Bunt ciała

Najnowsza książka Alice Miller po raz kolejny burzy społeczne stereotypy dotyczące powiązań między metodami wychowawczymi w dzieciństwie a późniejszym losem krzywdzonych dzieci.
Analizując biografie znakomitych artystów i przypadki własnych klientów, dostrzega, jak destrukcyjną więzią jest związek dziecka, a później dorosłego człowieka z rodzicami, którzy maltretowali go w dzieciństwie.

Utrzymywanie takiej relacji, opartej na iluzjach i niespełnionych oczekiwaniach wobec rodziców, odbywa się kosztem zdrowia dziecka, a później dorosłego, bowiem ciało buntuje się przeciwko wymuszonym uczuciom, jak miłość czy wdzięczność.

Uświadomienie sobie strachu przed rodzicami i zrozumienie własnych, prawdziwych uczuć może pozwolić na uwolnienie się od niszczących więzi i wykorzystanie tłumionych sił witalnych na rozpoczęcie pełnego i szczęśliwego życie.

Informacje dodatkowe o Bunt ciała:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7278-142-0
Tytuł oryginału: Die Revolte des Körpers
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Anna Gierlińska

Kup książkę Bunt ciała

Bunt ciała - opinie o książce

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-05-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zaleznośc dziecka od rodziców, jego zaufanie do nich, potrzeba kochania i bycia kochanym- nie mają granic. Wykorzystywanie tej zalezności, a w konsekwencji oszukiwanie i dezorientacja tęskniącego za miłością dziecka i mało tego nazywanie tego wychowaniem- jest przestępswtem!!! Dochodzi do niego z lenistwa, ignorancji i niechęci do ich przezwyciężania. Mimo, iż większość przestępstw jest popełniana nieświadomie, nie łagodzi to wcale ich skutków. Na czym polega istota tych skutków? Ciało dziecka rejestruje rzeczywistość, ale jego świadomośc broni się zażarcie przed jej przyjęciem. Dzięki wyparciu doświadczenia bólu i zwiazanych z nim okoliczności, dziecięcy organizm broni się przed śmiercią, która nastąpiła by z pewnością, gdyby w pełni świadomie przyjęło uraz. W tym momencie zaczynają się kręcić tryby mechanizmu wyparcia, gdzie stłumiona w ciele prawdziwa rzeczywistość przemawia do nas za pomocą objawów, popychając do rozpoznania i potraktowania jej poważnie. Świadomośc potrafi się bronić stosując manewr wyuczony w dzieciństwie, gdyż wie, że wyparcie jest ratunkiem i że poznanie prawdy nie zabija, ale pomoże powrócić do pełni sił psychofizycznych.
Gdy runą mury milczenia
Miller Alice0
Okładka ksiązki - Gdy runą mury milczenia

Zawarte w książce psychologiczne analizy przypadków tak brutalnych tyranów jak Hitler, Stalin czy Ceausescu pokazują oczywiste powiązania...

Dramat udanego dziecka
Miller Alice0
Okładka ksiązki - Dramat udanego dziecka

Książka po raz pierwszy ukazała się w 1979 roku i cały czas uznawana jest za najgłośniejszy bestseller Alice Miller. Jest to niezwykle poruszające studium...