Burza słoneczna

Młoda, utalentowana prawniczka, Rebeka Martinsson, otrzymuje telefon od koleżanki z lat dziecięcych, która desperacko prosi ją o pomoc. Wyjawia, że w nawie miejscowego kościoła znalazła ciało brutalnie zamordowanego brata, a teraz jest główną podejrzaną o dokonanie zbrodni. Rebeka, choć niechętnie, zgadza się pomóc dawnej znajomej. Opuszcza Sztokholm i przybywa do rodzinnego miasteczka, Kiruny, gdzie przyjdzie jej nie tylko rozwikłać sprawę morderstwa, ale także stawić czoła swojej przeszłości.

Pierwsza część cyklu z Rebeką Martinsson w roli głównej.

Informacje dodatkowe o Burza słoneczna:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-09-26
Tytuł oryginału: Solstorm

Kup książkę Burza słoneczna

Burza słoneczna - opinie o książce

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2013-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku, Mam,

Kiruna, północna Szwecja. W Kościele Źródła Mocy zamordowany zostaje Wiktor Strandgard, popularny kaznodzieja, zwany Rajskim Chłopcem. Mocno zbezczeszczone zwłoki odnajduje jego siostra Sanna. Poruszona kobieta o pomoc w przebrnięciu przez trudny dla niej okres prosi swoją dawno niewidzianą przyjaciółkę, prawniczkę Rebekę Martinsson. Rebeka pomimo olbrzymiej niechęci do powrotu w rodzinne strony, postanawia wesprzeć dawną przyjaciółkę i zaopiekować się nią i jej córkami w trudnym dla nich czasie. Policja rozpoczyna śledztwo, które wykryć ma sprawcę lub sprawców brutalnego zabójstwa. Równolegle do działań policji, także prawniczka rozpoczyna poszukiwanie sprawców, rozgrzebując przy tym bolesną przeszłość i nie do końca zabliźnione rany. Jej działania sprawiają wiele zamętu i są mocno nie na rękę lokalnym prominentom. Tak rozpoczyna swoją opowieść Aka Larsson w powieści „Burza słoneczna”, kryminale wartym każdej spędzonej przy jego lekturze chwili. Ale o tym przekonajcie się sami. Ja podpowiem wam tylko, co urzekającego jest w powieści Larsson.

Miłośnicy kryminałów, zwłaszcza tych skandynawskich, powinni czuć się w obowiązku, by poznać debiutancką powieść Asy Larsson. Być może są tacy, którzy już ją wcześniej czytali  - ukazała się pod innym tytułem, „Burza z krańców ziemi”, jednak w innym wydawnictwie i w innym tłumaczeniu. Warto więc odświeżyć sobie znajomość lektury, albo dopiero odkryć moc kryjącą się w tej powieści.

Śledztwo w „Burzy…” toczy się niejako trzema oddzielnymi torami. Policja z ciężarną Anną Marią Mellą na czele, bliżej współpracuje z Rebeką Martinsson, niż z prokuratorem von Postem. Wszyscy próbują we własnym zakresie dociec prawdy, która może zaburzyć panujący w Kirunie porządek. Z czasem na jaw wychodzić zaczynają  brudy z przeszłości bohaterów. Niezabliźnione rany rozdrapywane są pazurami, wspomnienia wracają jak bumerang, powodując nieoczekiwane konsekwencje i krwawy finał.

Ogromną zaletą powieści są krwiste postacie, które potrafią zajść za skórę nie tylko pozostałym bohaterom „Burzy…”, ale i żywo dopiec czytelnikom. Chwiejna emocjonalnie Sanna, zadufany i trudny w relacjach von Post, czy harda Martinsson, to jedne z wielu charyzmatycznych osobowości, od jakich roi się w książce.

Mocny tekst osadzony w religijnej aurze dopełnia całości, pogłębiając tylko grozę. Pozornie dużo tu Boga, w rzeczywistości jest on niesamowicie odległy.

Jest jeszcze coś, co dodaje pieprzu. Trudny powrót w rodzinne strony i trudne wspomnienia, które są solą w oku „bohaterom” powieści. Dzięki temu „Burza…” to nie tylko kryminał, ale i powieść o hipokryzji, ukrywaniu zła pod płaszczykiem dobra, historia wilków w owczej skórze. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że jest to kryminał o nieludzkiej, ludzkiej naturze.

Debiut Asy Larsson to mocna, miejscami bulwersująca historia obalająca świętości i wartości, dająca do myślenia, paląca umysł historia, która jest przy okazji kawałem dobrej literatury kryminalnej. Gorąco polecam!

Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku :), Mam,
Rebeka odbiera telefon od dawnej znajomej - Sanny, z którą w przeszłości się przyjaźniła. Kobieta informuje ją o brutalnym morderstwie brata, zwanego Rajskim Chłopcem, twórcę Kryształowego Kościoła... Młoda prawniczka wraca do rodzinnych stron by wesprzeć nieporadną koleżankę... Mimo woli wplątuje się jednak w porachunki pastorów... Tymczasem w domu Sanny zostaje odnaleziona Biblia jej brata i nóż ze śladami krwi... Kobieta zostaje oskarżona o morderstwo a komisarz von Post nie ma litości i przymierza się do przesłuchania córek Sanny, które prawdopodobnie były molestowane przez ofiarę co daje mordercy motyw ...
Avatar użytkownika - edytka222
Przeczytane:2014-06-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Aż gniew twój przeminie
Asa Larsson0
Okładka ksiązki - Aż gniew twój przeminie

Zakochani nastolatkowie, Wilma i Simon, nurkują późną jesienią w jeziorze Vittangijärvi, na dnie którego spoczywa kilkudziesięcioletni wrak samolotu. Ktoś...

Krew, którą nasiąkła
Asa Larsson0
Okładka ksiązki - Krew, którą nasiąkła

Kolejna powieść z Rebeką Martinsson w roli głównej. Bohaterka niespodziewanie wikła się w sprawę morderstwa charyzmatycznej pani pastor. I tym razem zdolna...