska mu osoba zajmuje się pogrzebem przy okazji orientując się, iż jej przyjaciel był bardzo szanowanym i poważanym profesorem. Gdy nasza bohaterka przekonana jest, że wszystkie sprawy są już pozamykane, od przyjaciela profesora Bratzkiego dowiaduje się, iż została jedyną spadkobierczynią antykwariusza... W ten oto sposób staje się właścicielką wiekowej kamienicy, antykwariatu oraz pokaźnej sumy na koncie. Początkowo bardzo trudno jest jej odnaleźć się w tej zupełnie niespodziewanej dla niej sytuacji. Z czasem jednak coraz bardziej się wdraża w swoje nowe życie, pomagają jej w tym przyjaciółki i nieustannie odczuwana obecność pana Karola. Pewnego dnia dzięki skrzynce znajdującej się w antykwariacie Justyna wpada na trop mężczyzny piszącego niesamowite listy do swej nieżyjącej już kobiety. Jakaś tajemnicza siła popycha ją do podjęcia próby odnalezienia nadawcy... Jeśli chcecie dowiedzieć się czy jej się to uda? Jak bardzo odkrywanie tajemnic przeszłości może zmienić życie? A także, co ma z tym wszystkim wspólnego tytułowy bukiet chabrów? Koniecznie sięgnijcie po tę powieść. Książka w sam raz na sympatyczne wiosenno - letnie wieczory. Myślę bowiem, iż wiele z nas odnajdzie w sobie samych przynajmniej cząstkę Justyny. Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję Wydawnictwu Oficynka. * https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta * http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2016/06/tajemnica-z-chabrami-w-tle.html
Avatar użytkownika - Possi
Przeczytane:2015-01-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
Obudź się i żyj
Kazimierz Kiljan 0
Okładka ksiązki - Obudź się i żyj

Młoda pielęgniarka, Natalia, z oddaniem poświęca się swojej profesji. Wrażliwa na losy ludzi dotkniętych życiowymi doświadczeniami nieustannie niesie pomoc...

W przedsionku piekła
Kazimierz Kiljan0
Okładka ksiązki - W przedsionku piekła

Książka pełna dobra, ciepła i miłości oplecionej siecią nieprzewidywalnych sytuacji, zagrożeń i traumatycznych wydarzeń z życia młodej kobiety. Trzydziestodwuletnia...