Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały

"Nie jestem aniołem i nie będę nim, dopóki umrę. Będę sobą" - mawiała angielska poetka i pisarka Charlotte Brontë. Pod tą frazą mogłyby się podpisać bohaterki tej książki. Wybrały cel i przez całe życie uparcie do niego dążyły. Celem tym była wolność i niezależność.

Nie akceptowały świata, który je otaczał, i były gotowe pójść na wojnę nawet z największymi - męskimi - autorytetami epoki. Nie znaczy to, że były wrogami mężczyzn, gdyż to właśnie mężczyźni stawali się ich największymi zwolennikami, otaczając buntowniczki aurą niewyobrażalnego wręcz uwielbienia.

Wiele z naszych buntowniczek pozostawiło po sobie barwne - i zdumiewająco szczere - wspomnienia. Po wielu dekadach, a nawet wiekach od ich powstania to wciąż niezwykle inspirująca lektura. Zasiane przez nie ziarno buntu kiełkuje wciąż w nowych pokoleniach Polek.

Andrzej Fedorowicz dziennikarz-freelancer. Publikował w "Super Expressie", "Fakcie", "Gazecie Wyborczej", "Polityce", "Newsweeku Historia", "Focusie", "Uważam Rze Historia" i "wSieci Historii". Pasjonat historii, techniki, wyjątkowych biografii i podróży. Historyczne dziennikarstwo śledcze to jego ulubione zajęcie. Autor (wspólnie z żoną Ireną) przewodnika po Wyspach Kanaryjskich, książki "25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat" i "Wybranek Fortuny" - książki o niezwykłych karierach niezwykłych Polek.

Informacje dodatkowe o Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały:

Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2020-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Bardzo dobra książka. Autor opisał historie jedenastu nietuzinkowych Polek w sposób ciekawy i wciągający (zarwałam noc przy rozdziale o Marii Franciszce Kozłowskiej). Dobór postaci uważam za bardzo trafny, gdyż nie są to biografie pań, z którymi przeciętny czytelnik często mógł się zetknąć (poza Marią Konopnicką). Opócz wymienionych wcześniej Buntowniczek autor przedstawił sylwetki takich pań jak: Jadwiga Mrozowska-Toeplitz, Róża Luksemburg, Janina Lewandowska, Irena Krzywicka, Regina Salomea Pilsztyn, Wanda Krahelska, Narcyza Żmichowska, Joanna Żubr (Co to była za kobieta! Udając mężczyznę zaciągnęła się do polskiej armii na początku XIX w. i wraz z mężem brała udział w wielu bitwach) i Helena Rubinstein.
Przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Polecam.

Podróżnicy
Andrzej Fedorowicz0
Okładka ksiązki - Podróżnicy

Zbiór pasjonujących opowieści o niezwykłych wyprawach polskich podróżników od średniowiecza do współczesności. W nieznane i dookoła świata. Na...

Słynne ucieczki Polaków
Andrzej Fedorowicz0
Okładka ksiązki - Słynne ucieczki Polaków

Uwięzieni a niepokonani. Uciekali z obozów czy więzień, skąd często nikt przed nimi nawet nie próbował uciekać. Aby dotrzeć do tych, którzy...